Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Zioła na grzybicę - jak je stosować i które wybrać?

Zioła na grzybicę były stosowane w medycynie ludowej już od wielu wieków. Jednak czy były skuteczne? Czy można je stosować na grzybicę? Rozwój medycyny sprawił, że wynaleziono wiele efektywnych leków o właściwościach przeciwgrzybiczych. Czy więc w dzisiejszym świecie dalej jest miejsce do stosowania ziół na tego typu schorzenia?
Zioła stosowane w łagodzeniu grzybicy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Grzybica skóry, czy jamy ustnej to przewlekła choroba, którą wywołuje najczęściej grzyb z rodzaju Candida albicans.
  • W przypadku niewielkich zmian grzybiczych można spróbować na początku stosowania preparatów ziołowych, które niestety pomimo wysokiego bezpieczeństwa stosowania, cechują się niską skutecznością.
  • W przypadku nieskuteczności zastosowania ziół o działaniu przeciwgrzybiczym, warto zastosować preparaty chemiczne, które wykazują się dużo wyższą efektywnością w działaniu.
Spis treści

Czy zioła są skuteczne na grzybicę?

Czy zioła na grzybicę są skuteczne? Odpowiedź na to pytanie może nie być jednoznaczna. Istnieje wiele różnego rodzaju ziół, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe czy przeciwpierwotniakowe - istnieją także takie, które wykazują pewne działanie przeciwgrzybicze.

Do najsilniejszych ziół przeciwgrzybiczych zaliczymy z pewnością:

  • czosnek (Allium sativum),
  • miętę pieprzową (Mentha piperita),
  • orzech czarny (Juglans nigra),
  • imbir (Zingiber officinalis),
  • lawendę (Lavandula),
  • wrotycz pospolitą (Tanacetum vulgare),
  • szałwię (Salviae L.),
  • glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus),
  • oregano (Origanum vulgare).

Substancje aktywne zawarte w tych ziołach wykazują pewne właściwości przeciwgrzybicze. W większości przypadków jednak mogą okazać się one niewystarczające.

Wszystko zależy oczywiście od stanu zdrowia pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Zioła mogą być zastosowane jedynie na niewielkie zmiany skórne.

Zwłaszcza w przypadkach gdy pacjenci obawiają się od razu stosować mocne, chemiczne preparaty i w pierwszej kolejności chcą spróbować ziół leczniczych, które z pewnością są bardzo bezpieczne w użytkowaniu. 

Reklama

Jakie zioła stosować na grzybicę paznokci i stóp?

Stosowanie ziół na grzybicę paznokci u nóg czy rąk może nie przynieść wymiernych efektów z powodu trudności w aplikacji. Paznokcie są specyficznym miejscem na ciele, na które ciężko jest zaaplikować maść, krem czy okłady z ziół.

Można ewentualnie moczyć paznokcie w ziołowych odwarach, jednakże skuteczność takiej terapii może być niewielka z uwagi na krótki czas kontaktu z medykamentem.

W przypadku paznokci najlepiej sprawdzą się specjalistyczne lakiery, które bardzo długo utrzymują się na płytce paznokciowej i przez cały czas uwalniają substancję przeciwgrzybiczą.

Inaczej ma się sprawa w kwestii grzybicy skóry. W przypadku niewielkich zmian chorobowych można z powodzeniem zastosować zioła na grzybicę stóp, takie jak nagietek w formie maści czy preparaty na bazie glistnika- jaskółczego ziela. Pomocne może być także zastosowanie olejków z drzewa herbacianego, który poza działaniem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym wspomaga gojenie ran, owrzodzeń a nawet ropni.

Reklama

Czy zioła są pomocne na grzybicę skóry?

Spośród ziół na grzybicę skóry można z powodzeniem zastosować preparaty na bazie glistnika jaskółcze ziele.

Zawarte w nim czwartorzędowe pochodne benzofenantrydyny wykazują działanie przeciwgrzybicze wobec szczepów Candida albicans, Trichophyton, Microsporum canis, Epidermophyton floccosum oraz Aspergillus fumigatus.

Szczególnie pierwszy z wymienionych szczepów, czyli Candida albicans, odpowiada za wywołanie wielu przypadków grzybicy skórnej.

Reklama

Zioła na grzybicę górnych dróg oddechowych

Można jak najbardziej stosować zioła na grzybicę jamy ustnej, pod warunkiem, że nie jest ona mocno zaawansowana.

Do ziół przeciwgrzybiczych do jamy ustnej możemy zaliczyć rumianek czy szałwię. Zawarte w rumianku chamazulen i bisabolol wykazują działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.

Płukanki z rumianku będą pomocne także w innych infekcjach jamy ustnej. Drugim, często stosowanym ziołem na grzybicę gardła czy języka jest szałwia.

Wyciągi z tego surowca działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie. Za takie właściwości odpowiadają głównie polifenole, które są w dużych ilościach obecne  w tym surowcu lekarskim.

Reklama

Zioła na grzybicę narządów płciowych

Do ziół na grzybicę pochwy czy prącia możemy zaliczyć na przykład korę dębu. Zawarte w niej garbniki mają szerokie spektrum właściwości- wykazują one działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i oczywiście przeciwgrzybicze.

Stosowanie nasiadówek i kąpieli z kory dębu pomoże nie tylko na niewielkie grzybicze infekcje intymne, ale także będzie pomocne w stanach zapalnych okolic odbytu.

Podobne nasiadówki można także wykonać z kwiatów i liści krwawnika pospolitego, koszyczka rumianku, nagietka lekarskiego, czy szałwii lekarskiej. Należy tylko zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu dużych ilości rumianku i preparatów hormonalnych, z uwagi na osłabienie działania tych drugich.

Należy jednak pamiętać, że choć zioła posiadają pewne właściwości przeciwgrzybicze, to ich skuteczność nie jest tak wysoka jak w przypadku wysoce specjalistycznych, chemicznych preparatów przeciwgrzybiczych.

Mogą one być oczywiście pomocne przy niewielkich problemach, jednak gdy mimo zastosowania ziół problem nie mija, lub co gorsza, rozwija się, należy udać się po specjalistyczną pomoc do lekarza lub apteki, gdzie można zakupić bez recepty bardzo skuteczne preparaty przeciwgrzybicze

Czytaj również

Bibliografia

  • T. Wolski i wsp.; Fitoterapia chorób dermatologicznych; Post Fitoter; 2017; tom 4; nr 18; 298-308
  • M. Derda, E. Hadaś, B. Thiem, W.J. Wojt, A. Wojtkowia-Giera, M. Cholewiński, Ł. Skrzypczak; Tanacetum vulgare L. Jako roślina o potencjalnych właściwościach leczniczych w Acanthamoeba keratitis; Nowiny lekarskie; 2012; 81; 6; 620-625
  • O. Suska, O. Turkot, K. Sikorska-Zimny; Oregano- właściwości i wykorzystanie przez ludzi; Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu; 2020; 2; 4
  • P. Migas, M. Heyka; Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii- wskazania i bezpieczeństwo stosowania; Postępy Fitoterapii; 3; 2011; 208-218
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Infekcje grzybicze
Grzybica paznokci - przyczyny i objawy. Jak jej zapobiegać i jak leczyć?
Duży paznokcieć u stóp z żółtą grzybicą
Kandydoza – objawy, leczenie, dieta i definicja
Co to jest wagina
Jakie są objawy grzybicy ucha? Jak przebiega leczenie?
Mężczyznę boli ucho
Podobne artykuły
Mężczyzna trzymające dłonie na kroczu
Swędzenie krocza u mężczyzn - co oznacza? Przyczyny i leczenie
Kobieta leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Odgrzybianie organizmu - co jeść i ile trwa? Leki i naturalne metody
Mężczyzna trzyma się za krocze
Co zwiększa ryzyko pojawienia się grzybicy penisa?
Osoba trzymająca się za krocze
Grzybica pachwin - jak wygląda i ile trwa leczenie? Domowe sposoby
Kobieta cierpi na grzybicę dłoni
Grzybica dłoni - objawy i przyczyny. Na czym polega domowe leczenie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda