Co to jest zapalenie krtani? Rodzaje
Zapalenie krtani to choroba wywoływana głównie przez wirusy, w sporadycznych przypadkach ma podłoże bakteryjne bądź alergiczne. Zapalenie krtani u dzieci może być również skutkiem niedoleczonego przeziębienia.
Rozwojowi choroby sprzyjają jesienne i zimowe warunki atmosferyczne oraz suche powietrze w pomieszczeniach, ogrzewanie i klimatyzacja.
Zapalenie krtani występuje w kilku postaciach klinicznych. U dzieci możemy wyróżnić:
- Podgłośniowe zapalenie krtani jest najczęściej występującą odmianą tej choroby. To ostre zapalenie krtani, które dotyka głównie niemowlęta od trzeciego miesiąca życia i małe dzieci do trzeciego roku życia. Ten rodzaj zapalenia krtani wywołują wirusy.
- Stan zapalny krtani i tchawicy - to groźniejsza forma tej choroby. Wywołują ją głównie wirusy. Chorują na nią przede wszystkim dzieci od 2 do 4 roku życia. Objawia się charakterystycznym bólem za mostkiem oraz uciążliwym kaszlem z odksztuszaniem wydzieliny.
- Zapalenie nagłośni – to rodzaj zapalenia krtani występuje znaczne rzadziej, ale jest najbardziej niebezpieczne. Chorobę wywołują głównie bakterie. Jej przebieg jest nagły i postępuje w bardzo szybkim tempie. Obrzęk błon śluzowych towarzyszący zapaleniu nagłośni może zamknąć drogi oddechowe.
Reklama
Objawy zapalenie krtani u dziecka
Zapalenie krtani u dziecka pojawia się nagle i przed pierwszym atakiem nie daje specyficznych symptomów. Pierwsze objawy zapalenia krtani występują najczęściej w nocy, kiedy dziecko jest w pozycji leżącej.
Dochodzi wówczas do gwałtownego uciążliwego ataku kaszlu przypominającego szczekanie psa (tzw. świst krtaniowy), duszności i problemów z nabraniem powietrza. Stopień nasilenia kaszlu i występowanie innych objawów zależą od rodzaju zapalenia krtani:
- W podgłośniowym ostrym zapaleniu krtani pojawia się nagły suchy szczekający kaszel, chrypka, problemy z nabraniem powietrza, duszności, które mogą przerodzić się w bezdech.
- W jednoczesnym zapaleniu krtani i tchawicy dochodzi do ataku suchego kaszlu z próbami odksztuszania gęstej wydzieliny. Dziecko odczuwa również ból za mostkiem.
- W przypadku zapalenia nagłośni pojawiają się duszność, świst krtaniowy, problemy z głosem (afonia), ból przy przełykaniu, gorączka, przyjmowanie pozycji siedzącej, powiększone węzły chłonne u dziecka. Ten rodzaj zapalenia krtani jest bardzo niebezpieczny, a stan dziecka może się pogarszać w bardzo szybkim tempie.
Gdy zauważymy pierwsze objawy zapalenia krtani u dziecka najważniejsza jest natychmiastowa reakcja i jak najszybsza interwencja lekarza.
Reklama
Ile trwa zapalenie krtani u dzieci?
Zapalenie krtani u dziecka trwa od kilku do kilkunastu dni, ale zazwyczaj jest to ok. 3-5 dni. Wszystko zależy oczywiście od typu samego zapalenia - czy jest to przewlekłe zapalecznie czy ostre. Istotny jest także sam proces leczenia i realizacja przez rodziców zaleceń lekarza.
Reklama
Pierwsza pomoc przy zapaleniu krtani u dziecka - co robić?
W leczeniu zapalenia krtani u dzieci najważniejsza jest pierwsza, szybka reakcja. Nie ma tutaj miejsca na panikę, bo przede wszystkim należy zapewnić natychmiastową pomoc i starać się uspokoić dziecko, które może być przerażone nagłym atakiem kaszlu i duszności. Dziecko z trudem łapie oddech, zaczyna gwałtownie kaszleć, jest silnie zachrypnięte.
Dla kogoś, kto pierwszy raz widzi taki obrazek, może on być prawdziwym szokiem. Należy wtedy natychmiast wezwać lekarza. Ważne są jednak działania doraźne, które powinniśmy podjąć, zanim przyjedzie.
Dziecku należy zapewnić dopływ świeżego chłodnego powietrza, ułożyć go w wygodnej dla oddychania pozycji i w miarę możliwości zwiększyć nawilżenie powietrza. Można użyć do tego celu elektrycznego nawilżacza, lub wstawić do pokoju dziecka garnek z wrzącą wodą.
Aby jednak interwencja była natychmiastowa, można zanieść dziecko do łazienki, odkręcić gorącą wodę i siedzieć z nim około 20 minut w takiej łaźni parowej. Najgorsze powinno minąć. Wskazane są również inhalacje solą fizjologiczną, które są jednym z najskuteczniejszych sposobów na natychmiastową pomoc.
Reklama
Domowe sposoby na zapalenie krtani
Jeśli atak zapalenia krtani nie wymaga hospitalizacji, a lekarz nie zaleci leczenia farmakologicznego, przez kolejne dni można stosować domowe sposoby na zapalenie krtani.
Przez kilka kolejnych dni, aż do ustąpienia objawów, należy zapewniać odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu (zastosować nawilżacz powietrza lub położyć mokry ręcznik na kaloryferze), w którym przebywa dziecko. Nadal można stosować inhalacje, przykładowo na bazie odkażających olejków eterycznych.
Na uporczywy kaszel może pomóc naturalny syrop z cebuli na bzie miodu i odrobiny cytryny.
Reklama
Co na zapalenie krtani?
Oprócz domowych sposobów leczenia, lekarz może zalecić antybiotykoterapię. W przypadku zapalenia nagłośni, gdy mamy do czynienia z bakteryjnym podłożem choroby, lekarz może zalecić antybiotykoterapię połączoną z podawaniem leków przeciwzapalnych i hamujących kaszel.
W poważniejszych przypadkach konieczna może być hospitalizacja.
Ocena stanu chorego nastręcza jednak pewne trudności, nawet dla doświadczonego lekarza. Z pozoru bowiem, po ataku choroby dziecko wydaje się być spokojne, senne. Stan taki może być jednak wynikiem niedotlenienia mózgu i poprzedzać zatrzymanie oddechu i akcji serca. Dlatego często, dla bezpieczeństwa pacjenta, zaleca się hospitalizację.
Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że najgorsze minęło, przepisze leki i pozostawi dziecko w domu, musimy pamiętać o nawilżaniu powietrza jeszcze przez co najmniej cztery dni. Nie powinniśmy także zostawiać dziecka samego w nocy, co jakiś czas wstawać, aby sprawdzić, czy nie ma kłopotów z oddechem i czy nie wraca atak.
Zawsze też pamiętajmy o kontrolnej wizycie u lekarza i wzmacnianiu systemu odpornościowego dziecka sposobami z domowej apteczki.