Planując aktywność fizyczną zawsze trzeba pamiętać, by umiejętnie dobrać stopień trudności treningu do posiadanych umiejętności, a także zawsze rozpoczynać ją od odpowiedniej rozgrzewki.
Jak pozbyć się zakwasów? Przede wszystkim nie należy zażywać środków przeciwbólowych, ponieważ łagodzą one chwilowo objawy, ale ich nie eliminują.
Dodatkowo ich nadmierne przyjmowanie może prowadzić do negatywnego wpływu na organizm. Warto wykonywać ćwiczenia rozciągające ciało, a także skorzystać z masażu, który wpływa rozluźniająco na mięśnie.
Co to są zakwasy?
Co to są zakwasy? Nazwa ,,zakwasy'' zakorzeniła się na dobre w języku potocznym podobnie jak ,,wypadnięcie dysku". Tak naprawdę nie istnieją naukowe dowody na to, że to kwas mlekowy, który powstaje wskutek beztlenowej pracy mięśni, jest przyczyną odczuwania bólu.
Dolegliwość ta występują głównie u osób po wzmożonym wysiłku fizycznym, przede wszystkim bez wykonania rozgrzewki. Włókna mięśniowe nie są w stanie poradzić sobie z nadmiernym obciążeniem, minimalnie się naruszając.
Pojawiający się ból nie jest niebezpieczny dla organizmu i zwykle ustępuje po kilku dniach, kiedy dochodzi do zregenerowania nadwyrężonych mięśni, a także ich wzmocnienia.
Reklama
Kiedy i gdzie najczęściej tworzą się zakwasy?
Przeforsowany trening lub wzmożony wysiłek fizyczny, szczególnie po dłuższej przerwie od aktywności, przycznia się do powstawania mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, co w konsekwencji objawia się bólem mięśni.
Nie należy rozpoczynać treningu czy ćwiczeń bez przygotowania. Zawsze warto poprzedzić je 10-15 minutową rozgrzewką. Na początku zaleca się w umiarkowany sposób dobierać obciążenia, tak by nie doprowadzić do rozległych mikrouszkodzeń mięśni.
Produkty beztlenowej pracy mięśni - mleczany są usuwane z mięśni w czasie zazwyczaj kilkudziesięciu minut. Dolegliwości najczęściej odczuwane są nie wcześniej niż po 24 godzinach od treningu. Czasem zdarza się też, że pojawiają się później.
Zakwasy mięśni najczęściej odczuwane są po wzmożonym wysiłku, a więc są to:
- zakwasy po treningu,
- zakwasy po siłowni,
- zakwasy po bieganiu
Jeśli chodzi o miejsce na ciele, w którym zwykle występują, to są to obszary, które zostały najmocniej obciążane w czasie ćwiczeń.
Głównie pojawiają się zakwasy na nogach. Osoby wykonujące przysiady oraz wykroki często mają zakwasy na udach. Wrażliwym miejscem są również środkowe partie ciała, dlatego często obecne są zakwasy na brzuchu czy na pośladkach.
Reklama
Co zrobić żeby nie mieć zakwasów?
Pierwszym etapem treningu powinny być ćwiczenia sensomotoryczne. Zaczynać należy izometrycznie, później wdrażać ćwiczenia dynamiczne. Po takiej rozgrzewce można wprowadzać trening siłowy na duże grupy mięśniowe. Na końcu zaś trenować mniejsze partie mięśni.
Dla pobudzenia przyrostu masy mięśniowej potrzebne są jednak te mikrourazy. To one stymulują rozrost tkanki mięśniowej. W treningu chodzi tylko o to, by owe uszkodzenia nie były zbyt rozległe, bowiem wtedy towarzyszący im ból potrafi upośledzać proste czynności dnia codziennego.
Reklama
Jak pozbyć się zakwasów?
Co pomaga na zakwasy? Jak je zlikwidować? Te pytania zwykle pojawiają się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut po treningu, gdy ból utrudnia normalne funkcjonowanie. Często dochodzi nawet to trudności w schodzeniu po schodach czy wstawaniu z łóżka.
Ćwiczeniem na zakawsy może być na przykład delikatny masaż obolałych miejsc. Wplywa on na poprawę ukrwienia masowanego obszaru ciała. Kiedy najlepiej go wykonać? Dobrze zrobić to dopiero drugiego dnia po zbyt wyczerpującym wysiłku. Wynika to z faktu, że zbyt silny i szybko wykonany masaż może jedynie nasilić dolegliwości.
Pomocna może okazać się także zmienno-cieplna kąpiel. Należy polewać ciało naprzemiennie bardzo zimną i bardzo ciepłą wodą. Pomocna może okazać się również sauna, która pozwoli dotlenić organizm i znacznie poprawi krążenie.
Co zrobić na zakwasy? Można skorzystać również z preparatów dostępnych na rynku. Najczęściej występują one w formie maści, bądź żelów. Dzięki zawartym w ich składzie niesterydowym lekom przeciwzapalnym, pdają dość szybką ulgę w bólu i tym samym ułatwiają funkcjonowanie.
Aby zwlaczyć zakwasy, warto wypróbować również maści o działaniu rozgrzewającym, których zadaniem jest rozgrzanie, a tym samym rozluźnienie mięśni i zniwelowanie dyskomfortu.
W przypadku, gdy zakwasy utrzymują się przez kilka dni i utrudniają funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem.
Reklama
Domowe sposoby na zakwasy
Istnieją również różne domowe sposoby, które warto wypróbować, aby pozbyć się zakwasów. Są to m.in.:
- picie herbaty z niewielką ilością sody oczyszczonej (przyjęło się, że soda ma właściwości odkwaszające);
- wypicie sok pomidorowego;
- wypicie soku z wiśni (wiśnia posiada bardzo liczne zawartości flawonoidów i antocyjanów, co przekłada się na ich właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające);
- wypicie napoju izotonicznego (można go zrobić w domu z: wody, soku z cytryny, szczypty soli i miodu);
- przykładanie kompresów.
Reklama
Czy ćwiczyć z zakwasami?
Wiele osób zastanawia się czy można ćwiczyć z zakwasami. Odpowiedź brzmi: tak, ale nie powinien to być trening siłowy. Ważne też, by nie były to zbyt intensywne ćwiczenia. Warto postawić na tzw. stretching, czyli rozciąganie ciała.
Jeśli zakwasy są delikatne, można trenować te partie ciała, które nie są bolesne.
Często powtórny trening działa korzystnie na pozbycie się wcześniej powstalych zakwasów. Dobrym pomysłem jest na przykład pójście na basen. Woda działa nie tylko rozluźniająco i kojąco na obolałe mięśnie, ale również pomaga w adaptacji ciała do obciążeń.