Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Zawroty głowy w ciąży – co je wywołuje i jak je ograniczać?

Pomimo tego, że zawroty głowy są zwykle naturalnym objawem zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy, nie należy ich bagatelizować. Jeżeli się nasilają albo wywołują częste omdlenia, trzeba je skonsultować z ginekologiem.
zawroty głowy
W skrócie
  • Zawroty głowy mogą być jednym z pierwszych objawów ciąży. Zbyt uciążliwe i długotrwałe objawy trzeba skonsultować z lekarzem.
  • Przyczyn zawrotów głowy w ciąży mogą być wiele. Za najczęstsze uznaje się zmiany hormonalne.
  • Czasem zawroty głowy mogą być symptomem niebezpiecznego stanu przedrzucawkowego. Są szczególnie niebezpieczne pod koniec ciąży.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak hormony wpływają na migrenę?
Spis treści

Zawroty głowy przed okresem a ciąża

Niektóre kobiety przed miesiączką doświadczają bólów i zawrotów głowy. Ma to bezpośredni związek z wahaniami hormonalnymi. Zawroty głowy to jeden z symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz tej dolegliwości wiele osób skarży się również na:

  • mdłości,
  • smutek i stany depresyjne,
  • nadwrażliwość piersi,
  • zmęczenie,
  • płaczliwość,
  • wykwity skórne,
  • zatrzymywanie się wody w organizmie,
  • problemy układu pokarmowego takie jak: zaparcia czy biegunki.

Wiele kobiet natomiast uważa zawroty głowy za objaw ciąży. Czy jednak słusznie? Czy zawroty głowy mogą być objawem ciąży? Okazuje się, że tak. Zawroty głowy i mdłości w ciąży to wbrew pozorom częsta dolegliwość. We wczesnym stadium ciąży może pojawiać się oszołomienie, a nawet omdlenie.  Na początku ciąży, tj. w pierwszych dniach jej trwania za te stany odpowiedzialne są hormony.

Reklama

Zawroty głowy na początku ciąży

Czy zawroty głowy w ciąży są normalne? Okazuje się, że zawroty głowy we wczesnej ciąży to dość popularna przypadłość. Oprócz utraty miesiączki, tkliwości piersi, zawroty głowy w ciąży w 1 trymestrze to naturalnie występujący objaw. Wskazuje on na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety.

Dolegliwość może też się pojawiać ze względu na różnicę pomiędzy powiększającą się objętością naczyń krwionośnych a objętością krwi. Organ, jakim jest serce musi przyzwyczaić się do pompowania jej większej ilości. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety tuż po zapłodnieniu mogą skutkować zatem zawrotami głowy.

Gdy dodatkowo pojawi się wyższe ciśnienie tętnicze krwi, utraty przytomności, silne bóle głowy czy mroczki przed oczami warto skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na zawroty głowy ciąża ma w taki sposób, że organizm zaczyna produkować coraz więcej progesteronu. To hormon niezbędny do prawidłowego rozwoju ciąży, który jednak sprawia, że ściany naczyń krwionośnych się rozszerzają, a kobieta w ciąży ma niższe niż zwykle ciśnienie. Tym samym pojawiają się zawroty głowy, a nawet omdlenia w ciąży.

Zazwyczaj nie jest to symptom wskazujący na coś poważnego. Jeżeli jednak objaw nasila się i utrudnia funkcjonowanie, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Zawroty głowy w ciąży w 2 trymestrze

Przyczyną zawrotów głowy w 2 trymestrze ciąży może być zbyt niski poziom cukru we krwi. Z tego powodu warto zawsze mieć przy sobie małą przekąskę, np. warzywo, owoc czy bakalie, które mogą pomóc podnieść poziom glukozy we krwi.

Zawroty głowy w ciąży mogą być też wywołane zbyt małą zawartością żelaza w organizmie. Niedobór tego składnika może prowadzić również do wystąpienia tej dolegliwości.

Zauważa się związek pomiędzy zawrotami głowy a ciążą. Wraz z rozwojem płodu, zwiększa się nacisk macicy na naczynia krwionośne. Taka sytuacja wymaga większego przepływu krwi. Wiąże się to z mniejszym ukrwieniem mózgu, a ostatecznie z gorszym samopoczuciem, zawrotami głowy, uderzeniami gorąca a nawet omdleniami.

Reklama

Zawroty głowy w ciąży w 3 trymestrze

W przeciwieństwie do tego rodzaju objawów w 1 trymestrze, zawroty głowy pod koniec ciąży mogą być niebezpieczne. Często zawroty głowy w 3 trymestrze ciąży wiążą się z różnymi powikłaniami, takimi jak:

  • zespół HELLP – to choroba charakteryzująca się: hemolizą, małopłytkowością, zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych. Poza zawrotami i bólami głowy, chora doświadcza bólu w prawym nadbrzuszu, nadciśnienia tętniczego krwi, wymiotów, zaburzenia widzenia, białkomoczu i ogólnego złego samopoczucia. 
  • stan przedrzucawkowy – wiąże się nie tylko z bólami i zawrotami głowy, ale jest bardzo niebezpieczny dla życia i zdrowia matki i dziecka. Inne jego symptomy to nadciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg, białkomocz. Pojawiają się też obrzęki rąk, nóg oraz twarzy. W wyniku zaostrzenia się objawów pojawiają się zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego – tu właśnie zalicza się zawroty głowy, a także zaburzenia widzenia czy świadomości. Ciężarnej towarzyszą duszności oraz bóle brzucha.

Warto pamiętać, że intensywne i nie dające się opanować zawroty głowy w ciąży w 3 trymestrze należy jak najszybciej skontrolować u lekarza.

Reklama

Zawroty głowy w ciąży podczas leżenia

Kręcenie w głowie w ciąży to dość popularny objaw. Może też pojawiać się podczas leżenia, zwłaszcza w bardziej zaawansowanej ciąży, gdy ucisk na żyłę główną dolną jest silniejszy. 

Aby uniknąć zawrotów głowy w ciąży podczas leżenia czy podczas snu, kobieta powinna leżeć na lewym boku. Ważne jest również, by nie kłaść się zupełnie na płasko, ale mieć podłożoną poduszkę. Wówczas dolegliwości związane z zawrotami powinny być mniejsze.

Reklama

Jak sobie radzić z zawrotami głowy w ciąży?

Przede wszystkim należy unikać gwałtownej zmiany pozycji. Nie wolno szybko wstawać. Najlepiej robić to spokojnie. Po przebudzeniu usiąść, a dopiero potem się podnieść. To może pozwolić uniknąć gwałtownej zmiany ciśnień.

Zawroty głowy mogą wynikać z nieodpowiedniego poziomu glukozy we krwi, dlatego prawidłowa dieta jest tym, co na zawroty głowy w ciąży możesz stosować bez obaw o zdrowie dziecka. Twój jadłospis powinien składać się z 5 posiłków dziennie.

W diecie powinny znaleźć się produkty białkowe oraz węglowodany złożone. Ogranicz także spożywanie soli, która może zatrzymywać wodę w organizmie i obciążać serce. Pamiętaj, że w ciąży potrzebujesz więcej wody. Nawadniaj więc organizm. Sięgaj również po owoce i warzywa.

Codzienny spacer na świeżym powietrzu wyrówna ciśnienie w Twoim organizmie. Unikaj dusznych pomieszczeń. Zbyt wysoka temperatura oraz za mała ilość tlenu w pomieszczeniu może wywoływać zawroty głowy. Pamiętaj o wietrzeniu mieszkania. Najlepiej to robić bezpośrednio przed snem oraz przed drzemką.

Podczas odpoczynku nie leż płasko na plecach, ale na wyższej poduszce. Możesz też położyć się na boku lub skorzystać z masażu leczniczego przeznaczonego dla kobiet w ciąży.

Pamiętaj, że jeżeli zawroty głowy w ciąży są zbyt uciążliwe lub długotrwałe należy zgłosić się do lekarza. O swoich dolegliwościach warto poinformować specjalistę przy okazji wizyty kontrolnej. Jeżeli będzie to niezbędne, lekarz zaleci dalszą diagnostykę i wskaże, co robić na zawroty głowy w ciąży.

Czytaj również

Bibliografia

  • J. Śliwa, S. Gejdeł-Kołtuniewicz, M. Zimmer, Zespół HELLP w 24. tygodniu ciąży – opis przypadku, GinPolMedProject 2 (32) 2014, https://www.ginekologiaipoloznictwo.com/articles/hellp----syndrome--in--24--week--of--prengnacy----case--study.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
  • G. Poprawki, E. Wender-Ożegowska, A. Zawiejska, J. Brązert, Współczesne metody wczesnej diagnostyki stanu przedrzucawkowego i nadciśnienia indukowanego ciążą, Ginekol Pol. 2012, 83, 688-693.
  • D. Torbe, A. Torbe, D. Ćwiek, Aktywność fizyczna kobiet w ciąży o fizjologicznym przebiegu, Nowa Medycyna 4/2013, http://www.nowamedycyna.pl/wp-content/uploads/2014/10/nm_2013_174-179.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
  • S. Mrozińska, M. Kiałka, A. Ociepka, Kobieta w ciąży z ciężką niedokrwistością, PrzypadkiMedyczne.pl, e-ISSN 2084–2708, 2012; 21:80–83, https://mdcase.net/JmsFiles/9/full.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
  • K. Urtnowska, I. Bułatowicz, G. Ludwikowski, Masaż w okresie ciąży – wskazania, przeciwwskazania, ogólne zasady wykonywania zabiegu, Fizjoterapia Polska, nr 1 / 2016, https://www.researchgate.net/profile/Katarzyna-Urtnowska-Joppek/publication/316002297_Massage_during_pregnancy_-_indications_contraindications_general_principles_for_performing_the_treatment/links/5ad4df35aca272fdaf7c022f/Massage-during-pregnancy-indications-contraindications-general-principles-for-performing-the-treatment.pdf, [dostęp: 04.03.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze - co pomaga?
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Kobieta z nietypowym kształtem brzucha w ciąży
Kształt brzucha w ciąży - od czego zależy? Czy ułożenie dziecka ma znaczenie?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!