Reklama
Objawy zapalenia napletka u dziecka
Zapalenie napletka u dziecka jest dolegliwością przykrą, ponieważ powoduje dolegliwości bólowe i inne dokuczliwe objawy. Najczęściej dotyka ona chłopców w wieku przedszkolnym, co wiąże się między innymi z zapominaniem o zasadach higieny, czyli przede wszystkim dotykaniem miejsc intymnych brudnymi rękami (np. po zabawie w piaskownicy, głaskaniu psa itp.).
Typowymi objawami stanu zapalnego napletka u dziecka są:
- zaczerwienienie samego napletka i jego okolic,
- pieczenie, nasilające się podczas oddawania moczu,
- ból skóry prącia, promieniujący niekiedy aż do okolic pachwin (należy pamiętać, że ból prącia u dziecka może być bardzo dokuczliwy, trzeba więc niezwłocznie podjąć leczenie)
- pojawienie się wydzieliny z cewki moczowej,
- niekiedy – zmiany skórne na powierzchni napletka,
- zaciśnięcie napletka utrudniające jego ściągnięcie.
Ten ostatni symptom charakterystyczny jest również dla dolegliwości zwanej stulejką, która może pojawić się zarówno u dziecka, jak i pacjenta dorosłego.
Jest to stan polegający na zwężeniu otworu napletka i uniemożliwiający całkowite odprowadzenie go z żołędzi prącia. U większości dzieci stulejka jest zjawiskiem fizjologicznym, a otwór z czasem poszerza się samoistnie. Dlatego zapalenie stulejki u dziecka właściwie tożsame jest z zapaleniem napletka, ale objawy najlepiej zawsze skonsultować z pediatrą.
Reklama
Zapalenie napletka u niemowlaka
U chłopców w pierwszym roku życia blaszka napletka przyklejona jest do żołędzi, co jest stanem fizjologicznym i nie wymaga żadnej interwencji, ani nawet specjalnych zabiegów higienicznych.
Nie trzeba go ściągać ani odsuwać z żołędzi, ponieważ jest on wówczas wąski i mało elastyczny, a przy tym – bardzo wrażliwy i nieodporny na mechaniczne uszkodzenia. Przy próbie ściągania napletka można doprowadzić do naderwania i sprawić dziecku niepotrzebny ból.
Zapalenie napletka u niemowlaka nie zdarza się tak często, jak u chłopców kilkuletnich, niemniej jednak uszkodzenia, niewystarczająca higiena, czy podrażnienia (np. od mokrej pieluchy) mogą doprowadzić do stanu zapalnego.
Po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów wskazujących na infekcję (np. zapalenie żołędzia u dziecka), należy udać się do lekarza. Leczenie tego rodzaju dolegliwości u najmłodszych pacjentów zwykle nie trwa długo i szybko przynosi zadowalające rezultaty.
Reklama
Domowe sposoby na zapalenie napletka u dziecka
Zapalenie napletka nie jest dolegliwością groźną i zwykle przechodzi nawet samoistnie. Bywa jednak bolesne i dokuczliwe i wówczas warto zastosować domowe sposoby o działaniu łagodzącym (oczywiście po uprzedniej konsultacji z pediatrą).
Jakie domowe sposoby na zapalenie napletka u dziecka mogą okazać się skuteczne?
- Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę. Można dwa razy dziennie przemywać bolące miejsce ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem szarego mydła. Należy też przypominać dziecku o myciu rąk nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale również przed nim.
- Można zastosować okłady z ziołowych naparów o działaniu przeciwzapalnym, np. z rumianku. Rumianek można stosować dość bezpiecznie, rzadko wywołuje on reakcje alergiczne. Przygotowanym naparem można nasączyć jałowy gazik i delikatnie przykładać do miejsc objętych stanem zapalnym. Można też je zwyczajnie przepłukiwać, szczególnie u dzieci najmłodszych, które mogą mieć problem z wytrzymaniem dłuższej chwili z okładem w jednej pozycji.
- Bardzo ważne jest też zapewnienie chorym miejscom dostępu powietrza. U dzieci starszych należy zadbać o wygodną, miękką bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów. Zapewni ona odpowiednie wietrzenie, które jest absolutnie konieczne dla prawidłowego procesu gojenia. Kwestia ta utrudniona jest u niemowląt, ale i u nich należy o nią zadbać, zdejmując maluchowi pieluchę na 15-20 minut, kilka razy dziennie. Trzeba wówczas pamiętać, by w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura – w zbyt niskiej rozebrane dziecko może się przeziębić.
Co na zapalenie napletka u dziecka, u którego domowe sposoby nie są skuteczne? Wówczas trzeba już rozpocząć odpowiednie leczenie.
Reklama
Leczenie zapalenia napletka u dziecka
Dziecko zawsze jest pacjentem wymagającym szczególnego traktowania. Jego organizm jest bardzo delikatny i przy wszelkim leczeniu należy brać to pod uwagę.
Zaobserwowanie u dziecka jakichkolwiek niepokojących objawów jest podstawą do konsultacji z lekarzem. Zapalenie napletka również powinno być zdiagnozowane przez specjalistę, który zdecyduje, czy wystarczą domowe metody, by zniwelować objawy, czy trzeba rozpocząć leczenie.
Jak leczyć zapalenie napletka u dziecka? Wiele zależy od podłoża infekcji. Jeśli przyczyną jest zwykłe podrażnienie lub niewystarczająca higiena, lekarz zaleca niekiedy przemywanie ognisk zapalnych rywanolem.
Jeśli jednak stan zapalny jest rozwinięty i bolesny, niekiedy trzeba zastosować antybiotykową maść na zapalenie napletka u dziecka. Najtrudniej leczy się infekcje grzybicze. Czasami, by wdrożyć odpowiednią terapię, konieczne jest wykonanie posiewu, aby dokładnie ustalić, jakie grzyby przyczyniły się do powstania stanu zapalnego.