Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

WZW B w ciąży - czy jest groźne, czy wpływa na płód?

WZW B w ciąży to choroba, którą potwierdza tylko badanie krwi. Wiele ciężarnych kobiet martwi się o wpływ na rozwój płodu i stan zdrowia dziecka po narodzinach. Czy słusznie?
Szczepienie kobiety w ciąży przeciw WZW B
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B spotyka także kobiety w ciąży. Lekarze dość często zalecają szczepienie przeciwko tej chorobie jeszcze przed zajściem w ciąże, a w szczególności przy wskazaniach do cesarskiego cięcia.
  • Żółtaczka typu b jest wykrywana tylko w badaniu krwi. Lekarze decydują o formie leczenia i możliwości zaszczepienia.
  • Dziecko mamy dotkniętej WZW B zaraz po porodzie zostaje zbadane i odpowiednio medycznie zabezpieczane przed rozwojem choroby. Dziecku zakażonemu w życiu płodowym podawana jest immunoglobulina przeciwko WZW B. W każdym przypadku noworodki otrzymują pierwszą dawkę szczepionki.
SPRAWDŹ TEŻ: Wirusowe zapalenie wątroby typu B - wszystko, co musisz wiedzieć
Spis treści

Czym jest WZW B w ciąży?

WZW to wirusowe zapalenie wątroby, do którego dochodzi w wyniku zakażenia wirusem HBV. Miejscem bytowania tego rodzaju wirusa jest człowiek. Oznacza to, iż t choroba przenosi się tylko wśród ludzi, najprościej mówiąc „z człowieka na człowieka”. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez stosunki płciowe, kontakt z chorą krwią lub w sytuacjach okołoporodowych.

Bliski kontakt ciężarnej kobiety z osobą chorą jest główną przyczyną zakażenia. Wirus wpływa negatywnie na wątrobę, ale obecny jest również we krwi i płynach ustrojowych. Często przebieg tej choroby przebiega bezobjawowo, ale u wielu osób jest podobny do grypy.

WZW B może objawiać się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami czy bólami stawów. Tego typu zakażenie wykrywane jest wyłącznie w badaniu krwi.

Kobieta w ciąży powinna wykonać badanie w kierunku obecności antygenu HBS, czyli żółtaczki zakaźnej typu B. Jest ono obowiązkowe około 37 tygodnia ciąży.

W przypadku wyniku dodatniego, ginekolog prowadzący ciążę zleca szczegółowe badania, których celem jest stwierdzenie czy kobieta choruje czy jest tylko nosicielem. W tych 2 przypadkach pozostaje już jednak pod opieką poradni zakaźnej.

W jaki sposób można zarazić się WZW B w ciąży? Jedną z możliwości jest zakażenie w trakcie zabiegów stomatologicznych lub kosmetycznych przy użyciu niewysterylizowanego sprzętu. Prostą drogą do zakażenia jest także stosunek płciowy bez zabezpieczenia z osobą zakażoną, korzystanie ze wspólnych ręczników czy cążków do paznokci.

Reklama

Szczepienie na WZW B w ciąży

Szczepionka na WZW B u kobiety ciężarnej to niezwykle ważna procedura w zakresie zabezpieczenia mamy i nienarodzonego dziecka. Zakażenie tego typu wirusem może być przyczyną nie tylko poważnej choroby u mamy, ale także doprowadzić do zakażenia dziecka.

Szczepienie WZW B w ciąży to typ szczepionki, która w żaden sposób nie zagraża dziecku i jest bezpieczna zarówno dla mamy, jak i malucha. Lekarze zalecają tego typu szczepienie, które jest niezbędne w ciąży przy wykryciu choroby.

Każda przyszła mama powinna rozważyć szczepienie na WZW B jeszcze przed planowaniem ciąży. Szczególnie jest zalecane w przypadku przygotowań do cesarskiego cięcia. Przy tej formie porodu ryzyko zakażenia jest większe, dlatego też zaleca się to szczepienie, aby chronić mamę i dziecko.

Wynik dodatni antygenu HBs nie jest koniecznym wskazaniem do cesarskiego cięcia. Kobieta może w tym przypadku rodzić siłami natury, ale personel medyczny musi zachować większą ostrożność przy porodzie. 

Reklama

Czym grozi żółtaczka typu B w ciąży? 

Zapalenie wątroby w ciąży typu B wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia i szczególnych środków w trakcie porodu. Ten rodzaj zakażenia nie wpływa negatywnie na rozwój ciąży, która w tych przypadkach rozwija się tak sam, jak u kobiet zdrowych.

W przypadku wykrycia wirusa przyszła mama poddawana jest leczeniu i szczepieniu. Żółtaczka typu B nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia płodu, ale warunkiem jest szczegółowa diagnoza i opieka medyczna. Brak informacji na temat występowania WZW B u ciężarnej kobiety może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub zakażenia dziecka.  

Badanie HBs to jedno z badań krwi, wykonywanych w trakcie ciąży. Wynik dodatni potwierdza wykrycie antygenu i informuje o dwóch możliwościach – kobieta jest chora na żółtaczkę typu B w ciąży albo jest jej nosicielem.

W takich przypadkach każda ciężarna jest kierowana do dalszej szczegółowej diagnostyki. Wykrycie wirusa daje szansę i możliwości na otoczenie dziecka szczególną opieką po porodzie, a leczone nie wpływa negatywnie na ciążę ani poród.

Jak wygląda zależność pomiędzy WZW B a ciążą? Chora ciężarna i obecność wirusa są zagrożeniem dla dziecka zakażeniem tym samym wirusem. Wykrycie wirusowego zapalenia wątroby typu B ma zatem ogromne znaczenie.

W takich przypadkach dziecko, u którego doszło do zakażenia w życiu płodowym zaraz po porodzie otrzymuje zastrzyk z immunoglobuliny przeciwko WZW B oraz pierwszą dawkę szczepionki. Te działania zapobiegają uszkodzeniu wątroby i późniejszemu rozwoju choroby. Jeżeli nie doszło do zakażenia maluch jest szczepiony tylko przeciwko żółtaczce zakaźnej.

Wirusowe zapalenie wątroby w ciąży nie jest przeciwwskazaniem do karmienia dziecka piersią po porodzie.

Reklama

Leczenie WZW B w ciąży 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B nie powoduje problemów z zajściem w ciążę, nie wywołuje negatywnych skutków dla jej rozwoju, a także nie zagraża zdrowiu dziecka po urodzeniu.

Warunkiem jest rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiednich działań medycznych. Leczenie żółtaczki w ciąży odbywa się pod kontrolą ginekologa i lekarzy z oddziałów zakaźnych.

Istnieje możliwość podawania leków przeciwwirusowych, które wykazują potwierdzony brak negatywnego działania na płód. Z reguły zalecane są w późniejszym etapie ciąży.

Zadaniem takich leków jest ograniczenie ilości wirusa w organizmie mamy, spowolnienie zmian zapalnych, ochrona przed rozwojem marskości wątroby i zminimalizowanie ryzyka przejścia infekcji z matki na dziecko. Przyszła mama musi pamiętać o zaleceniach lekarza, kontrolnych wizytach i większej dbałości o swoje zdrowie i samopoczucie.

Leczenie WZW B polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Lekarze zalecają odpowiednią dietę (lekkostrawną i zbilansowaną), picie dużej ilości wody, zdrowy sposób życia i umiarkowaną aktywność fizyczną. W przypadku kobiet w ciąży ten warunek jest prosty do spełnienia, gdyż ciężarne raczej nie prowadzą zbyt intensywnej aktywności fizycznej.

Elementem leczenie żółtaczki u ciężarnej kobiety jest także szczepionka przeciwko WZW B.

Najczęściej taka możliwość jest rozważana przy ciążach podwyższonego ryzyka i przewidywaniach co do konieczności cesarskiego cięcia. Szczepionki nie posiadają niebezpiecznych składników, które mogłyby zaszkodzić rozwojowi płodu, a potem dziecku.

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Bruś-Chojnicka, A. Marszałek i inni „Problemy związane z zakażeniem wirusa HBV w kontekście prokreacji i życia seksualnego kobiet”, Nowiny Lekarskie 2011, 80, 4, 295-298
  • „Hepatitis B” www.cdc.gov/hepatitis/hbv (data dostępu: 03.10.2021)
  • A. Gniadek, O. Biegańska, M. Cisek „Możliwość przeniesienia wirusa HCV i HBV z zakażonej matki na noworodka okresie ciąży i karmienia – postępowanie pielęgniarskie”, Via Medica, Nursing Topics 2008; 16 (1,2): 118-122
  • „Dieta w leczeniu wirusowego zapalenie wątroby”, www.ncez.pzh.gov.pl (data dostępu: 03.10.2021).
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wątroba i pęcherzyk żółciowy
Stłuszczenie wątroby - dieta, leczenie, objawy i przyczyny
Wątroba człowieka
Wirusowe zapalenie wątroby typu C - objawy, leczenie
Badanie przy chorobach wątroby
Jak szybko rośnie torbiel na wątrobie? Sprawdź objawy i polecane zioła
Torbiel na wątrobie to zmiana o owalnym kształcie wypełniona przezroczystym płynem
Podobne artykuły
Badanie krwi monitorujące pracę wątroby
Próby wątrobowe - normy. Co oznacza podwyższony wynik?
Objawy żółtaczki mechanicznej
Żółtaczka mechaniczna: objawy, przyczyny, leczenie. Ile trwa?
W przebiegu wirusowego zapalenia wątroby dziecko może odczuwać bóle brzucha
Powiększona wątroba u dziecka – przyczyny, objawy
Pomiar motylicy wątrobowej
Motylica wątrobowa: objawy, leczenie. Jak można się zarazić?
Kobieta trzymająca się za brzuch w miejscu, gdzie leży wątroba
Oczyszczanie wątroby - dieta, domowe sposoby i suplementy

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!