Zapalenie układu moczowego u mężczyzn najczęściej objawia się zapaleniem pęcherza i zapaleniem cewki moczowej. Dzięki budowie anatomicznej układu moczowego infekcje te rzadziej mają tendencje do nawracania.
Choć mężczyźni są bardziej niż kobiety chronieni przed tego typu infekcjami (mają dłuższą cewkę moczową, a gruczoł prostaty zawiera substancje antybakteryjne), to zdarza się także, że muszą być leczeni z powodu zapalenia układu moczowego.
Przyczyny zapalenia pęcherza u mężczyzn
Ryzyko rozwoju zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn, wzrasta wraz z wiekiem pacjenta (zwłaszcza po 50. roku życia). Częściej infekcje dopadają:
- cukrzyków,
- panów o obniżonej odporności,
- osób z zaburzonym odpływem moczu,
- cierpiących na kamicę dróg moczowych,
- chorych z rakiem pęcherza moczowego oraz przerostem i rakiem prostaty.
Przyczyną infekcji może być także cewnikowanie pęcherza moczowego i wady w budowie anatomicznej układu moczowego mężczyzny.
Reklama
Objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn
Charakterystycznymi objawami, które mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza u mężczyzn jest:
- uczucie szczypania i pieczenia podczas oddawania moczu,
- ból pęcherza,
- parcie na pęcherz,
- częste oddawanie moczu (powyżej 7 razy w ciągu dnia i ponad 2 razy w nocy).
Zdarza się także, że objawom towarzyszy gorączka i krwiomocz, zmiana wyglądu moczu (mętnienie, zmiana barwy lub zapachu). W badaniu posiewu moczu widoczne są bakterie (powyżej 100 tys. w 1 ml moczu) i prawdopodobnie są to pałeczki okrężnicy, choć mogą być to także bakterie Enterococcus, Proteus, Klebsiella i Pseudomonas.
Reklama
Leki bez recepty na zapalenie pęcherza u mężczyzn
Co na zapalenie pęcherza u mężczyzn? Ten stan zapalny zazwyczaj leczony jest furaginą, która hamuje namnażanie bakterii w układzie moczowym, ma też działanie przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybicze. W aptece bez recepty można kupić preparatów z wyciągiem żurawiny, korzenia pietruszki, liści brzozy czy perzu, które mają działanie moczopędne i ściągające.
Pamiętajmy jednak, że samodzielne stosowanie leków bez recepty, przy zaostrzającej się infekcji, może spowodować groźne dla życia powikłania.
Nawracające zapalenie pęcherza u mężczyzn niekiedy powinno być leczone antybiotykami. Aby infekcja się nie powtarzała nie wolno przerywać leczenia po ustąpieniu objawów, tylko wybrać leki zgodnie z instrukcją lekarza.
Reklama
Domowe sposoby na zapalenia pęcherza u mężczyzn
Przy zapaleniu pęcherza u mężczyzn, tak samo, jak i u kobiet warto sięgnąć po domowe sposoby na złagodzenie objawów. Cenne okażą się ziołowe kąpiele i nasiadówki. Pomocne są rozgrzewające kąpiele w naparze rumianku, który ma właściwości przeciwzapalne. Do wanny oprócz rumianu można dodać także napar zrobiony z pół kilograma igliwia sosnowego (działa odkażająco i rozgrzewająco), napar z krwawnika (działa bakteriobójczo) i dziurawca (silne działanie przeciwzapalne). Kąpiele powinny trwać co najmniej kwadrans.
Dobrze jest też pić ziołowe napary, które mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, a także moczopędnie. Można parzyć herbatkę z rumianku oraz owoców i liści borówki brusznicy, szałwii i majeranku.
Moczopędnie będą działały także wywary z korzenia pietruszki i selera. Warto sięgnąć po preparaty z żurawiną, pokrzywą, skrzypem, jeżówką i witaminą C, które także sprzyjają wypłukiwaniu bakterii z układu moczowego.
Reklama
Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn
Częstą infekcją dróg moczowych u mężczyzn jest także zapalenie cewki moczowej. To choroba, którą mogą wywołać:
- dwoinki rzeżączki,
- chlamydia,
- mikoplazma,
- rzęsistek pochwowy.
Zapalenie cewki moczowej to częsta przypadłość u młodych mężczyzn aktywnych seksualnie, występująca najczęściej po stosunku. W grupie ryzyka znajdują się jednak także starsi pacjenci, którzy mają przerost stercza. Zapalenie cewki moczowej może pojawić się również w wyniku mechanicznego i chemicznego czynnika (obtarcia o spodnie, stosowania preparatów do mycia i środków plemnikobójczych).
Objawy zapalenie cewki moczowej u mężczyzn
Charakterystycznym objawem jest ból odczuwalny w okolicach cewki moczowej, zazwyczaj w trakcie porannego oddawania moczu. Dodatkowo mężczyzna może odczuwać uciążliwe swędzenie i pieczenie, czasem z cewki wycieka ropna lub ropno-krwawa wydzielina. Pacjent może mieć także częstomocz i odczuwać parcie na pęcherz.
Leczenie zapalenia cewki moczowej u mężczyzn
Zwykle zapalenie cewki moczowej u mężczyzn leczy się antybiotykami (azytromycyną) i chemioterapeutykami (ofloksacyną). Pomocne mogą okazać się też domowe sposoby, takie jak nasiadówki i kąpiele z użyciem naparów z ziół. Warto sięgnąć po:
- rumianek,
- szałwię,
- nawłoć,
- pokrzywę,
- skrzyp polny.
Należy pamiętać, że nieleczone zapalenie pęcherza u mężczyzn może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego jeśli pojawią się objawy, a domowe sposoby nie skutkują należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.