Kiedy dziecko ząbkuje?
Pierwszym znakiem, że nasz niemowlak wchodzi w okres ząbkowania może być bardziej obfite ślinienie się dziecka. Warto zacząć obserwować dziąsła niemowlaka przy ząbkowaniu, jeśli faktycznie są to początki tego procesu, dziąsła maluszka będą:
- obrzęknięte,
- zaczerwienione,
- rozpulchnione,
- wrażliwe na dotyk (m.in. podczas jedzenia),
- swędzieć.
Objawy ząbkowania u niemowlaka mogą być u każdego dziecka inne. Dlaczego? Każdy maluch rozwija się indywidualnie, dlatego objawy ząbkowania u niemowląt mogą się utrzymywać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, zanim rodzice zobaczą pierwszy ząbek dziecka.
Reklama
Ząbkowanie – objawy
Objawy ząbkowania maluszek może nam sygnalizować. Jakie są inne oznaki ząbkowania?
- Ślinotok – dobrym pomysłem będzie założenie dziecku miękkiego śliniaczka, najlepiej z ceratką od spodu, wtedy nie będzie aż tak bardzo przesiąknięte śliną. Należy zwracać również uwagę na obszar wokół ust i na brodzie. Dzieci mają bardzo delikatną skórę, a ciągle mokra może ulegać podrażnieniom, warto wiec przecierać buźkę delikatną i miękką ściereczką, w razie otarć i podrażnień można posmarować tłustym kremem dla niemowląt, nie przesadzając z ilością.
- Rozdrażnienie, marudzenie – ulgę dziecku może przynieść schłodzony gryzak. UWAGA: schłodzony w lodówce, a nie zamrażarce. Z tą metodą należy uważać, aby dziecko nie nabawiło się przeziębienia czy anginy.
- Płaczliwość – pomóc może próba zajęcia dziecka zabawą, atrakcjami, zabawkami, czy kolorowymi gryzakami, które będą masować obolałe dziąsła.
- Częstsze budzenie się w nocy – spowodowane jest najczęściej bólem dziąseł, powinno pomóc wyjątkowe działanie obecności mamy lub taty, a w cięższych przypadkach odrobina leku przeciwbólowego (dozwolonego do podawania niemowlętom, najlepiej skonsultowanego z lekarzem) albo herbata z melisy.
Reklama
Ząbkowanie a brak apetytu
Brak apetytu przy ząbkowaniu występuje bardzo często. Jeśli dziecko jadło już stałe pokarmy warto wrócić do kaszek i przecierów, których nie trzeba gryźć, te które się da lepiej podać schłodzone, co powinno przynieść ulgę dziecku. Jeśli nadal karmione jest piersią i nie chce ssać, można posmarować mu dziąsła specjalnym żelem na ząbkowanie, ma on specjalne właściwości znieczulające, więc dziecko poczuje ulgę od razu, a także działanie antybakteryjne, co pozwoli utrzymać buźkę w dobrym zdrowiu.
Reklama
Ząbkowanie a gorączka
Jeśli gorączka przy ząbkowaniu utrzymuje się na poziomie 37,5-38 stopni Celsjusza, to w większości przypadków jest to standardowy objaw, wyższa powinna być skonsultowana z lekarzem. Gorączka przy ząbkowaniu – ile dni może trwać? Niestety nie ma na ten objaw dokładnego czasu występowania, może pojawić się tylko na początku ząbkowania lub przy każdym kolejno wyrzynającym się zębie.
Sprawdź: Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?
Reklama
Bolesne ząbkowanie
- Ząbkowanie a katar
Katar przy ząbkowaniu może pojawić się ze względu na osłabienie organizmu dziecka podczas ząbkowanie i kontakt z zarazkami. Katar jest wtedy objawem choroby, którą należy skonsultować z pediatrą. Nie potwierdzono naukowo, aby ząbkowanie mogło powodować katar.
- Ząbkowanie a biegunka
Biegunka przy ząbkowaniu może pojawić się u dzieci z obniżoną lub słabą odpornością. Może być również reakcją na podawane leki, zwłaszcza żele i maści na ząbkowanie.
- Kaszel a ząbkowanie
Kaszel przy ząbkowaniu może występować gdy dziecko bardzo się ślini i nie radzi sobie z połykaniem jej nadmiaru, wtedy naturalnym odruchem jest pokasływanie.
- Wysypka przy ząbkowaniu
Wysypka wokół ust, na brodzie i szyi może być objawem ząbkowanie. Pojawia się ponieważ w trakcie obfitego ślinienia skóra na buzi dziecka jest ciągle wilgotna i łatwiej ulega podrażnieniu.
- Ząbkowanie a wymiotowanie
Podobnie jak kaszel, odruch wymiotny może być objawem u dzieci, które podczas ząbkowania ślinią się obficie i nie radzą sobie z połykaniem nadmiaru śliny.
Reklama
Co na ząbkowanie?
Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu? U niektórych dzieci ząbkowanie może być długotrwałe i powodować bolesne objawy. Jak ulżyć dziecku przy ząbkowaniu? Jakie preparaty na ząbkowanie można podać dziecku?
- Camilia na ząbkowanie – jest lekiem opartym na bazie składników naturalnych i wody, niweluje przede wszystkim ból, gorączkę i biegunkę u dziecka.
- Maść na ząbkowanie i żel na ząbkowanie – jakie maści są bezpieczne? Jaki żel na ząbkowanie można podać dziecku? Warto zapytać w aptece o dostępne bez recepty preparaty na ząbkowanie i skonsultować z lekarzem, co bezpiecznie można podać dziecku. Na rynku dostępnych jest wiele maści i żeli na ząbkowanie, które skutecznie niwelują obrzęki i stany zapalne dziąseł. Należy jednak podawać je dziecku ostrożnie, ze świadomością, że są to leki, które można przedawkować.
- Czopki na ząbkowanie – podobnie jak maści i żele, można w aptece zakupić czopki na ząbkowanie. Będą one niwelować ból i gorączkę.
- Paracetamol na ząbkowanie (pedicetamol na ząbkowanie) – w niewielkich dawkach można podać go dziecku, zwłaszcza na noc, aby złagodzić ból i gorączkę, pomoże to spokojnie zasnąć maluszkowi.
- Nurofen na ząbkowanie –w aptece można kupić nurofen dla dzieci, który dedykowany jest maluszkom, tak jak paracetamol pomoże uśmierzyć ból i gorączkę.
Wszystkie leki podawane dziecku, i te bez recepty i te na receptę, należy podawać świadomie i w małych dawkach. Bardzo łatwo zaszkodzić nimi dziecku lub doprowadzić do przedawkowania. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dany preparat można bezpiecznie podać maluszkowi, to lepiej po prostu tego nie robić. Konsultacja z lekarzem rodzaju leku i jego dawkowania jest podstawą w bezpiecznym łagodzeniu objawów ząbkowania.
Zobacz też: Katar przy ząbkowaniu u dziecka
Reklama
Ząbkowanie u niemowlaka – kalendarz ząbkowania
Ząbkowanie – kolejność: kiedy ząbkowanie powinno się zacząć? Tak jak przy pierwszych objawach, tak i przy pierwszym zębie nie ma jednej złotej reguły, na pojawienie się pierwszego zęba. Może się to wydarzyć w okolicach szóstego miesiąca życia dziecka, ale również dopuszczalne są około dwumiesięczne marginesy w przód i w tył. Znane są przypadki wczesnego ząbkowania, gdy pierwszy ząb pojawił się już w trzecim miesiącu życia dziecka, a także późnego, gdy ząbki pokazują się dopiero w okolicach pierwszych urodzin.
Ząbkowanie – kiedy: niemowlęta najczęściej przechodzą ząbkowanie podobnie jak starsze rodzeństwo, rodzice czy nawet dziadkowie. Po prostu ząbkowanie jest rodzinne, dlatego warto zorientować się jak przebiegało ono u innych członków rodziny i na tej podstawie można spodziewać się podobnego przebiegu u swojego dziecka.
Schemat ząbkowania: pierwszymi zębami często są dolne jedynki lub dwójki, zdarzają się także górne jedynki. I znów, nie ma na to uniwersalnej reguły.
Poznaj kalendarz ząbkowania i kliknuij tutaj.
Kiedy dzieci ząbkują? Ile trwa ząbkowanie?
Ząbkowanie w 2. miesiącu i ząbkowanie w 3. miesiącu: jeśli ząbki dziecka pojawiły się bardzo wcześnie, czyli w okolicach drugiego miesiąca życia lub nawet już po porodzie (zdarzają się przypadki, że maluszek przychodzi na świat już z jednym ząbkiem) warto ząbki obserwować czy są umiejscowione stabilnie w dziąśle i nie są ostre. Ponieważ mogą ranić buzię lub samoistnie wypaść. Dzieci, które urodzą się z ząbkami, po skończeniu 3 roku życia powinny udać się na kontrolę do ortodonty.
Późne ząbkowanie: gdy ząbki pojawiły się wyjątkowo późno, czyli w okolicach pierwszych urodzin lub po tej dacie nadal się nie pojawiają, to konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ może być to objaw choroby, np. celiakii, zaburzeń hormonalnych czy niedożywienia.