Domowe żywienie dojelitowe - sprawdź, co radzi specjalista👈
Domowe żywienie dojelitowe - sprawdź, co radzi specjalista👈
Domowe żywienie dojelitowe - sprawdź, co radzi specjalista👈

Złamane żebro - jak wygląda i jak długo się zrasta?

Złamanie żebra brzmi bardzo poważnie i najczęściej takie jest, jednak u niektórych osób nie obserwuje się nasilonych objawów. Często dowiadują się one o problemie przy okazji badania RTG. Zobacz, czym charakteryzuje się ten problem. Co do niego doprowadza? Czy można złamać żebro kaszląc? Czy złamane żebro boli? Czy może się zrosnąć?
Na zdjęciu widać mężczyznę, który trzyma się za bolesny bok, jakby doznał urazu w postaci złamanego żebra.
źródło: 123rf.com/
W skrócie
  • Złamanie żebra może być wynikiem mikrouszkodzeń, np. nadmiernego kaszlu.
  • Szczególnie niebezpieczne jest złamanie z przemieszczeniem, np. prowadzące do przebicia płuca.
  • Złamanie żeber wymaga rehabilitacji oddechowej.
Spis treści

Reklama

Jakie są przyczyny złamania żebra?

Złamanie żeber - jak wskazuje specjalista Piotr Czyżewski - zalicza się do najczęstszych uszkodzeń klatki piersiowej. Problem ten to zazwyczaj konsekwencja urazu bezpośredniego, m. in. uderzenia w klatkę piersiową, ale także pośredniego, spowodowanego przez skurcze mięśni oddechowych, które są przyczepione do żeber.

Złamane żebra to domena osób starszych. Częściej obserwuje się złamanie żeber środkowych i dolnych. Z kolei złamania górnych żeber to efekt ciężkich urazów klatki piersiowej wraz ze złamaniem kości obręczy kończyny górnej.

U niektórych pacjentów obserwowane są także złamania zmęczeniowe. Ich przyczyną są powtarzające się mikrourazy wywoływane np. aktywnością fizyczną podczas uprawiania sportu lub pracy albo przewlekłym kaszlem.

Złamane żebro nierzadko prowadzi do uszkodzenia innych struktur klatki piersiowej, w tym do uszkodzenia płuc, serca, śledziony, wątroby czy nerek.

W klasyfikacji ICD-10 złamane żebro znajduje się pod kodem S22.3 w kategorii: Złamania, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych, a w klasyfikacji ICD-11 - NA82.3.

Reklama

Objawy złamania żebra

Co może sugerować występowanie opisywanego problemu? Najczęstsze symptomy wskazujące na złamanie żebra to:

  • silny ból w miejscu uszkodzenia,
  • nasilanie się dolegliwości bólowych podczas pogłębionego oddychania, śmiechu kaszlu czy też zmian pozycji.

U niektórych pacjentów złamanie prowadzi do tak poważnych objawów jak:

  • krwotok z tętnicy międzyżebrowej,
  • przebicie płuca,
  • uszkodzenie miąższu płucnego.

To wszystko może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Ponadto, złamane żebro z przemieszczeniem może uszkodzić również inne tkanki i spowodować np. odmę opłucną.

Obserwowane są także objawy wizualne, wskazujące na złamanie takie jak:

  • fragmenty kostne dobrze wyczuwalne pod skórą,
  • obrzęk i/lub zasinienie w miejscu urazu.

Jak długo boli złamane żebro? Ból może utrzymywać się kilka tygodni. Poza tym, w wyniku konsolidacji kości dochodzi nierzadko do uwięźnięcia albo uszkodzenia nerwu. W konsekwencji pacjent boryka się z przetrwałym bólem żeber.

Reklama

Jak rozpoznać złamane żebro?

Aby rozpoznać złamanie żebra, specjalista najpierw wykonuje badanie palpacyjne oraz osłuchuje klatkę piersiową. Chcąc sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do tego typu uszkodzenia, przeprowadza RTG klatki piersiowej, wykonując jedną albo wiele projekcji. Takie zdjęcie pomoże również w ocenie stanu tkanki płucnej w kontekście wystąpienia ewentualnej odmy opłucnowej.

U niektórych pacjentów RTG jest niewystarczające, na przykład u osób, u których podejrzewa się złamanie wynikające z przeciążenia żeber. Są też tacy, którzy nie mogą poddać się badaniu RTG ze względu na stan zdrowia lub ciążę. U jednych i drugich lekarz może przeprowadzić USG. Takie badanie wymaga jednak dużego doświadczenia lekarza, ponieważ poprzez USG zwykle nie bada się struktury kości.

Reklama

Pierwsza pomoc przy złamaniu żeber. Co robić?

Na początek pacjent powinien zostać ułożony w pozycji półsiedzącej. W ramach pierwszej pomocy należy zawinąć jego klatkę piersiową bandażem lub opaską uciskową. Należy postępować tak, by z jednej strony uwzględnić konieczność swobodnego oddychania, a z drugiej strony ustabilizować kości.

W postępowaniu przy złamaniu żeber warto pamiętać o tym, by unieruchomić rękę po stronie złamania. To sprawi, że poszkodowany nie będzie dodatkowo obciążać swoich żeber.

W ramach pierwszej pomocy należy również wezwać pogotowie ratunkowe, jeżeli objawy zagrażają bezpośrednio życiu pacjenta. Każde podejrzenie, nawet to pozornie bezobjawowe, wymaga konsultacji z lekarzem.

Reklama

Leczenie złamanego żebra. Jak długo się zrastają?

Lekarzem, do jakiego należy zwrócić się z podejrzeniem złamania żebra, jest ortopeda. Gdy nie ma możliwości kontaktu z tym specjalistą, można zasięgnąć porady lekarza rodzinnego. Natomiast w przypadku, gdy ból ma ostry i nagły charakter, trzeba udać się na oddział ratunkowy. Kiedy dolegliwości prowadzą do problemów z oddychaniem i stanowią zagrożenie dla życia, należy wezwać karetkę.

Jeżeli złamanie ma formę stabilną, wówczas leczenie opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu środków przeciwbólowych zarówno tych doustnych, jak i w formie maści do smarowania miejscowo. Gdy jest dodatkowo powikłane odmą opłucnową, wówczas może pojawić się konieczność hospitalizacji, a nawet wykonania drenażu do klatki piersiowej. Gdy złamania są liczne, np. w wyniku wypadku samochodowego, chirurg klatki piersiowej może podjąć decyzję o tym, by operacyjnie ustabilizować żebra.

Metodami stosowanymi w leczeniu złamań żeber są bandażowanie albo też tapping problematycznej okolicy. Inne propozycje stabilizacji to pas, orteza czy gorset. Tymi sposobami można unieruchomić klatkę piersiową, co przyczynia się również do ograniczenia i zmniejszenia stopnia bólu.

Trzeba mieć jednak świadomość, że takie rozwiązania mogą zmniejszać możliwość wentylacji płuc. Z tego też powodu takie metody nie są praktykowane u osób cierpiących dodatkowo na choroby układu oddechowego oraz u osób starszych. Mogą być wykorzystywane krótkotrwale i u osób bez innych dodatkowych chorób.

Jak długo zrastają się złamane żebra? Zazwyczaj goją się w ciągu kilku tygodni i nie wywołują żadnych powikłań. Co ciekawe, niektórzy pacjenci nawet nie mają świadomości drobnych złamań żeber i dowiadują się o nich na przykład z RTG.

Reklama

Rehabilitacja po złamaniu żeber

Istotną częścią leczenia złamanego żebra jest rehabilitacja oddechowa. Opiera się ona na ćwiczeniach mających na celu przyzwyczajenie organizmu do wykonywania pełnych wdechów i wydechów, nawet wówczas, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe. W ten sposób płucom zapewnia się odpowiednie napowietrzenie oraz zmniejsza się ryzyko wystąpienia zapalenia płuc w okolicy złamania.

W ramach rehabilitacji można korzystać z laseroterapii oraz kinesiotapingu pod okiem fizjoterapeuty lub lekarza. Z rehabilitacji można skorzystać też w ramach NFZ.

Reklama

Życie ze złamanym żebrem

Pacjent ze złamanym żebrem zadaje sobie szereg pytań, m.in. o to, jak spać, jak chodzić, jak na nowo zorganizować swoje życie. Przede wszystkim, powinien dostosować swoją aktywność fizyczną do swojego stanu.

Zaleca się ograniczyć poruszanie, tak, by nie pogłębić urazu. Ponadto warto zadbać o pozycję, w której się śpi. Najlepiej układać się na boku po stronie urazu. Loty samolotowe warto odroczyć do momentu, gdy żebro się zagoi.

O odszkodowanie w związku ze złamanym żebrem wnioskować mogą osoby, którym przysługuje prawo do odszkodowań lub świadczeń, a więc takie, które są objęte ubezpieczeniem społecznym - ma to znaczenie w sytuacji wypadków przy pracy. Takie prawo przysługuje również osobom objętym ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków czy też ubezpieczeniem na życie. Poza tym, wnioskujący muszą być poszkodowani nie z własnej winy, lecz np. na skutek działań lub zaniechań osób trzecich.

Odszkodowanie można uzyskać, gdy do złamania żeber doszło podczas:

  • wypadku przy pracy,
  • wypadku rolnictwie,
  • wypadku komunikacyjnego,
  • na skutek błędu medycznego.

Pacjent może liczyć na taką rekompensatę jak między innymi:

  • rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • zwrot utraconych dochodów za okres niezdolności do pracy,
  • jednorazowe świadczenie odszkodowawcze, etc.

Aby uzyskać odszkodowanie należy złożyć wniosek do ubezpieczyciela lub do ZUS o jednorazowe odszkodowanie.

Powikłania po złamaniu żeber

Uszkodzenie w tym obszarze ciała może doprowadzić do rozstroju całego organizmu. Wśród niechcianych skutków wymienić można:

  • odmę,
  • uszkodzenie narządów wewnętrznych,
  • zniekształcenie obrysu klatki piersiowej,
  • uszkodzenie naczyń wewnętrznych,
  • rozwój krwiaka.

Przebite płuco pod złamanym żebrem to bezpośrednie zagrożenie dla życia i wymaga hospitalizacji. Grupami, które w sposób szczególny powinny być otoczone opieką są osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Kości osób starszych są słabsze z uwagi na wiek i postępującą utratę cennych składników odżywczych. Z kolei złamanie żebra u ciężarnej to ryzyko uszkodzenia także płodu. Warto pamiętać, że rozwijający się płód może naciskać na żebra, co nierzadko prowadzi do wniosków, że być może doszło do ich złamania. Nie ma to jednak ze sobą związku.

Czytaj również

Bibliografia

  • lek. K. Stępień, Złamanie żebra, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/223651,zlamanie-zebra, [dostęp: 01.07.2024].
  • T. Lusawa i inni, Historia pacjenta ze złamaniem mostka i żeber powikłanym zaciskającym zapaleniem osierdzia w obserwacji odległej, Folia Cardiol., 2002 Via Medica ISSN 1507–4145.
  • J. Kołodziej, Urazy klatki piersiowej. Warszawa; Wydawnictwo lekarskie PZWL 2004.
  • K. Gnojek i inni, Urazy klatki piersiowej w materiale Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, http://www.jchc.eu/numery/2015_2/201522.pdf, [dostęp: 01.07.2024].
  • M. Kaczmarska, Złamanie żebra, Medycyna Po dyplomie, https://podyplomie.pl/medycyna/15981,zlamanie-zebra, [dostęp: 01.07.2024].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, absolwentka prawa. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kontuzje, złamania i urazy
Spuchnięte kolano - domowe sposoby, przyczyny i leczenie
kobietę boli kolano podczas treningu
Zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych - objawy i leczenie
Zapalenie ścięgna
Złamany obojczyk: orteza czy gips. Jak spać? Jak długo boli?
Kobieta z bólem obojczyka
Podobne artykuły
Rentgen żeber
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia
Osoba z opuchniętym kolanem
Stłuczenia - ile boli i co pomaga? Domowe sposoby
Obandażowany kciuk
Wybity kciuk: objawy i opatrunek. Jak nastawić i usztywnić?
Mężczyzna cierpi z powodu złamania guzka większego kości ramiennej
Złamanie guzka większego kości ramiennej - jak długo boli?
Mężczyzna pokazuje wybity palec
Jak sprawdzić, czy palec jest wybity? Co robić w przypadku podobnego urazu?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co jest dla Ciebie najbardziej uciążliwe w przypadku blizn?
Contractubex