Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Jak objawia się zapalenie ucha u dziecka? Jak rozpoznać chorobę?

Ból ucha u dziecka zwykle jest pierwszym symptomem ostrego zapalenia ucha środkowego. Poza bólem mogą jednak pojawić się także inne dolegliwości. Sprawdź, jak objawia się zapalenia ucha u dziecka. Dowiedz się także, jak rozpoznać, że dziecko boli ucho.
Dziecko odczuwa objawy zapalenie ucha
źródło:123RF
W skrócie
  • Ostre zapalenie ucha środkowego jest jedna z najczęściej diagnozowanych chorób wieku dziecięcego.
  • Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby jest ból ucha, jednakże u małych dzieci nie zawsze można go rozpoznać.
  • Istnieją jednak sposoby na sprawdzanie, czy w uchu środkowym dziecka rozwinął się stan zapalny.
SPRAWDŹ TEŻ: Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Spis treści

Jak sprawdzić, czy dziecko boli ucho? 

Ból ucha u dziecka może być objawem stanu zapalnego. Ostre zapalenie ucha środkowego jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób wieku dziecięcego. Szacuje, że choroba jest każdego roku diagnozowana u prawie miliona pacjentów, z czego zdecydowana większość stanowią dzieci.

Podstawowym objawem zapalenia ucha u dziecka jest ból, jednak nie każde dziecko jest w stanie to zakomunikować. Wielu rodziców w obawie przed powikłaniami stanu zapalnego zastanawia się, jak sprawdzić, czy dziecko boli ucho

Specjaliści podkreślają jednak, jedynym sposobem na sprawdzenie, czy w uchu rozwija się stan zapalny jest wziernikowanie. Tylko lekarz z pomocą wziernika do badania ucha jest w stanie określić, czy w uchu środkowym rozwija się infekcja. Dlatego, jeśli rodzice podejrzewają, że dziecko może boli ucho, powinni udać się do pediatry lub laryngologa. 

Reklama

Objawy zapalenia ucha u dziecka  

Nie tylko ból jest objawem zapalenia ucha środkowego u dziecka. Co prawda dolegliwości bólowe występują u większości małych pacjentów, ale niektórzy są tak odporni na ból, że odczuwają jedynie łagodne kłucie. 

Wśród najczęstszych objawów zapalenia ucha u dziecka wymienia się także gorączkę.

Jak jeszcze rozpoznać dolegliwość? Mogą pojawić się takie objawy jak:

  • drażliwość,
  • płaczliwość,
  • brak apetytu,
  • wymioty,
  • biegunka. 

Reklama

Zapalenie ucha u niemowlaka

Szacuje się, że 75 proc. dzieci poniżej 5 lat chociaż raz w życiu choruje na ostre zapalenie ucha środkowego [Niemczyk, Dębska, Zawadzka-Głos]. Choroba najczęściej jest diagnozowana u niemowląt oraz dzieci w wieku przedszkolnym. 

Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha u niemowlaka jest infekcja górnych dróg oddechowych przebiegającą z silnym katarem. Zazwyczaj katar przyczynia się do obrzęku błony śluzowej nosa, a w dalszej kolejności pojawia się obrzęk trąbki słuchowej, która łączy nos, gardło i ucho. Dzieci są bardziej narażone na zapalenie ucha, gdyż mają szerszą, krótszą oraz ustawioną bardziej poziomo trąbkę słuchową aniżeli dorośli.

Jak rozpoznać zapalenie ucha u niemowlaka? Podstawowym objawem jest ból ucha, ale nie u każdego niemowlaka on występuje. Niektóre dzieci są tak odporne na ból, że odczuwają jedynie delikatne kłucie. Ponadto pojawia się pogorszenie słuchu, ale dziecko w wieku niemowlęcym nie jest w stanie zakomunikować tego rodzicom. 

Inne objawy zapalenia ucha u niemowlaka to gorączka, niemniej nie zawsze ona występuje. Jeśli choroba nie zostanie w porę rozpoznana, może dojść pęknięcia błony bębenkowej, a wówczas dojdzie do wycieku z ucha wodnistej wydzieliny. To sygnał, aby niezwłocznie iść z dzieckiem do lekarza. Rodzice powinny pamiętać, że jedynym sposobem na wykrycie zapalenia ucha jest wziernikowanie. 

Reklama

Zapalenie ucha u noworodka 

Jeszcze trudniej rozpoznać zapalenie ucha u noworodka. Objawem bolącego ucha u dziecka może być jedynie rozdrażnienie. Noworodki z infekcją ucha często płaczą w trakcie karmienia, gdyż ruchy szczęką potęgują ból. Dlatego jeśli dziecko zaczyna płakać podczas jedzenia lub robi się niespokojne, warto skonsultować to z lekarzem, gdyż może to być jedyny objaw rozwijającego się stanu zapalnego. 

Nieleczone zapalenie ucha może doprowadzić do rozwoju wielu groźnych dla dziecka powikłań, wśród których wymienić można:

Reklama

Ile trwa zapalenie ucha u dziecka? 

Zapalenie ucha środkowego u dziecka powyżej 2 roku życia w pierwszej kolejności leczy się środkami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi. Obowiązuje tzw. zasada obserwacji. Jeśli w ciągu trzech dni ból uszu u dziecka i inne objawy nie ustąpią, lekarz zaleci antybiotykoterapię.

Inaczej przebiega leczenie u dzieci poniżej 6 miesięcy oraz w przypadku wycieku z ucha lub bardzo wysokiej gorączki. Wówczas lekarz od razu przepisuje antybiotyk. Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa zapalenia ucha, zależy od skuteczności antybiotykoterapii, która trwa najczęściej 7 dni.  

Jeśli po tygodniu stan zapalny nie ustąpi, konieczne będzie włączenie innego antybiotyku.

Reklama

Domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka

Niektórzy rodzice korzystają z domowych sposobów leczenia. Co na ból ucha u dziecka proponuje medycyna naturalna? Jednym z najpopularniejszych sposobów jest stosowanie olejku kamforowego. Jednakże opinie lekarzy na jego temat są rozbieżne. Jedni przekonują o jego skuteczności, inne odradzają jego stosowania. Dlatego przed ewentualną decyzją o zastosowaniu olejku, należy skontaktować się lekarzem. 

Warto także pamiętać, że olej kamforowy stosuje się tylko i wyłącznie zewnętrznie. Nie wolno go wlewać do przewodu słuchowego, gdyż może to doprowadzić do poparzenia.

Co jeszcze na zapalenie ucha u dziecka polecają zwolennicy medycyny naturalnej? Kluczowe znaczenie mają działanie profilaktyczne, gdyż choroba często nawraca. Po pierwsze powinno się możliwie zminimalizować ryzyko infekcji dróg oddechowych, a jeśli ona wystąpi regularnie oczyszczać nos dziecka. 

Po drugie, specjaliści podkreślają, że karmienia piersią do co najmniej 6 miesiąca życia jest istotnym czynnikiem obniżającym ryzyko zapalenia ucha oraz innych chorób. Zaleca się także, by wyeliminować takie czynniki ryzyka, jak ekspozycja na dym tytoniowy i używanie smoczka. W przypadku nawracających zapaleń ucha warto ograniczyć korzystanie z ośrodków opieki zbiorowej (żłobków, przedszkoli).

Czytaj również

Bibliografia

  • Hassmann-Poznańska E., Ostre zapalenie ucha środkowego (OMA), Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny tom 1, nr 3, lipiec-wrzesień 2012, s. 210-214.
  • Niemczyk E., Dębska M., Zawadzka-Głos L., Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci hospitalizowanych w roku 2014 w Klinice Otolaryngologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, N Ped 2015; 19(3): 87-92.
  • https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/chore-ucho-u-dziecka-nie-zawsze-boli [data dostępu: 27.07.2021 r.]
  • http://www.nzoz-omega.pl/wp-content/uploads/2015/03/Zapalenie-ucha-u-dzieci.pdf [data dostępu: 27.07.2021 r.]
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby laryngologicze
Angina - rodzaje i sposoby ich leczenia. Czym grozi nieleczona?
Kobieta z wykrzywioną twarzą z bólu łapie się za gardło, bo ma anginę
Zapalenie przełyku - rodzaje i objawy. Jak je leczyć?
Osoba z dysfunkcją przełyku
Trzeci migdał u dorosłych - jak się objawia? Leczenie i zabieg
Osoba dorosła z trzecim migdałkiem
Podobne artykuły
Lekarz pobiera wymaz z gardła
Gronkowiec w gardle - czym jest i jak się objawia? Domowe sposoby
Pacjent z problemem zapalenia migdałków
Zapalenie migdałków - objawy. Ile trwa i na czym polega leczenie?
Bakterie wydobywające się z nosa
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Kobieta ma zatkane ucho
Jakie są przyczyny zatkanych uszu oraz jak może je odetkać?
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!