Skala otyłości wśród dzieci
Nadwaga i otyłość są zazwyczaj utożsamiane po prostu z nadprogramowymi kilogramami. Tymczasem WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) określiła otyłość jako jedną z chorób przewlekłych naszych czasów prowadzącą do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej informuje, że nadwaga i otyłość dotyczą już 15 proc. dziewcząt i 20 proc. chłopców w wieku 11 lat w Polsce. Instytut Matki i Dziecka dodaje, że polskie dzieci znajdowały się w pierwszej dziesiątce krajów o największym odsetku występowania otyłości, w grupie 33 państw europejskich, które brały udział w piątej rundzie badania COSI WHO w latach 2018-2020.
Reklama
Z czego wynika nadwaga i otyłość u dzieci?
Otyłość to choroba wieloczynnikowa, która spowodowana jest nie tylko względami genetycznymi, dziedzicznymi, ale i środowiskowymi. Przykładowo, jeśli rodzice są otyli, zwiększa się automatycznie ryzyko, że nadmierna masa ciała będzie występowała także u ich potomstwa.
Najczęstszą przyczyną otyłości i nadwagi u dzieci jest nieprawidłowy sposób żywienia w połączeniu ze zbyt niską aktywnością fizyczną. Dzieci jedzą stanowczo zbyt dużo słodyczy, a wolny czas spędzają na siedząco – grając w gry na konsoli czy przeglądając smartfona. Niewłaściwe nawyki żywieniowe, opuszczanie posiłków i zastępowanie pełnowartościowego obiadu wizytą w fast foodzie to prosta droga, aby dziecko było w przyszłości otyłe.
Reklama
Ryzyko poważnych powikłań otyłości u dzieci
Jeśli już w młodym wieku występuje nadwaga i otyłość rodzi to ryzyko rozwoju poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak: cukrzyca typu II, nadciśnienie czy choroby sercowo-naczyniowe. Oprócz tego może prowadzić do występowania problemów psychicznych, na czele z niską samooceną, brakiem pewności siebie, a nawet depresją.
Kluczem do zapobiegania otyłości jest przestrzeganie zdrowej diety – nie tylko jeśli chodzi o dziecko, ale i całą rodzinę. Wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych ma dobroczynny wpływ na wszystkich jej członków. Ważna jest też regularna aktywność fizyczna i zachęcanie do niej.
Jeśli maluch ma problemy z nadmiarem kilogramów, warto jest odwiedzić dietetyka dziecięcego, który ułoży odpowiednią dietę dla dziecka, o właściwej dla niego kaloryczności.
Reklama
Czym zajmuje się dietetyk dziecięcy?
Specjalista dietetyk dziecięcy w swojej pracy łączy wiedzę z zakresu pediatrii, psychologii, alergologii, interny, nauki o żywieniu i chorób metabolicznych. Nie tylko układa jadłospis, indywidualnie dobrany pod kątem potrzeb żywieniowych danej osoby, ale zajmuje się rozpoznawaniem nadwagi i otyłości, zaburzeń metabolizmu, czy neofobii żywieniowej. Może podjąć odpowiednie działania w przypadku zaburzeń łaknienia czy braku apetytu.
Reklama
Kiedy warto wybrać się do dietetyka dziecięcego?
Do dietetyka specjalizującego się w żywieniu dzieci należy wybrać się, jeżeli u dziecka występuje nadwaga lub otyłość, pojawiają się zaburzenia odżywiania czy brak apetytu. W przypadku nagłego przybrania dodatkowych kilogramów i wzrostu BMI dietetyk może pomóc w zatrzymaniu procesu tycia, przekazać dziecku zdrowe nawyki żywieniowe i kontrolować postępy w utracie nadprogramowych kilogramów.
Dzięki współpracy podjętej z dietetykiem dziecięcym cała rodzina może lepiej się odżywiać, wykluczyć z diety większość niezdrowych, mocno przetworzonych produktów, fast foodów, słodyczy czy słonych przekąsek. Wpływa to korzystnie na wagę każdego członka rodziny.