Zioła na kaszel
W leczeniu infekcji układu oddechowego, objawiających się kaszlem, od setek lat wykorzystuje się różnego rodzaju rośliny zielne. Zioła na kaszel różnią się między sobą właściwościami, dlatego należy odpowiednio je dobierać do rodzaju dolegliwości. Rośliny zielne, powszechnie stosowane w chorobach dróg oddechowych, mogą bowiem wykazywać działanie:
- wykrztuśne,
- spazmolityczne (osłabiające skurcze mięśni oskrzeli),
- przeciwkaszlowe,
- osłaniające,
- przeciwzapalne,
- przeciwdrobnoustrojowe,
- antyoksydacyjne
- immunostymulujące.
Zioła mogą zatem sprawdzić się nie tylko w leczeniu kaszlu suchego czy mokrego, ale także stanowią pomoc w walce z refluksem. Wskazane wtedy są m.in. melisa, rumianek oraz imbir.
Jakie zioła na kaszel natomiast pomogą pozbyć się zalegającej w oskrzelach wydzieliny, a jakie będą skuteczne w hamowaniu odruchu kaszlu?
Reklama
Zioła przeciwkaszlowe
Zioła przeciwkaszlowe stosuje się przede wszystkim w leczeniu suchego, uporczywego kaszlu, ponieważ ich działanie polega na hamowaniu odruchu kasłania.
Do ziół polecanych na suchy kaszel zalicza się siwiec żółty (Glaucinum flavum Cr), należący do rodziny makowatych. Roślina swoje właściwości zawdzięcza glaucynie, która hamuje aktywność ośrodka kaszlu, znajdującego się w mózgu. Z mielonego lub ciętego ziela przygotowuje się napary do picia. Na uporczywy kaszel zaleca się zwykle pić trzy szklanki naparu dziennie.
Należy jednak zaznaczyć, że leki przeciwkaszlowe, działające na ośrodkowy układ nerwowy, mogą wywoływać działania niepożądane, a ponadto istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Bezpieczniejsze w stosowaniu są leki przeciwkaszlowe działające obwodowo.
Należy też pamiętać, że przed spożyciem jakiegokolwiek leku, trzeba zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, a najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Reklama
Zioła na kaszel krtaniowy
W przebiegu podgłośniowego zapalenia krtani występuje charakterystyczny suchy, szczekający i napadowy kaszel, określany mianem kaszlu krtaniowego.
Jeżeli chodzi o zioła na kaszel krtaniowy, to zastosowanie znajdują rośliny działające osłaniająco, które powierzchniowo powlekają błonę śluzową żołądka, łagodząc w ten sposób uczucie drażnienia w gardle. Do takich roślin zalicza się kwiat lipy (Tiliae flos).
Kwiatostan lipy zawiera bowiem śluzy, które osłaniają błonę śluzową górnych dróg oddechowych, hamując w ten sposób odruch kaszlu. Z kwiatów lipy przyrządza się napary do picia. Do ich przygotowania można wykorzystać suszone kwiaty. Wystarczy jedną łyżeczkę surowca zielarskiego zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem około 15 minut.
W aptekach oraz sklepach zielarskich można także kupić gotowe herbatki do zaparzania.
Reklama
Zioła na kaszel astmatyczny
Astma oskrzelowa to przewlekła choroba, w której dochodzi do częstych i mocnych skórczów oskrzeli. Często jednak astmę wywołuje alergia. Kaszlu astmowego nie należy leczyć wyłącznie domowymi sposobami, jednak zioła mogą wspomagać terapię.
Na taki rodzaj męczącego kaszlu, który związany jest z astmą, zaleca się stosowanie m.in. tymianek i babkę lancetowatą. Można zrobić z ziół zrobić mieszankę, z której przygotowuje się napar. Herbata z pędów sosny oraz napar z imbiru zwyczajnej także działają łagodząco na kaszel astmatyczny.
Pomóc może również mieszanka składająca się z liścia podbiału, korzenia prawoślazu oraz kwiatu bzu czarnego.
Reklama
Zioła na kaszel alergiczny
Zalecanym ziołem na kaszel alergiczny jest babka lancetowata (Plantago lanceolata), która zawiera fenyloetanoidy, znane z działania przeciwzapalnego. Z liści babki lancetowatej można własnoręcznie przyrządzić syrop. Jak to zrobić?
Wystarczy 100 g liści babki zalać 100 ml przegotowanej wody. Następnie całość trzeba zmiksować, wycisnąć sok i na koniec przesączyć. Później miksturę należy przelać do niewielkiego garnuszka, dodać 100 g cukru i doprowadzić do wrzenia. Przygotowany w ten sposób syrop jest od razu gotowy do użycia. Można go podawać trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.
Gotowy syrop z babki lancetowatej można także kupić w aptece.
Reklama
Zioła wykrztuśne
Podstawowym zadaniem ziół wykrztuśnych jest przyspieszenie usuwania wydzielin z dróg oddechowych poprzez ich rozcieńczenie i upłynnienie. Oznacza to, że zioła wykrztuśne stosuje się na kaszel mokry. Pomóc mogą one również przy kaszlu covidowym.
Wśród ziół polecanych na odkrztuszanie wymienia się m.in. korzeń lukrecji (Radix Glycyrrhizae). Surowiec zielarski zawiera kwas glicyryzynowy, który decyduje o jego właściwościach wykrztuśnych.
Z korzenia lukrecji przygotowuje się odwary do picia. W tym celu wystarczy ½ łyżeczki korzeni zalać szklanką zimnej wody i gotować po przykryciem przez około 7 minut. Przecedzony odwar można pić dwa razy dzienny. Co należy zaznaczyć, naparów z korzenia lukrecji nie należy podawać dzieciom. Zioła na kaszel dla dzieci
Warto pamiętać, że nie wszystkie zioła na przeziębienie i kaszel mogą być podawane dzieciom. Za bezpieczną w stosowaniu roślinę, która jest pomocna w łagodzeniu kaszlu, uchodzi między innymi prawoślaz lekarski (Althaea L.).
Syropy sporządzone z tego surowca zielarskiego można podawać dzieciom powyżej 12 miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że do każdego surowca zielarskiego trzeba podejść indywidualnie, gdyż jedna roślina zielna jest zalecana dzieciom powyżej 2 roku życia, a inną można stosować dopiero po ukończeniu 12 lat.
W związku z tym, nie powinno się samodzielnie komponować mieszanek ziół na kaszel. Co więcej, przed podaniem dziecku jakiegokolwiek surowca zielarskiego, powinno się zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.
Reklama
Zioła do inhalacji
Zioła sprawdzają się zarówno na kaszel, jak i na katar, dlatego świetnie sprawdzają się w inhalacji. Docierają wtedy dogłąbnie do układu oddechowego. Ziołami polecanymi do domowej inhalacji są:
- rumianek pospolity.
- szałwia lekarska.
- tymianek.
- goździki.
- rozmaryn.
- podbiał
- koper włoski.
Zioła te mają właściwości nawilżające, dlatego też sprawdzą się dobrze w łagodzeniu tzw. "kaszlu palacza".