Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Jakie są objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn? Przyczny i sposoby leczenia

​Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn występuje cztery razy rzadziej niż u kobiet. Najczęstsza przyczyną infekcji jest zakażenie bakteryjne, które wymaga leczenia antybiotykami. Objawy zapalenia pęcherza są na tyle charakterystyczne, że nie ma problemu z szybkim rozpoznaniem objawów choroby.
Mężczyzna w eleganckim ubraniu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Zapalenie pęcherza u mężczyzn występuje zdecydowanie rzadziej niż u kobiet. Spowodowane jest to różnicami w budowie anatomicznej, a dokładniej dłuższą cewką moczową.
  • Stan zapalny objawia się uczuciem szczypania i pieczenia podczas oddawania moczu, bólem i parciem na pęcherz, a także częstymi mikcjami.
  • Zapalenie pęcherza wymaga leczenia. W początkowej fazie można sięgnąć po domowe sposoby i środki dostępne bez recepty, jednak jeśli dolegliwości nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem, który wskaże odpowiednie medykamenty.
SPRAWDŹ TEŻ: Zapalenie pęcherza po stosunku - co na ból i parcie?
Spis treści

Zapalenie układu moczowego u mężczyzn najczęściej objawia się zapaleniem pęcherza i zapaleniem cewki moczowej. Dzięki budowie anatomicznej układu moczowego infekcje te rzadziej mają tendencje do nawracania.

Choć mężczyźni są bardziej niż kobiety chronieni przed tego typu infekcjami (mają dłuższą cewkę moczową, a gruczoł prostaty zawiera substancje antybakteryjne), to zdarza się także, że muszą być leczeni z powodu zapalenia układu moczowego.

Przyczyny zapalenia pęcherza u mężczyzn

Ryzyko rozwoju zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn, wzrasta wraz z wiekiem pacjenta (zwłaszcza po 50. roku życia). Częściej infekcje dopadają:

  • cukrzyków,
  • panów o obniżonej odporności,
  • osób z zaburzonym odpływem moczu,
  • cierpiących na kamicę dróg moczowych,
  • chorych z rakiem pęcherza moczowego oraz przerostem i rakiem prostaty.

Przyczyną infekcji może być także cewnikowanie pęcherza moczowego i wady w budowie anatomicznej układu moczowego mężczyzny.

Reklama

Objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn

Charakterystycznymi objawami, które mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza u mężczyzn jest:

  • uczucie szczypania i pieczenia podczas oddawania moczu,
  • ból pęcherza,
  • parcie na pęcherz,
  • częste oddawanie moczu (powyżej 7 razy w ciągu dnia i ponad 2 razy w nocy).

Zdarza się także, że objawom towarzyszy gorączka i krwiomocz, zmiana wyglądu moczu (mętnienie, zmiana barwy lub zapachu). W badaniu posiewu moczu widoczne są bakterie (powyżej 100 tys. w 1 ml moczu) i prawdopodobnie są to pałeczki okrężnicy, choć mogą być to także bakterie Enterococcus, Proteus, Klebsiella i Pseudomonas. 

Reklama

Leki bez recepty na zapalenie pęcherza u mężczyzn

Co na zapalenie pęcherza u mężczyzn? Ten stan zapalny zazwyczaj leczony jest furaginą, która hamuje namnażanie bakterii w układzie moczowym, ma też działanie przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybicze. W aptece bez recepty można kupić preparatów z wyciągiem żurawiny, korzenia pietruszki, liści brzozy czy perzu, które mają działanie moczopędne i ściągające.

Pamiętajmy jednak, że samodzielne stosowanie leków bez recepty, przy zaostrzającej się infekcji, może spowodować groźne dla życia powikłania.

Nawracające zapalenie pęcherza u mężczyzn niekiedy powinno być leczone antybiotykami. Aby infekcja się nie powtarzała nie wolno przerywać leczenia po ustąpieniu objawów, tylko wybrać leki zgodnie z instrukcją lekarza.

Reklama

Domowe sposoby na zapalenia pęcherza u mężczyzn

Przy zapaleniu pęcherza u mężczyzn, tak samo, jak i u kobiet warto sięgnąć po domowe sposoby na złagodzenie objawów. Cenne okażą się ziołowe kąpiele i nasiadówki. Pomocne są rozgrzewające kąpiele w naparze rumianku, który ma właściwości przeciwzapalne. Do wanny oprócz rumianu można dodać także napar zrobiony z pół kilograma igliwia sosnowego (działa odkażająco i rozgrzewająco), napar z krwawnika (działa bakteriobójczo) i dziurawca (silne działanie przeciwzapalne). Kąpiele powinny trwać co najmniej kwadrans.

Dobrze jest też pić ziołowe napary, które mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, a także moczopędnie. Można parzyć herbatkę z rumianku oraz owoców i liści borówki brusznicy, szałwii i majeranku. 

Moczopędnie będą działały także wywary z korzenia pietruszki i selera. Warto sięgnąć po preparaty z żurawiną, pokrzywą, skrzypem, jeżówką i witaminą C, które także sprzyjają wypłukiwaniu bakterii z układu moczowego.

Reklama

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Częstą infekcją dróg moczowych u mężczyzn jest także zapalenie cewki moczowej. To choroba, którą mogą wywołać:

Zapalenie cewki moczowej to częsta przypadłość u młodych mężczyzn aktywnych seksualnie, występująca najczęściej po stosunku. W grupie ryzyka znajdują się jednak także starsi pacjenci, którzy mają przerost sterczaZapalenie cewki moczowej może pojawić się również w wyniku mechanicznego i chemicznego czynnika (obtarcia o spodnie, stosowania preparatów do mycia i środków plemnikobójczych).

Objawy zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Charakterystycznym objawem jest ból odczuwalny w okolicach cewki moczowej, zazwyczaj w trakcie porannego oddawania moczu. Dodatkowo mężczyzna może odczuwać uciążliwe swędzenie i pieczenie, czasem z cewki wycieka ropna lub ropno-krwawa wydzielina. Pacjent może mieć także częstomocz i odczuwać parcie na pęcherz.

Leczenie zapalenia cewki moczowej u mężczyzn

Zwykle zapalenie cewki moczowej u mężczyzn leczy się antybiotykami (azytromycyną) i chemioterapeutykami (ofloksacyną). Pomocne mogą okazać się też domowe sposoby, takie jak nasiadówki i kąpiele z użyciem naparów z ziół. Warto sięgnąć po:

  • rumianek,
  • szałwię,
  • nawłoć,
  • pokrzywę,
  • skrzyp polny.

Należy pamiętać, że nieleczone zapalenie pęcherza u mężczyzn może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego jeśli pojawią się objawy, a domowe sposoby nie skutkują należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Czytaj również

Bibliografia

  • Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, pod red. Walerii Hryniewicz i Michała Holeckiego, Warszawa 2015.
  • A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne, Kraków 2005, wyd.1, ISBN: 83-7430-031-0.
  • J. Blaivas, M. Chancellor, J. Weiss, M. Verhaaren, Atlas urodynamiki, wyd. Medipage, Warszawa 2008, wyd.1, ISBN: 978-83-89769-87-9.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby urologiczne
Jak leczyć zapalenie pęcherza po stosunku i jak zapobiegać infekcjom?
Zapalenie pęcherza po stosunku
Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Osoba trzymająca się za podbrzusze
Pęcherz neurogenny – co oznacza i czy można go wyleczyć?
Pęcherz neurogenny - co to znaczy?
Podobne artykuły
Pacjent z problemem wodonercza
Wodonercze - objawy, stopnie i leczenie. Czy jest groźne?
Kobieta z rolką papieru toaletowego
Ureaplasma urealyticum - objawy i leczenie zakażenia
Pacjentka z uczuciem parcia na mocz
Jak radzić sobie z parciem na mocz?
Dziecko z problemem zapalenie pęcherza moczowego
Jak się objawia zapalenie pęcherza u dziecka?
Kobietę boli pęcherz
Sprawdź, co może oznaczać ból pęcherza

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial