Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Zadbaj o siebie od wewnątrz - zdrowe nawyki na co dzień

Piękno i zdrowie zaczynają się od wewnątrz. Wzmacnianie organizmu z pomocą diety to klucz do utrzymania organizmu w dobrej kondycji, jak również znakomitego samopoczucia każdego dnia. O jakie składniki warto więc wzbogacić jadłospis, aby zadbać o urodę i o to, aby wyniki badanie nie napawały niepokojem? Sprawdź!
zakwas z buraków
Źródło: https://olini.pl/
Spis treści

Zakwas z buraków - cenne źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy

Zakwas z buraków znały i doceniały już nasze babcie. Wiedziały doskonale o tym, że kiszenie warzyw to jedna z najzdrowszych metod, które pozwalają na cieszenie się ich właściwościami przez długi czas. Śmiało, podążaj ich śladami, aby dostaczyć organizmowi istną bombę witamin, minerałów i przeciwutleniaczy! Musisz wiedzieć, że jest on istną kopalnią witamin B i C - zawiera ich więcej niż burak, z którego go wyprodukowano! 

Na próżno szukać w nim natomiast szczawianów, które sprawiają, że soku z buraka nie powinieneś spożywać codziennie. Nie sposób nie wspomnieć również o obecności jakże ważnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu żelaza, a ponadto magnezu, potasu i fosforu. Spożywanie zakwasu z buraka, to także sposób na wprowadzenie do diety antyoksydantów w postaci związków betalainowych. To właśnie one prowadzą “wojnę” z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się m.in. do chorób serca. 

Spożywanie zakwasu z buraków, to sposób na likwidację stanów zapalnych, zwalczenie bakterii, wirusów za sprawą obecności betaniny. To również remedium na anemię - spożywaj go więc na czczo, aby zwiększyć przyswajalność żelaza, a ponadto znacznie obniżyć cholesterol. Za sprawą witamin i antyoksydantów przyczynisz się również do poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci. Sięgniesz także po profilaktykę chorób układu pokarmowego i krwionośnego. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że za sprawą nitrozaminy obniżysz ciśnienie tętnicze. 

Dobrej jakości zakwas z buraka może stać się istnym rarytasem w Twojej diecie. Na pewno docenisz go za dość wytrawny smak, za który odpowiadają takie składniki jak ziele angielskie, liść laurowy i czosnek. Możesz śmiało sięgać po niego każdego dnia, ale uwaga - zawsze w zimnej postaci, na surowo. Zapomnij o jego podgrzewaniu, a jeśli chcesz, aby stał się kompanem zupy, to dodawaj go do nich po lekkim ostudzeniu. A może planujesz przemycić zakwas z buraków do diety Twojego dziecka, a ono niekoniecznie chce się zaprzyjaźnić z jego nutą smakową, wówczas możesz wspomagać się np. miodem, bądź też owocowym sokiem.

Reklama

Zioła na ładną skórę - po które sięgać?

Skóra jest naszą wizytówką, więc warto jest postawić na jej odpowiednią pielęgnację. Obok wysokiej jakości kosmetyków, skrojonych na miarę jej potrzeb, wzmacniaj ją również od wewnątrz. Z pomocą przychodzą więc między innymi zioła.

Jakie zioła na ładną skórę będą najlepsze? Wśród nich istotną rolę odgrywa między innymi kłącze pięciornika i ziele dziurawca. Rośliny te są bardzo pomocne na drodze do utrzymania skóry w dobrej kondycji. Właściwości przeciwzapalne wykazuje natomiast ziele buzdyganka. 

Sprzymierzeńcem skóry z przedstawicieli świata roślin jest ponadto kwiat nagietka, który to zawiera naturalne związki o właściwościach antyalergicznych i przeciwzapalnych. Dodatkowo znacznie opóźniania oznaki starzenia. Nie można przejść również obojętnie obok korzenia tarczycy bajkalskiej, który w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia stresu oksydacyjnego spowodowanego uszkodzeniem kolagenu. Nie bez znaczenia pozostaje także ziele Gotu Kola, jak również dymnicy. 

Reklama

Kwasy tłuszczowe omega 3-6-9 - poznaj ich właściwości

Kwasy tłuszczowe mogą wpłynąć na Twój organizm zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, dlatego tak ważne jest to, abyś sięgał po te dobre, czyli z grupy omega 3-6-9. Musisz wiedzieć, że istnieje podział kwasów tłuszczowych. W praktyce mowa o nasyconych i nienasyconych. Pierwsze znajdziesz głównie w tłuszczach zwierzęcych. Natomiast drugie, przede wszystkim w roślinach i olejach rybich.

Biorąc na tapet kwasy omega 3-6-9, masz do czynienia z grupą nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich właściwości prozdrowotne są nieocenione. Musisz wiedzieć, że skorzysta na nich niemalże każda komórka Twojego ciała, stąd nie powinieneś bagatelizować ich roli w codziennej diecie. Musisz jednak wiedzieć, że aby dostarczyć organizmowi każdego z tych kwasów, konieczne będzie sięganie po różne produkty. Ważne jest także to, że o ile kwasy omega-9 nasz organizm jest w stanie wyprodukować samodzielnie, o tyle omega-3 i omega-6 już nie. Twoja w tym rola, aby ich w nim nie zabrakło.

Wśród właściwości kwasów omega-3 warto wymienić przede wszystkim to, że stanowią naturalne wsparcie w leczeniu wielu chorób, a ponadto stanowią skuteczny sposób na ich zapobieganie. Są ważne m.in. w profilaktyce nowotworów (w tym piersi, prostaty, jajnika), cukrzycy typu II, czy też otyłości. Ponadto skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka, zapobiegają osteoporozie, jak również chorobie Alzheimera i demencji.

Nie przechodź obojętnie również obok właściwości kwasów omega-6. O ile powodują zarówno stan prozapalny i przeciwzapalny, pełnią ogromnie ważne funkcje w Twoim organizmie. Ich niedobór w diecie może skutkować równie poważnymi konsekwencjami, co ich nadmiar. Wśród podstawowych kwasów omega-6 wyróżnia się kwas linolowy, przekształcany po spożyciu kwas γ-linolenowego i arachidonowy (cenny składnik mózgu - budulcowy neuronów, a ponadto istotny dla prawidłowego wzroku). Pierwszy odpowiada za odpowiedni stan skóry. Wzmacnia ją, regeneruje, a ponadto skutecznie zapobiega nadmiernej utracie wody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Odżywianie
Glutaminian sodu - jak dawkować? Szkodliwość i skutki uboczne
Jedzenie z glutaminianem sodu
Indeks glikemiczny - czym jest? Tabele produktów z niskim i wysokim IG
Produkty do diety na zbilansowanie indeksu glikemicznego
Czy smalec gęsi ma właściwości lecznicze?
Gęsi smalec do smarowania
Podobne artykuły
Owsik pod mikroskopem
Czego nie lubi owsik? Dieta i zasady odżywiania
Pestki dyni po wysuszeniu
Pestki dyni - właściwości, kcal i wartości odżywcze. Jakie są przeciwwskazania?
Ziemniaki
Zielone ziemniaki - czy można je jeść? Trucizna czy odmiana?
Chleb wieloziarnisty razowy
Najzdrowszy chleb – jaki na diecie? Zdrowe pieczywo
Produkty bez glutenu
W czym jest gluten, a co nie zawiera glutenu? Gdzie najwięcej?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!