Zakwas z buraków - cenne źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy
Zakwas z buraków znały i doceniały już nasze babcie. Wiedziały doskonale o tym, że kiszenie warzyw to jedna z najzdrowszych metod, które pozwalają na cieszenie się ich właściwościami przez długi czas. Śmiało, podążaj ich śladami, aby dostaczyć organizmowi istną bombę witamin, minerałów i przeciwutleniaczy! Musisz wiedzieć, że jest on istną kopalnią witamin B i C - zawiera ich więcej niż burak, z którego go wyprodukowano!
Na próżno szukać w nim natomiast szczawianów, które sprawiają, że soku z buraka nie powinieneś spożywać codziennie. Nie sposób nie wspomnieć również o obecności jakże ważnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu żelaza, a ponadto magnezu, potasu i fosforu. Spożywanie zakwasu z buraka, to także sposób na wprowadzenie do diety antyoksydantów w postaci związków betalainowych. To właśnie one prowadzą “wojnę” z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się m.in. do chorób serca.
Spożywanie zakwasu z buraków, to sposób na likwidację stanów zapalnych, zwalczenie bakterii, wirusów za sprawą obecności betaniny. To również remedium na anemię - spożywaj go więc na czczo, aby zwiększyć przyswajalność żelaza, a ponadto znacznie obniżyć cholesterol. Za sprawą witamin i antyoksydantów przyczynisz się również do poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci. Sięgniesz także po profilaktykę chorób układu pokarmowego i krwionośnego. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że za sprawą nitrozaminy obniżysz ciśnienie tętnicze.
Dobrej jakości zakwas z buraka może stać się istnym rarytasem w Twojej diecie. Na pewno docenisz go za dość wytrawny smak, za który odpowiadają takie składniki jak ziele angielskie, liść laurowy i czosnek. Możesz śmiało sięgać po niego każdego dnia, ale uwaga - zawsze w zimnej postaci, na surowo. Zapomnij o jego podgrzewaniu, a jeśli chcesz, aby stał się kompanem zupy, to dodawaj go do nich po lekkim ostudzeniu. A może planujesz przemycić zakwas z buraków do diety Twojego dziecka, a ono niekoniecznie chce się zaprzyjaźnić z jego nutą smakową, wówczas możesz wspomagać się np. miodem, bądź też owocowym sokiem.
Reklama
Zioła na ładną skórę - po które sięgać?
Skóra jest naszą wizytówką, więc warto jest postawić na jej odpowiednią pielęgnację. Obok wysokiej jakości kosmetyków, skrojonych na miarę jej potrzeb, wzmacniaj ją również od wewnątrz. Z pomocą przychodzą więc między innymi zioła.
Jakie zioła na ładną skórę będą najlepsze? Wśród nich istotną rolę odgrywa między innymi kłącze pięciornika i ziele dziurawca. Rośliny te są bardzo pomocne na drodze do utrzymania skóry w dobrej kondycji. Właściwości przeciwzapalne wykazuje natomiast ziele buzdyganka.
Sprzymierzeńcem skóry z przedstawicieli świata roślin jest ponadto kwiat nagietka, który to zawiera naturalne związki o właściwościach antyalergicznych i przeciwzapalnych. Dodatkowo znacznie opóźniania oznaki starzenia. Nie można przejść również obojętnie obok korzenia tarczycy bajkalskiej, który w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia stresu oksydacyjnego spowodowanego uszkodzeniem kolagenu. Nie bez znaczenia pozostaje także ziele Gotu Kola, jak również dymnicy.
Reklama
Kwasy tłuszczowe omega 3-6-9 - poznaj ich właściwości
Kwasy tłuszczowe mogą wpłynąć na Twój organizm zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, dlatego tak ważne jest to, abyś sięgał po te dobre, czyli z grupy omega 3-6-9. Musisz wiedzieć, że istnieje podział kwasów tłuszczowych. W praktyce mowa o nasyconych i nienasyconych. Pierwsze znajdziesz głównie w tłuszczach zwierzęcych. Natomiast drugie, przede wszystkim w roślinach i olejach rybich.
Biorąc na tapet kwasy omega 3-6-9, masz do czynienia z grupą nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich właściwości prozdrowotne są nieocenione. Musisz wiedzieć, że skorzysta na nich niemalże każda komórka Twojego ciała, stąd nie powinieneś bagatelizować ich roli w codziennej diecie. Musisz jednak wiedzieć, że aby dostarczyć organizmowi każdego z tych kwasów, konieczne będzie sięganie po różne produkty. Ważne jest także to, że o ile kwasy omega-9 nasz organizm jest w stanie wyprodukować samodzielnie, o tyle omega-3 i omega-6 już nie. Twoja w tym rola, aby ich w nim nie zabrakło.
Wśród właściwości kwasów omega-3 warto wymienić przede wszystkim to, że stanowią naturalne wsparcie w leczeniu wielu chorób, a ponadto stanowią skuteczny sposób na ich zapobieganie. Są ważne m.in. w profilaktyce nowotworów (w tym piersi, prostaty, jajnika), cukrzycy typu II, czy też otyłości. Ponadto skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka, zapobiegają osteoporozie, jak również chorobie Alzheimera i demencji.
Nie przechodź obojętnie również obok właściwości kwasów omega-6. O ile powodują zarówno stan prozapalny i przeciwzapalny, pełnią ogromnie ważne funkcje w Twoim organizmie. Ich niedobór w diecie może skutkować równie poważnymi konsekwencjami, co ich nadmiar. Wśród podstawowych kwasów omega-6 wyróżnia się kwas linolowy, przekształcany po spożyciu kwas γ-linolenowego i arachidonowy (cenny składnik mózgu - budulcowy neuronów, a ponadto istotny dla prawidłowego wzroku). Pierwszy odpowiada za odpowiedni stan skóry. Wzmacnia ją, regeneruje, a ponadto skutecznie zapobiega nadmiernej utracie wody.