Skąd wymioty po alkoholu? Przyczyny
Wymiotowanie po alkoholu to problem wielu osób. Jeśli zadajesz sobie pytanie - ,,Dlaczego wymiotuję po alkoholu?" musisz wiedzieć, że wymioty pojawiają się najczęściej wtedy, gdy organizm przyjmie zbyt dużą ilość alkoholu. Jednak u niektórych osób wymioty wywołać może nawet mała ilość alkoholu.
Co jest przyczyną takiej reakcji organizmu? Jednym z elementów alkoholu są toksyny, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wywołują wymioty. Sam organizm w naturalny sposób broni się przed zatruciem alkoholem, a wymioty wspomagają ten proces obrony.
Wymiotowanie po alkoholu nie jest zdrowe, jednak jest to jak najbardziej naturalna metoda samodzielnego oczyszczenia się organizmu. W ten sposób usuwane są wszystkie szkodliwe substancje, jakie przyswoiła dana osoba.
Oto poszczególne etapy:
- organizm przetwarza przyjęty alkohol,
- wątroba zamienia go w substancję toksyczną zwaną aldehydem octowym, a następnie w octan (prostszy do usunięcia),
- organizm usuwa octan, przekształcając go w wodę i dwutlenek węgla,
- nadmiar aldehydu octowego, który wątroba nie jest już w stanie „przerobić”, usuwany jest z organizmu w postaci wymiotów;
Zatrucie alkoholem etylowym, zwanym etanolem, prowadzi bardzo często do wymiotów, ale wywołuje także wiele innych negatywnych skutków. Z łatwością przedostaje się do innych tkanek i narządów, upośledzając wiele funkcji organizmu.
Wymioty nastąpić mogą zarówno po wódce, winie, jak i piwie. Wszystko zależy od ilości spożytego alkoholu oraz tolerancji, jaką posiada dana osoba.
Reklama
Jak zabiec wymiotom po alkoholu?
Jeśli wiemy, że czeka nas impreza, na której będzie dużo alkoholu i wiemy, że dużo wypijemy, najlepiej odpowiednio się przygotować. Lepiej zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wymiotów, niż później z nimi walczyć.
Przede wszystkim należy zjeść dość duży posiłek, nim zacznie się spożywać alkohol. Wbrew powszechnemu mitowi nie powinien on być zbyt tłusty. Wystarczy, że nie pije się na pusty żołądek.
W trakcie imprezy, najlepiej pomiędzy drinkami czy shotami, wypić pić szklankę wody. Przez cały czas należy dbać o nawodnienie. Kiedy już pije się alkohol, nie można pędzić. Spożywać powinno się go w odpowiednim dla siebie tempie, by organizm miał czas go przyswoić.
Reklama
Dlaczego występują wymioty na kacu?
Nudności po alkoholu mogą pojawić się także dopiero na drugi dzień po wypiciu, czyli na tak zwanym „kacu”.
Kac (z niemieckiego katzenjammer) oznacza reakcję organizmu na wypicie zbyt dużej ilości alkoholu. Występuje najczęściej dopiero po 8-12 godzinach po przyjęciu ostatniej dawki jakiegokolwiek alkoholu w nadmiarze.
Wymiotowanie po alkoholu na drugi dzień to jeden z najczęściej pojawiających się objawów przedawkowania. Kac jest efektem charakterystycznego sposobu metabolizmu alkoholu w organizmie. Tylko niewielka jego część jest wydalana z moczem czy za pośrednictwem dróg oddechowych.
Pozostała część (ok. 90%) jest przetwarzana w wątrobie i wywołuje tym samym wiele niepożądanych rezultatów.
Następnego dnia po „upojeniu” pojawiają się mdłości po alkoholu i wymioty, jako reakcja na konieczność usunięcia toksyn przez organizm.
Charakterystycznymi dla kaca skutkami wypicia zbyt dużej ilości alkoholu są także:
- zmęczenie,
- złe samopoczucie,
- ból głowy,
- nadwrażliwość na światło i dźwięk,
- biegunka,
- zawroty głowy,
- odwodnienie,
- osłabienie koncentracji,
- drżenie rąk,
- nadmierne pocenie,
- spadek apetytu;
Niektórzy twierdzą, iż warto sprowokować wymioty na kacu, aby oczyścić organizm i łatwiej przejść przez syndrom „drugiego dnia”. Niestety, nic bardziej mylnego. Prowokowanie wymiotów może przynieść więcej szkody niż korzyści.
Reklama
Wymiotowanie żółcią po alkoholu
Wymiotowanie żółcią po alkoholu, czyli żółte wymioty mogą świadczyć o pustym żołądku. Jeśli jest to jednorazowy przypadek, nie należy się martwić. Wyłącznie w przypadku powtarzającej się dolegliwości, trzeba udać się do lekarza, gdyż może być to objaw różnych schorzeń.
Wymioty mogą też mieć fusowaty wygląd, przypominający właśnie fusy o kawy. Może być to spowodowane spożytym jedzeniem bądź skrzepami krwi.
Reklama
Wymiotowanie krwią po alkoholu
Krew w wymiotach po alkoholu z reguły pojawia się na skutek uszkodzenia przełyku, a dokładnie pęknięcia jego błony śluzowej. Nadmierny wysiłek w czasie wymiotowania doprowadza niekiedy do tego typu sytuacji.
Wymiotowanie krwią po alkoholu oznacza mechaniczne uszkodzenie tej części przełyku i nie powinno wzbudzać niepokoju, jeśli zdarzenie ma charakter jednorazowy. Krwiste niewielkie wymioty dotykają często osoby nadużywające alkohol i zazwyczaj ustępują samoistnie.
Alkohol w nadmiarze wykazuje szkodliwe działanie na żołądek. Krew przy wymiotach po alkoholu może zatem wskazywać na obecność wrzodów dwunastnicy lub żołądka. Takich objawów nie wolno bagatelizować, zwłaszcza wtedy, gdy w zwróconej treści pokarmowej jest spora ilość krwi lub wręcz jej skrzepy. Wtedy wymioty wymioty po alkoholu są czarne.
Niekiedy po spożyciu sporej ilości alkoholu i dość intensywnych, częstych wymiotach może dojść do pęknięcia żylaków przełyku lub perforacji wrzodu żołądka. Warto wtedy zasięgnąć rady specjalisty.
Reklama
Jak zatrzymać wymiotowanie po alkoholu?
Zatrucie alkoholem, które pojawia się po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu przejawia się między innymi tendencją do wymiotów. Reakcja każdego organizmu na spożycie alkoholu jest bardzo indywidualna. Sam organizm pragnie w ten sposób usunąć nadmiar substancji chemicznych.
Odpowiedź na pytanie, co na wymioty po alkoholu pozwoli ochronić organizm i złagodzić objawy kaca. Zbyt długie, ostre wymiotowanie może spowodować odwodnienie i znaczne osłabienie. Uporczywe wymioty mogą być także przyczyną podłużnego pęknięcia błony śluzowej.
Co jest dobre na wymiotowanie po alkoholu? Oto kilka sprawdzonych sposobów:
- herbata rumiankowa lub mięta, które łagodzą skutki niestrawności, ograniczają nudności i przeciwdziałają odwodnieniu,
- napar z piołunu, łagodzący dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- woda z cytryną, która ma działanie zapobiegające nudnościom,
- mięta pieprzowa, którą można żuć - ten rodzaj mięty działa hamująco na wymioty,
- krople żołądkowe, które wspierają metabolizm i minimalizują wymioty,
- ocet jabłkowy, zmieszany z wodą lub odrobiną miodu,
- łyżeczka miodu, który uzupełnia poziom cukru;
Co robić przy wymiotowaniu po alkoholu, aby dodatkowo wesprzeć organizm? Jeśli zastanawiasz się, co pić po wymiotach alkoholowych to przede wszystkim należy przyjmować chłodne płyny często w niewielkich ilościach. Nie wolno zapominać o uzupełnianiu elektrolitów, które dość szybko wypłukują się po intensywnych wymiotach.
Nie należy także jeść bezpośrednio po wymiotach, ograniczając posiłki, które zawierają dużą ilość tłuszczu.
Co pomaga w zatrzymaniu wymiotów po alkoholu? Organizm w takich przypadkach potrzebuje więcej cukru. Słodzone napoje zapobiegają wytwarzaniu acetonu, który nasila wymioty. Aceton to związek chemiczny, który powstaje w wyniku przemiany kwasów tłuszczowych.
W trakcie zaburzeń metabolizmu, a więc także przy wymiotach jego ilość w organizmie wzrasta, wywołując zwiększone nudności i tym samym wymioty. Cukier łagodzi ten proces.