Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Czy zbilansowane odżywianie pokrywa pełne zapotrzebowanie na witaminy?

Zbilansowane odżywianie to jeden z podstawowych elementów dbania o odporność oraz dobrą kondycję organizmu – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Z pokarmem organizmowi dostarczane są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania substancje. Zdarza się jednak, że sama dieta nie wystarczy. Co wtedy robić?
zbilansowana dieta
123RF
W skrócie
  • Zdrowa dieta to taka, która opiera się o codzienne spożywanie różnorodnych, wysokowartościowych produktów. Powinna dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników.
  • Kiedy dieta nie wystarcza, by uzupełnić niedobory, warto rozważyć suplementację. Powinna ona być jednak najpierw skonsultowana ze specjalistą.
  • Dobra suplementacja to taka, która jest dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Powinna także bazować na sprawdzonych preparatach wysokiej jakości.
Spis treści

Reklama

Czy zdrowa dieta wystarczy?

Zdrowa dieta to taka, która na co dzień dostarcza wszystkich potrzebnych organizmowi składników w odpowiednich ilościach. Ich prawidłowy poziom poprawia kondycję fizyczną i psychiczną człowieka, zmniejsza ryzyko występowania wszelkich chorób, a także pozytywnie wpływa na wygląd, odżywiając skórę, włosy, paznokcie.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których nawet dobrze zbilansowany jadłospis nie pokrywa w pełni dziennego zapotrzebowania. Potrzeby organizmu mogą być indywidualnie bardzo zróżnicowane, z względu na tryb życia, ogólny stan zdrowia itp. Różne osoby potrzebują zatem różnych ilości składników odżywczych. Sytuacje zwiększające zapotrzebowanie to np. ciąża, karmienie piersią, intensywna aktywność fizyczna, niektóre choroby (w tym choroby tarczycy czy chociażby jelit).

Duży wpływ na ilość dostarczanych substancji ma sposób przygotowywania żywności. Nieprawidłowe jej przechowywanie czy chociażby obróbka termiczna prowadzą do dużej utraty witamin, minerałów, antyoksydantów i kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływających na pracę organizmu. Wówczas nawet spożywanie dużych ilości produktów potencjalnie zawierających ważne mikro- i makroelementy może nie uchronić organizmu przed spadkiem ich poziomu.

W sytuacjach, w których sama dieta nie wystarcza, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały, warto rozważyć ich suplementację. Ważne jest jednak, by suplementacja była indywidualnie dobrana do potrzeb, na podstawie aktualnych wyników badań odzwierciedlających faktyczny stan zdrowia danego pacjenta. Jednym z suplementów wychodzących naprzeciw potrzebom organizmu jest preparat Merz Spezial Dragees. Zawiera on starannie dobrane składniki, które dbają o zdrowy wygląd zewnętrzny… od wewnątrz.

Czym jest zdrowe odżywianie?

Zdrowa dieta definiowana jest jako codzienny jadłospis bogaty w produkty różnorodne, dostarczające organizmowi wszystkich potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania substancji. Są to przede wszystkim białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały oraz woda.

Co jeść, aby dieta była odpowiednio zbilansowana? Ważnych dla człowieka mikro- i makroelementów.

  • Sezonowe warzywa i owoce. Są bogate nie tylko w witaminy i minerały, ale również przeciwutleniacze, dzięki czemu hamują procesy starzenia komórek.
  • Dobrej jakości tłuszcze roślinne i zwierzęce. Zawarte są m. in. w olejach roślinnych, orzechach, nasionach, rybach morskich.
  • Produkty pełnoziarniste. Wszelkie produkty mączne, jak pieczywo czy makarony najlepiej wybierać w wersji pełnoziarnistej. Dostarczają one błonnika pokarmowego, witamin z grupy B i cennych minerałów. Ich źródłami są też wszelkiego rodzaju kasze i ryż.
  • Wartościowe białko. Zawiera je wysokiej jakości mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe (fasola, groch, bób, soczewica itd.), orzechy, nasiona.

Warto jednak pamiętać, że zdrowa dieta to nie tylko odpowiedni jadłospis, ale również prawidłowe nawyki żywieniowe. Oznaczają one przede wszystkim:

  • jedzenie regularne, w miarę możliwości o stałych porach dnia,
  • zjadanie większej ilości posiłków, ale podzielonych na mniejsze porcje,
  • zjadanie ostatniego posiłku minimum 2 godziny przed snem,
  • brak podjadania między posiłkami itd.

Reklama

Rola specjalistów w prawidłowej suplementacji

Kiedy stosowanie zdrowego żywienia na co dzień jest niewystarczające, a mimo diety w organizmie nadal brakuje niektórych składników, należy rozważyć suplementację. Powinna być ona skonsultowana uprzednio ze specjalistą – lekarzem lub wykwalifikowanym dietetykiem. Konsultacja taka zwiększa prawdopodobieństwo, że suplementacja przyniesie dobrze efekty. Aby tak się stało, musi ona spełniać kilka wymogów.

  • Powinna wychodzić naprzeciw indywidualnym potrzebom organizmu. Podstawą do opracowania odpowiedniej suplementacji są wyniki badań oraz szczegółowy wywiad z pacjentem na temat stanu jego zdrowia.
  • Najlepiej, by bazowała na suplementach dobrej jakości. Oferowanych na rynku preparatów jest bardzo wiele. Nie wszystkie jednak są jednakowej jakości, równie dobrze się wchłaniają i zawierają odpowiednie ilości cennych składników. Merz Spezial Dragees, suplement diety jest obecny w aptekach od 30 lat, dzięki unikatowej kompozycji witamin i minerałów skutecznie uzupełnia niedobory i wspiera procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie człowieka.
  • Musi być wysoce przyswajalna. By zwiększyć wchłanianie suplementów, niekiedy należy przyjmować je o właściwych porach i w odpowiednich kombinacjach – na czczo, po posiłku, z konkretnymi produktami spożywczymi. Ze specjalistą warto również uzgodnić optymalne dawkowanie danego produktu.

Reklama

Jaką suplementację wybrać? Podsumowanie

Zdrowa dieta to – obok fizycznej aktywności – jeden z najważniejszych fundamentów zdrowia i dbałości o dobrą kondycję organizmu. Polega ona na codziennym spożywaniu różnorodnych produktów wysokiej jakości, będących bogatym źródłem witamin, minerałów oraz substancji odżywczych. Oprócz prawidłowego jadłospisu istotne są nawyki żywieniowe, które ułatwiają wchłanianie cennych składników.

W niektórych sytuacjach jednak konieczne może okazać się wspieranie diety odpowiednią suplementacją. Aby przyniosła ona spodziewane efekty i uzupełniła niedobory, musi być dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Aby tak się stało, najlepiej skonsultować ją ze specjalistą i wybrać sprawdzone preparaty – takie jak Merz Spezial Dragees – które dostarczają właściwych składników w odpowiednich ilościach.

Czytaj również

Bibliografia

  • Dieta a aktywność fizyczna, źródło: Serwis Narodowego Funduszu Zdrowia https://diety.nfz.gov.pl/zdrowe-nawyki/dieta-a-aktywnosc-fizyczna [03.06.2024]
  • Produkty pełnoziarniste, źródło: Stacje sanitarno-epidemiologiczne https://www.gov.pl/web/psse-olesnica/produkty-pelnoziarniste [03.06.2024]
  • M. Jarosz i wsp., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa, 2020
  • K. Wolnicka, Talerz zdrowego żywienia, źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/ [03.06.2024]
  • S. Pacyna-Szymańska, Jadłospis – konieczność czy dodatek w zmianie nawyków żywieniowych?, źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/jadlospis-koniecznosc-czy-dodatek-w-zmianie-nawykow-zywieniowych/ [03.06.2024]
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Diety
Dieta ketogeniczna - jak zacząć i co jeść? Zasady, efekty i jadłospis
Produkty diety katogenicznej
Dieta detox, czyli jadłospis, który oczyści Twój organizm z toksyn w 1, 3 lub 7 dni
Pokarmy usuwające toksyny z organizmu
Dieta dla nastolatków. Przykładowy jadłospis dla młodzieży
Nastolatka
Podobne artykuły
Pieczony dorsz to dobra propozycja na obiad przy diecie wątrobowej
Dieta wątrobowa. Przepisy na cały tydzień. Co można jeść?
Kobieta z płaskim brzuchem
Dieta na płaski brzuch - jak wygląda i na czym polega? Sprawdź, jak schudnąć z tej partii ciała
Produkty o niskim indeksie glikemicznym
Dieta 1000 kcal - dla kogo jest polecana? Na jakie efekty liczyć?
Soki owococo-warzywne
Dieta płynna - przepisy i jadłospis. Co jeść?
Dieta redukcyjna
Dieta redukcyjna - jadłospis. Sprawdzone posiłki na redukcję

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial