Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Zdrowa dieta dzieci – jakie są korzyści konsultacji z dziecięcym dietetykiem?

Epidemia otyłości, która szerzy się wśród najmłodszych, jest prawdziwym wyzwaniem zdrowotnym XXI wieku. Nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej w organizmie niesie za sobą tragiczne skutki. Jeżeli obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć nieprawidłową masę ciała, jak najszybciej skonsultuj się z dietetykiem.
Mała dziewczynka je arbuza
źródło: Depositphotos
Spis treści

Skala otyłości wśród dzieci

Nadwaga i otyłość są zazwyczaj utożsamiane po prostu z nadprogramowymi kilogramami. Tymczasem WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) określiła otyłość jako jedną z chorób przewlekłych naszych czasów prowadzącą do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej informuje, że nadwaga i otyłość dotyczą już 15 proc. dziewcząt i 20 proc. chłopców w wieku 11 lat w Polsce. Instytut Matki i Dziecka dodaje, że polskie dzieci znajdowały się w pierwszej dziesiątce krajów o największym odsetku występowania otyłości, w grupie 33 państw europejskich, które brały udział w piątej rundzie badania COSI WHO w latach 2018-2020.

Reklama

Z czego wynika nadwaga i otyłość u dzieci?

Otyłość to choroba wieloczynnikowa, która spowodowana jest nie tylko względami genetycznymi, dziedzicznymi, ale i środowiskowymi. Przykładowo, jeśli rodzice są otyli, zwiększa się automatycznie ryzyko, że nadmierna masa ciała będzie występowała także u ich potomstwa.

Najczęstszą przyczyną otyłości i nadwagi u dzieci jest nieprawidłowy sposób żywienia w połączeniu ze zbyt niską aktywnością fizyczną. Dzieci jedzą stanowczo zbyt dużo słodyczy, a wolny czas spędzają na siedząco – grając w gry na konsoli czy przeglądając smartfona. Niewłaściwe nawyki żywieniowe, opuszczanie posiłków i zastępowanie pełnowartościowego obiadu wizytą w fast foodzie to prosta droga, aby dziecko było w przyszłości otyłe.

Reklama

Ryzyko poważnych powikłań otyłości u dzieci

Jeśli już w młodym wieku występuje nadwaga i otyłość rodzi to ryzyko rozwoju poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak: cukrzyca typu II, nadciśnienie czy choroby sercowo-naczyniowe. Oprócz tego może prowadzić do występowania problemów psychicznych, na czele z niską samooceną, brakiem pewności siebie, a nawet depresją.

Kluczem do zapobiegania otyłości jest przestrzeganie zdrowej diety – nie tylko jeśli chodzi o dziecko, ale i całą rodzinę. Wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych ma dobroczynny wpływ na wszystkich jej członków. Ważna jest też regularna aktywność fizyczna i zachęcanie do niej.

Jeśli maluch ma problemy z nadmiarem kilogramów, warto jest odwiedzić dietetyka dziecięcego, który ułoży odpowiednią dietę dla dziecka, o właściwej dla niego kaloryczności.

Reklama

Czym zajmuje się dietetyk dziecięcy?

Specjalista dietetyk dziecięcy w swojej pracy łączy wiedzę z zakresu pediatrii, psychologii, alergologii, interny, nauki o żywieniu i chorób metabolicznych. Nie tylko układa jadłospis, indywidualnie dobrany pod kątem potrzeb żywieniowych danej osoby, ale zajmuje się rozpoznawaniem nadwagi i otyłości, zaburzeń metabolizmu, czy neofobii żywieniowej. Może podjąć odpowiednie działania w przypadku zaburzeń łaknienia czy braku apetytu.

Reklama

Kiedy warto wybrać się do dietetyka dziecięcego?

Do dietetyka specjalizującego się w żywieniu dzieci należy wybrać się, jeżeli u dziecka występuje nadwaga lub otyłość, pojawiają się zaburzenia odżywiania czy brak apetytu. W przypadku nagłego przybrania dodatkowych kilogramów i wzrostu BMI dietetyk może pomóc w zatrzymaniu procesu tycia, przekazać dziecku zdrowe nawyki żywieniowe i kontrolować postępy w utracie nadprogramowych kilogramów.

Dzięki współpracy podjętej z dietetykiem dziecięcym cała rodzina może lepiej się odżywiać, wykluczyć z diety większość niezdrowych, mocno przetworzonych produktów, fast foodów, słodyczy czy słonych przekąsek. Wpływa to korzystnie na wagę każdego członka rodziny. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Odżywianie
Masło klarowane (ghee) - jak zrobić i do czego je stosować?
Masło klarowane
Indeks glikemiczny - czym jest? Tabele produktów z niskim i wysokim IG
Produkty do diety na zbilansowanie indeksu glikemicznego
Czy smalec gęsi ma właściwości lecznicze?
Gęsi smalec do smarowania
Podobne artykuły
Pestki dyni po wysuszeniu
Pestki dyni - właściwości, kcal i wartości odżywcze. Jakie są przeciwwskazania?
Produkty bez glutenu
W czym jest gluten, a co nie zawiera glutenu? Gdzie najwięcej?
Ziemniaki
Zielone ziemniaki - czy można je jeść? Trucizna czy odmiana?
Jedzenie z glutaminianem sodu
Glutaminian sodu - jak dawkować? Szkodliwość i skutki uboczne
Chleb wieloziarnisty razowy
Najzdrowszy chleb – jaki na diecie? Zdrowe pieczywo

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!