Zapalenie gardła u dzieci to częsty problem, który może pojawiać się nawet kilka razy w ciągu roku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy panuje najwięcej przeziębień. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a podłoże infekcji może być:
- bakteryjne,
- wirusowe,
- grzybicze.
W większości przypadków leczenie opiera się głównie na domowych metodach, dopiero gdy występują dodatkowe objawy, takie jak uporczywy kaszel, czy wysoka temperatura – należy zgłosić się do specjalisty.
Wirusowe zapalenie gardła u dzieci
Wirusowe zapalenie gardła u dziecka to rodzaj infekcji, który występuje najczęściej, a za jego wystąpienie odpowiedzialne są wirusy, takie jak:
- enterowirusy,
- rhinowirusy,
- adenowirusy.
Uporczywe objawy trwają zwykle około tygodnia, a leczenie polega głównie na odpoczynku, nawodnieniu i stosowaniu preparatów dostępnych bez recepty.
Dzieci szybko łapią infekcje gardła ze względu na obniżoną odporność i niecałkowicie wykształcony układ immunologiczny. By rozróżnić czy zapalenie gardła ma podłoże wirusowe, bądź bakteryjne, konieczne jest jednorazowe pobranie wymazu.
Reklama
Bakteryjne zapalenie gardła u dzieci
W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła, źródłem infekcji są bakterie, które objawiają się poprzez charakterystyczny, szary nalot na języku, a także obrzęk gardła. Typowym symptomem jest również wysoka gorączka i ten rodzaj zapalenia powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż leczenie najczęściej polega na antybiotykoterapii.
U dzieci z anginą nie zauważa się kaszlu za to obecne są:
- gorączka,
- żółto-biały nalot na migdałkach,
- złe samopoczucie,
- powiększone węzły chłonne u dziecka.
Nie należy lekceważyć objawów i jak najszybciej wdrożyć leczenie, gdyż angina może doprowadzić do takich powikłań, jak:
- zapalenie ucha środkowego,
- ropień okołomigdałkowy,
- gorączka reumatyczna,
- ostre kłębuszkowe zapalenie nerek.
Reklama
Objawy zapalenia gardła u dziecka
Objawy zapalenia gardła u dziecka mogą być różne w zależności od przyczyny choroby, wieku dziecka, a także stopnia zaawansowania choroby.
Do głównych objawów infekcji gardła u dziecka zaliczyć można:
- ból gardła,
- uczucie swędzenia w gardle,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- uporczywy, suchy kaszel,
- zaczerwienienie gardła,
- ropny nalot na migdałkach,
- przekrwienie śluzówki w gardle,
- chrypka,
- pieczenie gardła,
- gorączka,
- ogólne rozbicie i złe samopoczucie.
Reklama
Leczenie zapalenia gardła u dziecka
Jak leczyć zapalenie gardła u dzieci? Jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne to najczęściej konieczna jest kuracja antybiotykami, których zadaniem jest zwalczenie bakterii, zahamowanie rozwoju choroby, a także zmniejszenie odczuwania przykrych dolegliwości.
Na infekcje gardła u dzieci polecane są takie preparaty, jak:
- tabletki do ssania,
- lizaki,
- spraye do gardła,
- inhalatory,
- syropy na ból gardła,
- proszki rozpuszczalne w wodzie.
Należy pamiętać, by nie podawać lizaków, ani tabletek do ssania dzieciom, które nie ukończyły 3. roku życia, gdyż grozi to zakrztuszeniem. W przypadku niemowlaków nie należy podejmować leczenia na „własną rękę”, tylko skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie preparaty. Skuteczną formą leczenia bólu gardła u dzieci jest spray.
Kiedy ból gardła dotyka całą rodzinę, warto sięgnąć po uniwersalny produkt, który będzie skuteczny na każdy ból. Na rynku dostępne są preparaty w aerozolu, działają przeciwzapalnie i odkażająco.
Reklama
Domowe sposoby na zapalenie gardła u dziecka
Co na zapalenie gardła u dziecka? Domowe sposoby na zapalenie gardła u dzieci to przede wszystkim:
- mleko z miodem i masłem – do szklanki letniego mleka należy dodać dwie łyżki miodu oraz łyżeczkę masła,
- syrop z cebuli – kilka cebul należy drobno posiekać, a następnie zasypać cukrem lub zalać miodem i odstawić w zacienione miejsce na kilka godzin, do momentu, aż cebula puści sok,
- czosnek –wystarczy pokroić kilka ząbków czosnku i położyć na talerzyku
w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Najlepiej, by wdychało jego zapach przez kilkanaście minut, - sok z buraków z octem winnym lub jabłkowym – szklankę soku z buraków należy zalać łyżką octu.
Wyżej wymienionych metod nie należy stosować u dzieci, które nie skończyły pierwszego roku życia, a wszelkie niepokojące objawy najlepiej skonsultować ze specjalistą.