Czym jest opieka koordynowana?
Opieka koordynowana opiera się na ścisłej współpracy lekarza POZ z lekarzami specjalistami, pielęgniarkami i dietetykami. Cały proces leczenia koordynowany jest wewnątrz przychodni POZ, co pozwala na sprawne ustalanie terminów badań, wizyt i przekazywanie niezbędnych informacji między wszystkimi zaangażowanymi podmiotami (od pielęgniarek i laboratoriów począwszy, na lekarzach POZ i specjalistach kończąc).
Kluczowym elementem opieki koordynowanej jest Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM), który dostosowuje proces leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki takiej zmianie w systemie POZ podwyższone zostały standardy opieki, w tym szybkość przeprowadzania diagnostyki i wdrażania terapii u pacjentów z chorobami przewlekłymi.
Reklama
Szeroki zakres świadczeń w ramach opieki koordynowanej w POZ
W ramach opieki koordynowanej pacjenci zyskują szerszy dostęp do badań diagnostycznych, takich jak morfologia krwi czy badania holterowskie, a także do specjalistycznej opieki medycznej. Lekarz POZ może skierować pacjenta na konsultację u takich specjalistów jak kardiolog, diabetolog, endokrynolog, pulmonolog czy nawet do placówek onkologicznych.
Podkreślić także warto, że opieka koordynowana jest dostępna dla wszystkich pacjentów leczonych w placówkach POZ, niezależnie od stanu zdrowia. Szczególnie korzystna okaże się jednak – jak już wcześniej wspomniano – dla osób przewlekle chorych, którym zapewnia pogłębioną i szybką diagnostykę. O szczegóły warto zapytać lekarzy POZ i pielęgniarki POZ, których znaleźć można w CM Sadyba w Warszawie lub innej wybranej przychodni, która ma podpisany kontrakt z NFZ.
Reklama
Cele opieki koordynowanej w POZ
Wprowadzenie opieki koordynowanej ma na celu nie tylko usprawnienie systemu podstawowej opieki zdrowotnej, ale także zwiększenie szans pacjentów przewlekle chorych na wyleczenie lub wydłużenie życia. Lekarz POZ zyskał również nowe narzędzia do edukowania pacjentów w zakresie profilaktyki zdrowotnej.
Reklama
Kogo obejmuje opieka koordynowana?
Opieka koordynowana obejmuje wszystkie osoby leczone w placówkach POZ niezależnie od zdiagnozowanych chorób czy wieku. Dostępna jest jednak przede wszystkim dla pacjentów przewlekle chorych, którzy wymagają specjalistycznych badań, stałej kontroli stanu zdrowia oraz licznych konsultacji ze specjalistami.
Tym samym opieka koordynowana jest skierowana do szerokiego grona pacjentów POZ, ze szczególnym uwzględnieniem osób zmagających się z chorobami przewlekłymi, które potrzebują kompleksowej i przyspieszonej diagnostyki, a także efektywnego leczenia opartego o indywidualny plan.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 lutego 2021 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2021 poz. 540 z późniejszymi zmianami).
- Zarządzenie Prezesa NFZ nr 124/2022/DSOZ (ZARZĄDZENIE NR 124/2022/DSOZ PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA z dnia 29 wr).