W organizmie człowieka w procesie trawienia wydzielają się w jelitach różne gazy:
- wodór,
- dwutlenek węgla,
- metan.
Usuwane są z przewodu pokarmowego przez odbijanie powietrza, przenikanie do krwi oraz wydalane jako wiatry przez odbyt. Ich obecność sprawia, że możemy poczuć się źle, nawet jeśli ich objętość w jelitach nie przekracza normy.
Wodór i metan
Duże ilości wodoru są wytwarzane w organizmie człowieka po zjedzeniu niektórych owoców i warzyw - fasola, groch, cebula, kalafior - zawierających nie dające się strawić węglowodany. Jak wykazały badania nawet zdrowi ludzie niecałkowicie wchłaniają pewne węglowodany pochodzące z podstawowych pokarmów - mąki pszennej, mleka, mąki ziemniaczanej.
Z kolei metan jest wytwarzany w trakcie procesu przemiany materii przy udziale pewnych bakterii. Wydzielanie tego gazu jest cechą indywidualną. Okazuje się, że niektóre osoby wytwarzają go dużo, inne mniej, i nie jest to zasadniczo zależne od ilości spożywanych pokarmów.
Reklama
Wzdęty brzuch
Podczas wzdęć często czujemy się tak, jakby nagle przybyło nam kilka centymetrów w talii. U wielu kobiet w okresie przed i w trakcie menstruacji wzdęcia są wyjątkowo dokuczliwe.
Zwykle uczucie wzdętego brzucha mija mijają wraz z ustąpieniem krwawienia. Czasem powodem wzdęć są zaburzenia pracy przewodu pokarmowego spowodowane stresem i ustępują dopiero wraz z poprawą stanu psychicznego.
Reklama
Co na wzdęcia? Pomogą zioła i okłady
Wzdęciom możemy czasem zaradzić same. Pomocne są w tym przede wszystkim zioła: koper, kminek, anyżek. Można sporządzić z nich nalewkę, zalewając je po prostu wrzątkiem, lub też w dużych ilościach dodawać do potraw. Nasze babki zalecały także imbir i czosnek jako doskonałe środki wiatropędne.
Doskonale działają też ciepłe okłady na brzuch, szczególnie zalecane na noc. I koniecznie dużo ruchu, ćwiczeń rozluźniających mięśnie i uspakajających. Jest to bowiem niezawodny środek na pozbycie się tych dolegliwości.
Reklama
Sygnał ostrzegawczy
Jeśli jednak wzdęciom towarzyszy ogólne pogorszenie stanu zdrowia, z gorączką, wymiotami, obrzękami nóg, to należy bezzwłocznie porozumieć się z lekarzem. Długotrwałe wzdęcia połączone z powiększającym się obwodem brzucha mogą być objawami groźnych chorób, jak choćby marskości wątroby czy nowotworów. Diagnostykę należy wtedy zacząć od wykonania USG jamy brzusznej.
Czytaj też:
- Gazy, bąki, wiatry – wszystko, co chcesz o nich wiedzieć, a wstydzisz się zapytać
- Skrętu jelit nabawiłem się przez przejedzenie
- Jak działają środki przeczyszczające?
- Ból brzucha po jedzeniu – wzdęcia, ból, biegunka