Reklama
Czym są zastrzyki antykoncepcyjne?
Antykoncepcja w zastrzyku to jedna z bardziej innowacyjnych i skutecznych metod zapobiegania ciąży. Stanowi alternatywę dla kobiet, które z różnych powodów nie chcą, bądź nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek antykoncepcyjnych, czy plastrów hormonalnych.
Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera w swoim składzie tylko jeden hormon – progestagen, a jego działanie polega na stopniowym uwalnianiu wspomnianej substancji czynnej, która wpływa na:
- zagęszczanie śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom poruszanie się i dotarcie do jajowodu w celu zapłodnienia komórki jajowej,
- hamowanie owulacji,
- zmiany w obszarze błony śluzowej macicy, które uniemożliwiają implantację komórki jajowej.
Zastrzyk antykoncepcyjny zaliczany jest do długotrwałej hormonalnej metody antykoncepcyjneji wykonuje się go raz na trzy miesiące. Dzięki obecności jedynie progestagenu, uważany jest za jedną z bezpieczniejszych form antykoncepcji. Mogą go z powodzeniem stosować kobiety, u których wykluczone jest przyjmowanie dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny. Mogą go również stosować panie cierpiące na schorzenia wątroby, bowiem w przeciwieństwie do pigułek antykoncepcyjnych, zastrzyk nie przechodzi przez układ pokarmowy.
Reklama
Zalety stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych
Zastrzyki hormonalne zaliczane są do jednej z najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych. Wskaźnik Pearla dla zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi 0,2-0,5, co oznacza bardzo wysoką ochronę przed nieplanowaną ciążą.
Do głównych zalet stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych należą:
- wysoka skuteczność w zapobieganiu ciąży,
- wygoda i dyskrecja stosowania,
- działanie antykoncepcyjne tuż po podaniu,
- długotrwały efekt antykoncepcyjny, utrzymujący się do 3 miesięcy,
- relatywnie niska cena w odniesieniu do długości działania i w porównaniu do innych środków antykoncepcji hormonalnej,
- większe bezpieczeństwo stosowania dzięki obecności jedynie progestagenu,
- możliwość stosowania podczas karmienia piersią,
- zmniejszone ryzyko rozwoju endometriozy,
- bardziej skąpe krwawienia menstruacyjne,
- mniejsze ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej,
- łagodniejsze dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym,
- natychmiastowe działanie, zaraz po podaniu we właściwym czasie,
- mniejsze ryzyko pojawienia się mięśniaków macicy i stanów zapalnych macicy mniejszej.
Reklama
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn nie są w tej chwili dostępne, ale nadal trwają prace nad przygotowaniem odpowiedniego preparatu. Działanie antykoncepcyjne zastrzyków dla mężczyzn ma się opierać na hormonach powodujących zanik plemników w nasieniu.
W jednym z największych projektów badawczych polegającym na testowaniu zastrzyku antykoncepcyjnego dla mężczyzn, wzięło udział 320 panów w wieku od 18 do 45 lat. Skuteczność testowanych zastrzyków osiągnęła pułap 96%. Badania zostały jednak przerwane, ponieważ większość mężczyzn wycofała się z nich na skutek występowania skutków ubocznych. Wśród niepożądanych objawów panowie wymieniali m.in.:
- wahania nastroju,
- zwiększone libido,
- bóle mięśniowe,
- trądzik.
Na zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn pozostaje więc jedynie cierpliwie czekać.
Reklama
Ile kosztuje zastrzyk antykoncepcyjny?
Koszt zastrzyku antykoncepcyjnego nie jest wygórowany, szczególnie na tle innych metod antykoncepcji hormonalnej. Zastrzyk antykoncepcyjny kosztuje około 40 zł, a warto przypomnieć, że przyjmuje się go raz na kwartał.
Reklama
Skutki uboczne i wady zastrzyku antykoncepcyjnego
Przedłużone działanie zastrzyku antykoncepcyjnego, z jednej strony można zaliczyć do zalet takiej formy zapobiegania ciąży, jednak przy okazji pojawienia się skutków ubocznych, na ich wyeliminowanie będzie trzeba poczekać tak długo, jak długo będzie uwalniała się substancja czynna. W przypadku tej formy antykoncepcji, będą to aż trzy miesiące.
Do skutków ubocznych i wad stosowania zastrzyków antykoncepcyjnychmożna zaliczyć:
- przyrost wagi,
- spadek libido,
- wahania nastroju, stany depresyjne i stany lękowe,
- trądzik,
- tkliwość piersi,
- nieregularne miesiączki, a czasem nawet ich brak,
- plamienie niezwiązane z miesiączką,
- suchość pochwy,
- bóle głowy,
- nudności,
- pogorszenie się kondycji włosów i paznokci,
- nadczynność tarczycy,
- ryzyko wystąpienia osteoporozy,
- ryzyko zakrzepicy,
- długi powrót do płodności.
Zastrzyki antykoncepcyjnie nie są również zalecane kobietom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, schorzenia zatorowo-zakrzepowe oraz paniom w ciąży i uczulonym na którykolwiek składnik substancji.
Reklama
Zastrzyk antykoncepcyjny a ciąża
W trakcie stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych możliwość zajścia w ciąże spada do minimum, ponieważ metoda ta jest jedną z najbardziej skutecznych. Jest również odwracalna, co oznacza, że po odstawieniu przyjmowania zastrzyków hormonalnych można powrócić do płodności, stałych cykli owulacyjnych i tym samym zajść w ciążę.Warto jednak wiedzieć, że powrót do płodności może zająć kilka miesięcy, a nawet rok.
Reklama
Kiedy przyjąć zastrzyk antykoncepcyjny?
Zastrzyk antykoncepcyjny wykonuje się raz na trzy miesiące. Podawany jest przez lekarza lub pielęgniarkę, wstrzykiwany domięśniowo w ramię, pośladek lub biodro. Aby mógł skutecznie i natychmiastowo chronić przed zajściem w ciążę, pierwszą dawkę należy przyjąć na początku cyklu miesiączkowego, w trakcie pierwszych pięciu dni. Jeśli zastrzyk antykoncepcyjny zostanie podany po zalecanym terminie, konieczne będzie stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji, np. prezerwatywy.
Terminy przyjmowania kolejnych zastrzyków antykoncepcyjnych zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.
Skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych
Największa zaleta tej metody antykoncepcji to bardzo wysoka skuteczność. Według wskaźnika Pearla oceniana jest ona na poziomie 0,2 do 0,5.
Zasady stosowania:
- Należy pamiętać, aby pierwszy zastrzyk zaaplikować w ciągu pierwszych pięciu dniu cyklu. Dzięki temu jego skuteczność utrzyma się na niemal stuprocentowym poziomie.
- Co więcej, ten sposób antykoncepcji nie powoduje stałej niepłodności. Powrót do regularnych cykli miesiączkowych w niektórych przypadkach zajmuje nawet kilka miesięcy, dlatego ta metoda nie jest polecana paniom, które w najbliższej przyszłości planują zajść w ciążę.
Zastrzyki hormonalne – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowanie tej metody antykoncepcji są:
- choroby układu krążenia
- choroby zatorowo-zakrzepowe
- nadciśnienie tętnicze.
Zastrzyki zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy i osteoporozy, dlatego przed ich zastosowaniem należy przeprowadzić wszystkie niezbędne badania zlecone przez lekarza.