Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest schorzeniem, które na różnych etapach życia dotyka w Polsce około 300 tysięcy osób, a więc 1 proc. dorosłej populacji. Choroba polega na postępującej degradacji chrząstki stawowej oraz kości, w szczególności palców kończyn górnych i dolnych. W efekcie dochodzi do deformacji stawów i ograniczenia ich ruchomości, a także związanych z tym funkcji. Z czasem pacjent traci sprawność ruchową i popada w coraz bardziej zaawansowane kalectwo.
Typowe są też objawy takie, jak utrata wagi, czy zanik mięśni. W skrajnych postaciach, reumatoidalne zapalenie stawów jest przyczyną przedwczesnej śmierci. Klasyfikuje się 3 typy RZS, od łagodnego po ciężki, charakteryzujące się odmienną wrażliwością na stosowane leczenie oraz różnym tempem postępowania objawów. W leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów stosuje się 3 grupy środków:c
- leki modyfikujące przebieg choroby (głównie metotreksat),
- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (glikokortykosteroidy oraz NLPZ),
- dieta.
Reklama
Dieta przy RZS
W przypadku choroby, jaką jest RZS, dieta oparta powinna być o składniki bogate w kwasy omega 3 oraz witaminę C, a także inne substancje zapobiegające degradacji tkanki chrzęstnej oraz działające przeciwzapalnie. Należą do nich przede wszystkim:
- tłuszcze takie jak: olej rzepakowy i słonecznikowy, oliwa z oliwek,
- orzechy włoskie, migdały, siemię lniane,
- chude mięso (kurczak, indyk),
- ryby morskie (śledź, halibut, makrela),
- owoce morza,
- chude mleko i jego przetwory,
- pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana,
- warzywa, w tym: sałata, ogórek, papryka, marchew, burak, por, seler, por, fasola,
- owoce, takie jak jagody, borówki, truskawki, czarne porzeczki,
- przyprawy, np. imbir,
- woda.
Dieta na RZS w postaci rygorystycznych wskazówek odnośnie składu, gramatury i proporcji nie została opracowana. Wymienione wyżej składniki stanowią jednak podstawę większości menu typu śródziemnomorskiego, wegetariańskiego i wegańskiego.
Reklama
Dieta na zwyrodnienie stawów
Innego typu schorzeniem jest zwyrodnienie stawów. Nie jest to dolegliwość tak groźna, jak RZS, nie mniej w zaawansowanych stadiach również może prowadzić do znacznego ograniczenia funkcji ruchowych. Dieta na zwyrodnienie stawów również powinna zawierać duże dawki nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także kolagenu, białka będącego jednym z głównych budulców chrząstki stawowej. Niezbędnym dodatkiem jest witamina C, która stymuluje syntezę kolagenu przez organizm.
Dieta składa się zatem z elementów kuchni śródziemnomorskiej, wegetariańskiej oraz wegańskiej, ale też produktów bazujących na żelatynie – mieszance białek i peptydów, pozyskiwanej z tkanek zwierzęcych, będącej bogatym źródłem kolagenu. W tym kontekście warto wymienić takie pokarmy, jak:
- galarety mięsne i rybne,
- bulion z rosołu na kurze,
- podroby, przetwory mięsne,
- żel z tołpyg - ryb hodowanych w stawach słodkowodnych.
Reklama
Suplementy diety
Kolagen można też spożywać w postaci hydrolizatu, pozyskiwanego z żelatyny farmaceutycznej. Właśnie w takiej formie substancja ta znajduje się w popularnych suplementach diety. Środki te zawiera też inne związki budulcowe, takie jak:
- siarczan chondroityny,
- siarczan glukozaminy,
- kwas hialuronowy.
Czytaj też: