Zespół policystycznych jajników a ciąża
Zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedno z najpowszechniej występujących w wieku reprodukcyjnym kobiecych zaburzeń hormonalnych. Szacuje się, że cierpi na nie około 15% młodych kobiet. Jak zatem wygląda relacja PCOS a ciąża? Czy dolegliwość ta wyklucza szanse na posiadanie potomstwa?
Najczęstszą bezpośrednią przyczyną zespołu policystycznych jajników jest nadmierna stymulacja jajników przez hormony (głównie testosteron lub insulinę). Pośrednio wpływają na ten stan czynniki genetyczne i niewłaściwy tryb życia.
Zespół może utrudniać starania o dziecko oraz samą ciążę. Kobiety w ciąży przy PCOS są bardziej narażone na poronienie lub przedwczesny poród, dlatego powinny być pod stałą opieką lekarza prowadzącego i stosować się do jego zaleceń.
Oprócz tego, że istnieje zależność policystyczne jajniki a ciąża, choroba ta objawia się:
- zaburzeniami miesiączkowania – rzadkie miesiączki, a niekiedy ich brak, bardzo intensywne krwawienia itd.
- długim i intensywnym zespołem napięcia przedmiesiączkowego,
- trądzikiem i innymi zmianami skórnymi,
- zwiększoną skłonnością do tycia,
- nadmiernym owłosieniem.
W zależności od organizmu, przy PCOS mogą wystąpić wszystkie wymienione objawy lub tylko niektóre z nich i to z różnym natężeniem. Dlatego przy każdym zaobserwowaniu zmian w cyklu menstruacyjnym należy skonsultować się z ginekologiem.
Reklama
Zespół policystycznych jajników a zajście w ciążę
Choroba ta prowadzi do dość poważnych wahań w gospodarce hormonalnej organizmu, dlatego pacjentki boją z PCOS boją się, że nie będą mogły mieć dzieci.
Czy przy zespole policystycznych jajników (PCOS) można zajść w ciążę? Zaburzenia towarzyszące schorzeniu rzeczywiście mogą utrudniać starania o potomstwo, jednak całkowicie nie wykluczają szansy na urodzenie dziecka. Ważne jest, by młoda kobieta po postawieniu diagnozy nie odwlekała zbyt długo decyzji o ciąży. Z wiekiem problem może się pogłębiać i zmniejszać prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Zajście w ciążę przy PCOS nie jest niemożliwe, jednak starania mogą być wydłużone, a choroba musi być odpowiednio leczona. Jeśli leczenie jest właściwie dobrane i skutkuje przywróceniem równowagi hormonalnej, pacjentka ma duże szanse na urodzenie dziecka.
Skąd w ogóle bierze się zależność PCOS a zajście w ciążę? Niepłodność wynikająca z policystycznych jajników ma związek z brakiem owulacji.
Reklama
Owulacja przy zespole policystycznych jajników
Brak owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika, uniemożliwia jej zapłodnienie przez męską komórkę rozrodczą. Jak wygląda zależność PCOS a owulacja i z czego ona wynika?
Przy regularnym cyklu menstruacyjnym, u kobiet zdrowych, owulacja następuje zwykle około 14. dnia przed kolejną miesiączką. Jest to moment, kiedy dojrzała komórka jajowa pozbywa się swej osłony i przemieszcza z jajnika do jajowodu, stając się gotową do zapłodnienia.
Przy PCOS owulacja albo nie następuje w ogóle, albo w momencie innym niż u zdrowej kobiety, utrudniając starania o zajście w ciążę. Z czego to wynika? Przyczyną są zaburzenia hormonalne – nieodpowiednie stężenie hormonów hamuje dojrzewanie komórki jajowej, a w efekcie prowadzi również do braku jej uwolnienia.
Często zaburzona przez PCOS owulacja wiąże się z zaburzeniami samej miesiączki – jej nieregularnością lub całkowitym brakiem. Dlatego jakiekolwiek wahania cyklu warto zgłosić lekarzowi.
Reklama
Jak zajść w ciążę przy zespole policystycznych jajników?
Skoro choroba ta prowadzi do zaburzeń cyklu menstruacyjnego i hamuje dojrzewanie komórki jajowej, jak zajść w ciążę przy PCOS? Przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty, ponieważ każdy przypadek powinien być odrębnie rozpatrywany, a leczenie dobierane indywidualnie. Wiele zależy od wieku pacjentki, stopnia zaawansowania zaburzeń czy ogólnego stanu zdrowia.
Kiedy pacjentka cierpi na PCOS, a zajście w ciążę jest dla niej trudne, powinna niezwłocznie poddać się terapii regulującej jej gospodarkę hormonalną. Wyrównanie stężenia odpowiednich hormonów znacząco zwiększa szansę na przywrócenie owulacji, a tym samym – na zapłodnienie.
Czy możliwa jest przy PCOS ciąża bez leczenia? Są metody, które zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia, zalecane pacjentkom z policystycznymi jajnikami, jak choćby odpowiednia dieta, czy regulowanie masy ciała. W wielu przypadkach jednak okazują się one nieskuteczne i dopiero podjęcie leczenia przynosi rezultaty.
Reklama
Objawy ciąży przy zespole policystycznych jajników
Zwykle pierwszym objawem u kobiet w ciąży jest brak miesiączki, dopiero później pojawiają się inne symptomy, takie jak mdłości, bolesność piersi, częste oddawanie moczu. Pierwsze objawy ciąży przy PCOS mogą nie być tak samo oczywiste i od razu zauważone, ponieważ zaburzenia hormonalne towarzyszące chorobie powodują wahania w regularności cyklu menstruacyjnego. Brak miesiączki może więc być przez pacjentkę odebrany jako objaw dolegliwości, a nie początku ciąży.
Ciąża przy policystycznych jajnikach jest bardziej narażona na poronienie lub przedwczesny poród, dlatego kobieta zmagająca się z zespołem powinna częściej kontrolować stan zdrowia swój i dziecka i uważać na siebie przez cały czas trwania ciąży.
Kobiety z PCOS w ciąży powinny również zwracać większą uwagę na poziom cukru, ponieważ zmiany hormonalne towarzyszące schorzeniu zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.