Czym jest wymaz z gardła?
Lekarz zleci nam wykonanie wymazu z gardła, jeśli podejrzewa, że zachorowaliśmy na bakteryjną infekcję gardła. Wymaz z gardła pozwoli lekarzowi jednoznacznie stwierdzić jakiego rodzaju bakteria zadomowiła się w naszym gardle i jaki antybiotyk skutecznie ją zwalczy.
Lekarze pierwszego kontaktu najczęściej zlecają wykonanie wymazu gardła, jeśli podejrzewają anginę ropną, którą wywołuje paciorkowiec β-hemolizujący grupy A, a także jeśli mają wątpliwości czy pacjent cierpi na infekcję wirusową czy bakteryjną.
Reklama
Jaka jest cena wymazu z gardła?
Zastanawiasz się, ile kosztuje wymaz z gardła? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem ceny różnią się w zależności od miasta, w którym zamierzamy wykonać wymaz z gardła. W Krakowie ceny wahają się w granicach od 35 do 55 złotych.
Wymaz z gardła we Wrocławiu kosztuje od 20 złotych (przy identyfikacji jednego szczepu bakterii) do 40 złotych.
W Lublinie za wykonanie wymazu z gardła zapłacimy około 35 złotych. Przed udaniem się na pobranie wymazu z gardła warto sprawdzić, jakie ceny obowiązują w Twoim mieście.
Reklama
Diagnostyka wymazu z gardła
Wyniki wymazu z gardła należy interpretować w następujący sposób: jeśli badanie wymazu z gardła na obecność danej bakterii dało wynik dodatni, oznacza to, że jesteśmy nosicielami tej bakterii.
Przykładowo, jeśli w wymazie z gardła mamy wynik dodatni na obecność paciorkowca ropotwórczego w gardle (Streptococcus pyogenes), oznacza to, że zachorowaliśmy na anginę ropną i powinniśmy zażyć odpowiedni antybiotyk, czyli taki, na który bakteria jest wrażliwa.
Analogicznie, jeśli wymaz z gardła na obecność danej bakterii dał wynik negatywny, to znaczy, że w naszym gardle nie zadomowił się ten konkretny drobnoustrój. Jeśli zrobimy już wymaz z gardła, to ile się czeka na wynik? Zwykle swoje wyniki otrzymamy już po 2-4 dniach roboczych. Choć oczywiście zależy to od placówki, w której dokonaliśmy badania.
Reklama
Co wykrywa wymaz z gardła?
Lekarz POZ najczęściej zleca wykonanie wymazu z gardła na obecność Streptococcus pyogenes, czyli paciorkowca ropotwórczego, które odpowiada za rozwój anginy ropnej. Jednak jest jeszcze wiele bakterii, które kolonizują gardło. Zalicza się do nich m.in.:
- haemophilus influenzae, czyli bakterie pałeczki grypy, które wywołują zakażenia układu oddechowego, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- moraxella catharralis, które odpowiadają za nawracające zapalenie dróg oddechowych, rzadziej ucha środkowego, a także opon mózgowych,
- corynebacterium diphteriae, inaczej maczugowiec błonicy, który, jak sama nazwa wskazuje, wywołuje błonicę,
- staphylococcus aureus, czyli gronkowiec złocisty, który wywołuje m.in. zakażenia ropne skóry, tkanek podskórnych, tkanek miękkich, a także zakażenia układowe, takie jak np. zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego,
- streptococcus pneumoniae, czyli dwoinka zapalenia płuc (pneumokok), która jest przyczyną zachorowań na zapalenie opon mózgowych u małych dzieci, zapalenie płuc u osób ze słabą odpornością, a także innych zakażeń, jak na przykład zapalenia zatok czy otrzewnej.
Reklama
Przygotowanie do wymazu z gardła
Wymaz z gardła najlepiej wykonać na czczo, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, to co najmniej trzy godziny po zjedzonym posiłku.
Przed pobraniem wymazu z gardła nie powinno się także myć zębów, ponieważ pasty do zębów zawierają substancje antybakteryjne, które mogą sfałszować wynik badania. Badania nie powinno się także przeprowadzać w trakcie antybiotykoterapii lub zaraz po jej zakończeniu.
Samo badanie jest bezbolesne, jednak przy pobieraniu materiału z tylnej części gardła lub migdałków, może wystąpić u badanego odruch wymiotny.