Kiedy stosuje się zastrzyki w kolano?
Zastrzyki w kolano stosuje się w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, a także niekiedy w terapii różnego typu urazów i przeciążeń kończyny dolnej. Iniekcje wykonuje się bezpośrednio do tkanki stawowej, co zapewnia maksymalny efekt i stanowi o skuteczności tej metody.
Zwyrodnienie stawu kolanowego jest często przyczyną niepełnosprawności, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Istotą schorzenia jest degradacja chrząstki stawowej, w następstwie której dochodzi do patologicznych zmian w obrębie wszystkich struktur kolana. Finalnie zaś tworzące się twarde narośla kostne powodują daleko posuniętą sztywność stawu i uniemożliwiają samodzielne poruszanie się.
Choroba jest nieuleczalna i w dużym stopniu obniża jakość życia. Nie skraca jednak w żaden sposób jego długości, a odpowiednio leczona może być przez długie lata utrzymywana w ryzach. Za jedną z najbardziej efektywnych metod leczenia i profilaktyki uważana jest współcześnie tak zwana wiskosuplementacja, czyli ostrzykiwanie kolana hialuronianem sodu (solą kwasu hialuronowego).
Zachowanie zdrowych stawów zależy od odpowiednich działań profilaktycznych. Warto stosować preparaty na stawy, które zawierają unikalne połączenie substancji budulcowych i wspomagających stawy, takich jak: kolagen, glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy. Dostępne są w tabletkach i wygodnych saszetkach do rozpuszczania.
Reklama
Kwas hialuronowy w kolano. Czy warto go wstrzykiwać?
Kwas hialuronowy w kolano wstrzykuje się po to, by zwiększyć ruchomość w stawie oraz złagodzić obrzęk i dolegliwości bólowe. Wiskosuplementacja nie jest jednak działaniem wyłącznie doraźnym. Zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano oddziałują na kondycję oraz funkcjonowanie chrząstki stawowej, a także otaczających ją elementów anatomicznych. Podany bezpośrednio do stawu hialuronian sodu:
- zapewnia właściwe nawilżenie i smarowanie powierzchni stawowych, zmniejszając w ten sposób tarcie między nimi;
- zwiększa amortyzację obciążeń przenoszonych przez staw kolanowy w trakcie chodzenia;
- wpływa na syntezę tzw. proteoglikanów, bardzo dużych cząsteczek zawierających rdzeń białkowy, wchodzących w skład chrząstki stawowej, których ilość zaczyna maleć w bardziej zaawansowanych stadiach choroby;
- działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.
Reklama
Co zawiera zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano?
Zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano jest skuteczny zarówno ze względu na bezpośrednią metodę aplikacji, jak też właściwości substancji czynnej stanowiącej jego bazę. Kwas hialuronowy znany jest od blisko 90 lat – po raz pierwszy został wyizolowany z bydlęcego oka z 1934 roku, a autorami odkrycia byli Karl Meyer i John Palmer.
W kolejnych dekadach substancja ta wielokrotnie była „odkrywana na nowo”, znajdując zastosowanie w kolejnych dziedzinach medycyny, kosmetologii oraz przemysłu spożywczego.
W międzyczasie dokonano też rewizji poglądów odnośnie jej właściwości chemicznych. Dziś wiemy już, że hialuronian sodu nie jest kwasem, lecz biopolimerem. W jego budowie wyróżnić można polimery dwóch dwucukrów - kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy. Ze względu na swoje właściwości, zaliczany jest do grupy humektantów, a więc związków absorbujących i utrzymujących wodę.
Współcześnie najczęściej wykorzystywany jest w medycynie estetycznej (także w formie zastrzyków) oraz leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Ampułkostrzykawki przeznaczone do wykonania iniekcji zawierają substancję czynną w małym stężeniu (1 proc.), resztę stanowią niewielkie ilości substancji pomocniczych oraz przede wszystkim woda.
Reklama
Jak stosować zastrzyki w kolano na odbudowę chrząstki?
Zastrzyki w kolano na odbudowę chrząstki zawierające kwas hialuronowy należą do grupy wolno działających leków objawowych (ang.: symptomatic slow-acting drugs in osteoarthritis – w skrócie SYSADOA). Do tej samej kategorii zalicza się także:
- kolagen
- chondroityna,
- glukozamina,
- oleje z awokado i soi.
Z uwagi na swoją charakterystykę, kwas hialuronowy przynosi zauważalne i trwałe efekty już po pierwszym wstrzyknięciu. Co niezwykle ważne, iniekcji nie wykonuje się na własną rękę. Zastrzyki zawierające hialuronian sodu powinny być podawane pod nadzorem lekarza. Zaleca się by dokonywał tego wyłącznie wykwalifikowany personel medyczny.
Reklama
Cena zastrzyków w kolano
Ile kosztują zastrzyki w kolano? Cena zależy od konkretnego produktu oraz polityki cenowej dystrybutora. Dobre wyroby medyczne zawierające dawkę kwasu hialuronowego kosztują w granicach 70-85 złotych (cena za jedną ampułkostrzykawkę) i dostępne są w aptekach stacjonarnych oraz internetowych.
W ramach jednorazowej terapii pacjent powinien otrzymać 3 dawki leku w odstępach jednotygodniowych. Za całe leczenie należy więc zapłacić około 200-250 złotych plus koszty wizyt lekarskich.
Na chwilę obecną nie są wykonywane zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano z refundacją NFZ. Fundusz nie pokrywa kosztów tego typu leczenia, refundowany nie jest też zakup samego leku.