Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ząbkowanie – jakie są objawy ząbkowania u niemowlaka?

Ząbkowanie u dzieci to skomplikowany temat. Nie ma jednej uniwersalnej zasady, kiedy dziecko zaczyna ząbkować. Ząbkowanie niemowląt przebiega różnie: u jednych dziąsła będą wrażliwe już od drugiego miesiąca życia, u innych dopiero w okolicach szóstego. Ile dzieci tyle sposobów na bolesne ząbkowanie. Jak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu? Jakie objawy ząbkowania pojawiają się najczęściej? Na co należy zwrócić uwagę? Jakie są sposoby na ząbkowanie? Jak pomóc dziecku przejść przez ten trudny czas?
Uśmiechnięty niemowlak
Źródło: 123RF
Spis treści

Kiedy dziecko ząbkuje?

Pierwszym znakiem, że nasz niemowlak wchodzi w okres ząbkowania może być bardziej obfite ślinienie się dziecka. Warto zacząć obserwować dziąsła niemowlaka przy ząbkowaniu, jeśli faktycznie są to początki tego procesu, dziąsła maluszka będą:

  • obrzęknięte,
  • zaczerwienione,
  • rozpulchnione,
  • wrażliwe na dotyk (m.in. podczas jedzenia),
  • swędzieć.

Objawy ząbkowania u niemowlaka mogą być u każdego dziecka inne. Dlaczego? Każdy maluch rozwija się indywidualnie, dlatego objawy ząbkowania u niemowląt mogą się utrzymywać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, zanim rodzice zobaczą pierwszy ząbek dziecka.

Reklama

Ząbkowanie – objawy

Objawy ząbkowania maluszek może nam sygnalizować. Jakie są inne oznaki ząbkowania?

  • Ślinotok – dobrym pomysłem będzie założenie dziecku miękkiego śliniaczka, najlepiej z ceratką od spodu, wtedy nie będzie aż tak bardzo przesiąknięte śliną. Należy zwracać również uwagę na obszar wokół ust i na brodzie. Dzieci mają bardzo delikatną skórę, a ciągle mokra może ulegać podrażnieniom, warto wiec przecierać buźkę delikatną i miękką ściereczką, w razie otarć i podrażnień można posmarować tłustym kremem dla niemowląt, nie przesadzając z ilością.
  • Rozdrażnienie, marudzenie – ulgę dziecku może przynieść schłodzony gryzak. UWAGA: schłodzony w lodówce, a nie zamrażarce. Z tą metodą należy uważać, aby dziecko nie nabawiło się przeziębienia czy anginy.
  • Płaczliwość – pomóc może próba zajęcia dziecka zabawą, atrakcjami, zabawkami, czy kolorowymi gryzakami, które będą masować obolałe dziąsła.
  • Częstsze budzenie się w nocy – spowodowane jest najczęściej bólem dziąseł, powinno pomóc wyjątkowe działanie obecności mamy lub taty, a w cięższych przypadkach odrobina leku przeciwbólowego (dozwolonego do podawania niemowlętom, najlepiej skonsultowanego z lekarzem) albo herbata z melisy.

Reklama

Ząbkowanie a brak apetytu

Brak apetytu przy ząbkowaniu występuje bardzo często. Jeśli dziecko jadło już stałe pokarmy warto wrócić do kaszek i przecierów, których nie trzeba gryźć, te które się da lepiej podać schłodzone, co powinno przynieść ulgę dziecku. Jeśli nadal karmione jest piersią i nie chce ssać, można posmarować mu dziąsła specjalnym żelem na ząbkowanie, ma on specjalne właściwości znieczulające, więc dziecko poczuje ulgę od razu, a także działanie antybakteryjne, co pozwoli utrzymać buźkę w dobrym zdrowiu.

Reklama

Ząbkowanie a gorączka

Jeśli gorączka przy ząbkowaniu utrzymuje się na poziomie 37,5-38 stopni Celsjusza, to w większości przypadków jest to standardowy objaw, wyższa powinna być skonsultowana z lekarzem. Gorączka przy ząbkowaniu – ile dni może trwać? Niestety nie ma na ten objaw dokładnego czasu występowania, może pojawić się tylko na początku ząbkowania lub przy każdym kolejno wyrzynającym się zębie.

Sprawdź: Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?

Reklama

Bolesne ząbkowanie

  • Ząbkowanie a katar

Katar przy ząbkowaniu może pojawić się ze względu na osłabienie organizmu dziecka podczas ząbkowanie i kontakt z zarazkami. Katar jest wtedy objawem choroby, którą należy skonsultować z pediatrą. Nie potwierdzono naukowo, aby ząbkowanie mogło powodować katar.

  • Ząbkowanie a biegunka

Biegunka przy ząbkowaniu może pojawić się u dzieci z obniżoną lub słabą odpornością. Może być również reakcją na podawane leki, zwłaszcza żele i maści na ząbkowanie.

  • Kaszel a ząbkowanie

Kaszel przy ząbkowaniu może występować gdy dziecko bardzo się ślini i nie radzi sobie z połykaniem jej nadmiaru, wtedy naturalnym odruchem jest pokasływanie.

  • Wysypka przy ząbkowaniu

Wysypka wokół ust, na brodzie i szyi może być objawem ząbkowanie. Pojawia się ponieważ w trakcie obfitego ślinienia skóra na buzi dziecka jest ciągle wilgotna i łatwiej ulega podrażnieniu.

  • Ząbkowanie a wymiotowanie

Podobnie jak kaszel, odruch wymiotny może być objawem u dzieci, które podczas ząbkowania ślinią się obficie i nie radzą sobie z połykaniem nadmiaru śliny.

Reklama

Co na ząbkowanie?

Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu? U niektórych dzieci ząbkowanie może być długotrwałe i powodować bolesne objawy. Jak ulżyć dziecku przy ząbkowaniu? Jakie preparaty na ząbkowanie można podać dziecku?

  • Camilia na ząbkowanie – jest lekiem opartym na bazie składników naturalnych i wody, niweluje przede wszystkim ból, gorączkę i biegunkę u dziecka.
  • Maść na ząbkowanie i żel na ząbkowanie – jakie maści są bezpieczne? Jaki żel na ząbkowanie można podać dziecku? Warto zapytać w aptece o dostępne bez recepty preparaty na ząbkowanie i skonsultować z lekarzem, co bezpiecznie można podać dziecku. Na rynku dostępnych jest wiele maści i żeli na ząbkowanie, które skutecznie niwelują obrzęki i stany zapalne dziąseł. Należy jednak podawać je dziecku ostrożnie, ze świadomością, że są to leki, które można przedawkować.
  • Czopki na ząbkowanie – podobnie jak maści i żele, można w aptece zakupić czopki na ząbkowanie. Będą one niwelować ból i gorączkę.
  • Paracetamol na ząbkowanie (pedicetamol na ząbkowanie) – w niewielkich dawkach można podać go dziecku, zwłaszcza na noc, aby złagodzić ból i gorączkę, pomoże to spokojnie zasnąć maluszkowi.
  • Nurofen na ząbkowanie –w aptece można kupić nurofen dla dzieci, który dedykowany jest maluszkom, tak jak paracetamol pomoże uśmierzyć ból i gorączkę.

Wszystkie leki podawane dziecku, i te bez recepty i te na receptę, należy podawać świadomie i w małych dawkach. Bardzo łatwo zaszkodzić nimi dziecku lub doprowadzić do przedawkowania. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dany preparat można bezpiecznie podać maluszkowi, to lepiej po prostu tego nie robić. Konsultacja z lekarzem rodzaju leku i jego dawkowania jest podstawą w bezpiecznym łagodzeniu objawów ząbkowania.

Zobacz też: Katar przy ząbkowaniu u dziecka

Reklama

Ząbkowanie u niemowlaka – kalendarz ząbkowania

Ząbkowanie – kolejność: kiedy ząbkowanie powinno się zacząć? Tak jak przy pierwszych objawach, tak i przy pierwszym zębie nie ma jednej złotej reguły, na pojawienie się pierwszego zęba. Może się to wydarzyć w okolicach szóstego miesiąca życia dziecka, ale również dopuszczalne są około dwumiesięczne marginesy w przód i w tył. Znane są przypadki wczesnego ząbkowania, gdy pierwszy ząb pojawił się już w trzecim miesiącu życia dziecka, a także późnego, gdy ząbki pokazują się dopiero w okolicach pierwszych urodzin.

Ząbkowanie – kiedy: niemowlęta najczęściej przechodzą ząbkowanie podobnie jak starsze rodzeństwo, rodzice czy nawet dziadkowie. Po prostu ząbkowanie jest rodzinne, dlatego warto zorientować się jak przebiegało ono u innych członków rodziny i na tej podstawie można spodziewać się podobnego przebiegu u swojego dziecka.

Schemat ząbkowania: pierwszymi zębami często są dolne jedynki lub dwójki, zdarzają się także górne jedynki. I znów, nie ma na to uniwersalnej reguły.

Poznaj kalendarz ząbkowania i kliknuij tutaj.

Kiedy dzieci ząbkują? Ile trwa ząbkowanie?

Ząbkowanie w 2. miesiącu i ząbkowanie w 3. miesiącu: jeśli ząbki dziecka pojawiły się bardzo wcześnie, czyli w okolicach drugiego miesiąca życia lub nawet już po porodzie (zdarzają się przypadki, że maluszek przychodzi na świat już z jednym ząbkiem) warto ząbki obserwować czy są umiejscowione stabilnie w dziąśle i nie są ostre. Ponieważ mogą ranić buzię lub samoistnie wypaść. Dzieci, które urodzą się z ząbkami, po skończeniu 3 roku życia powinny udać się na kontrolę do ortodonty.

Późne ząbkowanie: gdy ząbki pojawiły się wyjątkowo późno, czyli w okolicach pierwszych urodzin lub po tej dacie nadal się nie pojawiają, to konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ może być to objaw choroby, np. celiakii, zaburzeń hormonalnych czy niedożywienia. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Kobieta karmiąca dziecko
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!