Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Zaskórniki zamknięte: na czole i brodzie. Jak się pozbyć?

Zaskórniki zamknięte to powstające nad skórą białe grudki. Najczęściej pojawiają się na czole i brodzie, u osób z cerą tłustą lub mieszaną. Wyglądają nieestetycznie, a niestety dość trudno się ich pozbyć. Istnieje jednak kilka sposobów na usuwanie zaskórników zamkniętych. Które z nich są bezpieczne i skuteczne?
Zaskórniki zamknięte na twarzy
źródło:123RF
Spis treści

Czym są zaskórniki zamknięte?

Zaskórniki są zmianami powstającymi na skutek nadmiernej produkcji sebum przez skórę, dlatego pojawiają się najczęściej u osób posiadających cerę tłustą lub mieszaną. Warstwa wydzielanego łoju zamyka pory, w których gromadzą się zanieczyszczenia i martwy, złuszczony naskórek. Wśród zmian tych wyróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte.

Te pierwsze, znane powszechnie jako wągry, mają postać czarnych kropek, pojawiających się najczęściej na nosie i w jego okolicach. Powstają na skutek zablokowania gruczołów łojowych i zbierania się w nich złuszczonego naskórka, który – wydostając się na powierzchnię skóry – ciemnieje pod wpływem utleniania zawartego w nim białka.

Zamknięte zaskórniki natomiast nie wydostają się na powierzchnię, ale zostają zablokowane w gruczole łojowym wewnątrz mieszka włosowego. Przybierają formę białych grudek, widocznych szczególnie po naciągnięciu skóry, najczęściej na czole i brodzie.

Reklama

Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych domowymi sposobami, bez wizyty u kosmetyczki? W niektórych przypadkach skuteczne mogą okazać się zrobione w domu preparaty przygotowane na bazie np. niektórych roślin i ziół:

  • rumianku,
  •  ogórka,
  • cytryny.

Mają one właściwości oczyszczające i detoksykacyjne. Najlepiej sprawdzają się w formie delikatnego toniku do przemywania twarzy.

Znanym domowym sposobem jest także tonik aspirynowy. Aby go przygotować, należy 15 tabletek aspiryny dokładnie rozkruszyć i rozpuścić w 100 ml przegotowanej, ostudzonej wody. W tym przypadku w pozbyciu się zaskórników pomaga zawarty w aspirynie kwas acetylosalicylowy o właściwościach oczyszczających. Aby jednocześnie zapobiec przesuszaniu przemywanej skóry, można dodać do toniku odrobinę gliceryny.

Jak jeszcze można pozbyć się w domu zaskórników zamkniętych ? Dobrze sprawdzają się na nie samodzielnie robione peelingi na bazie mleka, z wykorzystaniem zmielonych:

  • płatków owsianych,
  • płatków jęczmiennych,
  • ryżu.

Peeling dogłębnie oczyszcza cerę, pomagając przy tym usunąć złuszczony naskórek. Ponadto ten wykonany samodzielnie, przy użyciu wyłącznie naturalnych składników, nie wywołuje podrażnień.

Reklama

Leczenie zaskórników zamkniętych

Leczenie zaskórników zamkniętych domowymi sposobami nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Wiele zależy od ilości zmian, ich rozległości oraz głębokości. Z reguły są one trudniejsze do usuwania niż zaskórniki otwarte, a ponadto – kiedy czopy umiejscawiają się w głębokich partiach porów skóry, ich pozbycie się bez specjalistycznej pomocy może się okazać niemożliwe. Jak zwalczyć wówczas nieestetyczne grudki? W zdecydowanej większości przypadków skuteczne są zabiegi, którym można poddać się niemal w każdym gabinecie kosmetycznym.

W wyjątkowo trudnych sytuacjach leczenie zaskórników wymaga wizyty u dermatologa. Dzieje się tak, kiedy domowe sposoby oraz systematyczna pielęgnacja są nieskuteczne, a zaskórniki powstają zaraz po pozbyciu się drogą kosmetycznych poprzednich  zabiegów, są coraz głębsze i coraz liczniejsze.

Do powstawania zaskórników w dużej mierze przyczyniają się hormony, dlatego problem ten przede wszystkim dotyka osoby młode, w okresie dojrzewania. Niekiedy więc, pozbycie się problemów skórnych wymaga wyregulowania w organizmie gospodarki hormonalnej.

Reklama

Kosmetyki na zaskórniki zamknięte

Ponieważ usuwanie zaskórników zamkniętych – szczególnie tych głębokich – nie jest łatwe i przeważnie wymaga fachowej pomocy, najlepiej jest zapobiegać ich powstawaniu, stosując odpowiednią pielęgnacji skóry oraz właściwe kosmetyki.

Co na zaskórniki zamknięte działa najlepiej, jakie kremy pomogą?

  • Na dzień – wartoby były to kremy o lekkiej konsystencji i działaniu nawilżająco-łagodzącym. Latem należy zwrócić uwagę, by miały filtr UV.
  • Na noc – warto wybrać kremy regulujące produkcję sebum, o delikatnych właściwościach złuszczających.

Aby kosmetyki zapobiegały powstawaniu problemów skórnych, powinny być stosowane regularnie i długofalowo. Częste zmiany nie sprzyjają uzyskiwaniu dobrych efektów. Warto również zwrócić uwagę na to, by wybierane preparaty pochodziły z tej samej serii, od tego samego producenta. Wówczas ich działanie jest najskuteczniejsze. W przypadku cery tłustej lub mieszanej z tendencją do powstawania zaskórników zamkniętych, należy wybierać kremy, toniki czy żele przeznaczone właśnie do takiego rodzaju skóry. Ponadto powinny być one beztłuszczowe (oil-free) i mieć w składzie jak najwięcej substancji pochodzenia naturalnego.

Reklama

Zabiegi na zaskórniki zamknięte

Jak usunąć zaskórniki zamknięte? Kiedy pielęgnacja jest niewystarczająca w walce z zaskórnikami zamkniętymi, warto udać się do kosmetyczki celem wykonania zabiegu oczyszczającego. Obecnie rodzajów takich zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne jest wiele. 

Największą popularnością cieszą się jednak:

  • mikrodermabrazja – dogłębne oczyszczanie skóry twarzy głowicami ściernymi o różnej gradacji, z wykorzystaniem odpowiedniego ciśnienia wyciągającego zanieczyszczenia z porów,
  • ultradźwięki – zabieg usuwający zaskórniki za pomocą wibracji wody lub specjalnie przeznaczonego do tego płynu,
  • kwasy – metoda wybierana dziś najchętniej ze względu na swoje bezpieczeństwo i bezinwazyjność, usuwanie zaskórników odbywa się tu bez przerywania tkanki skórnej; w zależności od głębokości problemu używa się kwasów o różnej mocy (najsilniejszych używają wyłącznie lekarze specjaliści).

Wszystkie zabiegi tego rodzaju wymagają odpowiedniego przygotowania skóry polegającego przede wszystkim na jej rozpulchnieniu celem otwarcia zanieczyszczonych porów. Skórę rozpulchnia się, ogrzewając ją lub nawilżając.

Po zabiegu twarz musi zostać zdezynfekowana oraz właściwie zregenerowana np. z użyciem głęboko wnikającego serum. Na oczyszczone partie nakłada się z reguły maseczki ściągające, których zadaniem jest zamknięcie porów i zapobieganie powstaniu kolejnych zaskórników.

Niektórzy pacjenci pytają, jak samemu usunąć zaskórniki zamknięte i czy można je wyciskać? Nie powinno robić się tego samemu. Zabiegowi manualnego wyciskania wągrów również lepiej poddać się z gabinecie kosmetycznym, gdzie odbywa się ono po uprzednim przygotowaniu cery. Samodzielne wyciskanie może doprowadzić do uszkodzeń skóry, szczególnie, kiedy zaskórniki umiejscowione są w miejscach bardziej wrażliwych, np. na policzkach.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny
Wysypka na brzuchu u dziecka
Jakie mogą być przyczyny wysypki na nogach u dzieci?
Dziecko z czerwonymi krostkami na nogach
Podobne artykuły
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Drobne czerwone krostki na nogach dziecka
Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial