Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Zestaw do pobierania krwi pępowinowej – co zawiera i jak go wybrać?

Żeby móc przechowywać krew pępowinową należy ją pobrać tuż po porodzie do specjalnego zestawu do pobierania krwi pępowinowej. Taki zestaw otrzymuje się z banku komórek macierzystych, w którym będą przechowywane komórki macierzyste. Po stronie banku jest także transport, badanie i oczywiście bankowanie krwi pępowinowej w specjalnych warunkach. Jak wygląda zestaw do pozyskania i transportu krwi pępowinowej i jak wybrać najlepszy?
Dziecko po porodzie
Źródło: 123RF
Spis treści

Czym jest zestaw do pobierania krwi pępowinowej?

Zestaw do pobierania krwi pępowinowej służy do właściwego pobrania porcji krwi z pępowiny tuż po urodzeniu dziecka, a następnie do przetransportowania cennej próbki do banku komórek macierzystych, gdzie odbywa się przechowywanie krwi pępowinowej.

Pobieranie krwi pępowinowej jest wykonywane przez przeszkoloną położną, która po odpępnieniu (odcięciu pępowiny) nowonarodzonego dziecka pobiera pozostałą w pępowinie krew, która w przeciwnym razie byłaby poddana utylizacji.

Żeby móc zabezpieczyć komórki macierzyste tak, aby w przyszłości mogły być one wykorzystane do leczenia, należy pobrać je do odpowiednio przygotowanego zestawu. Składa się on zazwyczaj z kilku specjalistycznych elementów, takich jak:

  • worek kolekcyjny,
  • igły z drenem,
  • płyn odkażający,
  • płyn zapobiegający krzepnięciu krwi,
  • elektroniczny rejestrator temperatury,
  • stabilizator temperatury,
  • absorbent,
  • formularz dokumentacji medycznej dla personelu.

Reklama

Jak pobiera się krew do zestawu pobraniowego?

Pobranie krwi pępowinowej nie jest skomplikowaną procedurą. Przeważająca większość  położnych jest przygotowana do tego zadania i nie będzie mieć problemów z wykonaniem procedury. Tuż po odcięciu pępowiny łączącej dziecko z matką położna wkłuwa się we właściwy fragment pępowiny, aby pozyskać pozostałą w pępowinie krew. Cała czynność trwa kilka minut. Następnie krew jest mieszana ze środkiem, który nie dopuszcza do zakrzepnięcia krwi.

Tak przygotowana porcja krwi pępowinowej jest umieszczana z powrotem w kartonie, który chroni ją przed niekorzystnym działaniem temperatury. Niektóre banki krwi pępowinowej mają tak przygotowane zestawy, że pobrany materiał może w nich spędzić do 72 godzin. Po uzupełnieniu dokumentacji medycznej zestaw jest gotowy do odbioru przez kuriera i transportu do wybranego przez rodziców dziecka banku komórek macierzystych. Przy porodzie w Polsce zestaw dociera do laboratorium banku krwi pępowinowej w przeciągu 24 godzin.

Zapewnienie przewozu w odpowiednich warunkach zestawu pobraniowego napełnionego krwią pępowinową leży po stronie placówki przechowującej krew pępowinową.

Reklama

Jaki wybrać zestaw do pobierania krwi pępowinowej?

Obecnie w Polsce działa kilka banków krwi pępowinowej, zatem przed podjęciem decyzji warto porównać oferty każdego z nich. Poza zabezpieczeniem krwi pępowinowej można także pozyskać sznur pępowiny lub krew łożyskową, aby zwiększyć potencjał terapeutyczny materiału biologicznego. Po wybraniu konkretnego banku krwi pępowinowej, rodzice po podpisaniu umowy otrzymają zestaw do bankowania, który zabiorą ze sobą do porodu.

Zestaw warto mieć obok torby szpitalnej, z którą przyszła mama ruszy do porodu. Tuż przed porodem należy przekazać wybrany zestaw pobraniowy położnej, która będzie uczestniczyła w porodzie. Niezależnie od tego czy dziecko przyjdzie na świat siłami natury, czy drogą cięcia cesarskiego, można pobrać krew pępowinową i użyć do tej czynności opisywanego wcześniej zestawu do pobierania krwi pępowinowej.

Reklama

Co warto wiedzieć zanim skorzysta się z zestawu pobraniowego?

Zgodnie z najnowszym Standardem Opieki Okołoporodowej wszyscy rodzice oczekujący dziecka powinni zostać poinformowani o możliwości deponowania krwi pępowinowej. Jest to ważna decyzja, dlatego warto podjąć ją po rozmowie z ginekologiem prowadzącym ciążę, położną lub przedstawicielami banków krwi pępowinowej. Pozwoli to na wybór zarówno zestawu jak i banku, który przez lata będzie przechowywał ten materiał i przygotowywał go do wydania w razie konieczności leczenia.

Po dokonaniu wyboru rodzice podpisują umowę, wnoszą odpowiednią opłatę i otrzymują zestaw do bankowania krwi pępowinowej, który biorą ze sobą do porodu. Bezpośrednio po pobraniu  krwi pępowinowej po porodzie dziecka szpital powiadamia bank komórek macierzystych, który przysyła specjalny transport, przeznaczony do bezpiecznego przewozu krwi pępowinowej. Można też samodzielnie wykonać taki telefon do banku. Najlepiej byłoby aby krew pępowinowa trafiła do banku w ciągu 24 godzin od pobrania.

W banku zebrana próbka krwi jest badana, następnie preparuje się ją, wyodrębnia z niej komórki macierzyste i zamraża w temperaturze poniżej minus 190 stopni Celsjusza.

Reklama

W jakim celu pobiera się krew pępowinową?

Bankowanie krwi pępowinowej jest dziś coraz bardziej popularne wśród rodziców. Krew pępowinową, a właściwie pozyskane z niej młode komórki macierzyste pobiera się po to by w przyszłości wykorzystać je do leczenia dziecka, od którego pobrano krew pępowinową lub członka jego rodziny (najczęściej to rodzeństwo, chorujące na jedno ze schorzeń, które poddaje się terapii komórkami macierzystymi).

Wśród chorób, które leczy się komórkami macierzystymi wymienia się m.in. schorzenia hematologiczne, onkologiczne, metaboliczne, związane z niedoborem odporności oraz choroby neurologiczne.

W niektórych szpitalach w Polsce rodząca ma możliwość oddania krwi pępowinowej na cele publiczne. W takim przypadku usługa wykonana jest bezpłatnie, a pobrana krew trafia do publicznego banku krwi pępowinowej, gdzie będzie wykorzystana do badań lub leczenia chorej osoby, u której występuje zgodność genetyczna z pobranym materiałem.   

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Poród
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Odejście wód płodowych - jak wygląda i kiedy pojawiają się skurcze?
Kobieta przed porodem
Skąd się bierze anemia po porodzie i jak się objawia?
Kobieta z wózkiem źle się czuje
Podobne artykuły
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Poród dziecka
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!