Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚

Znaczenie magnezu u osób uprawiających sport i objawy niedoborów

Magnez to jeden ze składników mineralnych, który odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie mięśni. W związku z tym tak często podkreśla się, że jest niezwykle ważny dla sportowców. Jednak, czy na tym kończą się właściwości magnezu? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czy i jakie znaczenie ma ten pierwiastek dla osób uprawiających sport.
Znaczenie-magnezu-u-osob-uprawiajacych-sport
źródło: materiały partnera
Spis treści

Reklama

Funkcje magnezu w organizmie człowieka

Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ponad 300 enzymów, co oznacza, że uczestniczy w setkach różnych reakcji chemicznych. Jakie konkretnie funkcje pełni w organizmie człowieka?

Magnez to pierwiastek, który uczestniczy m.in. w:

  • biosyntezie białka,
  • metabolizmie potasu,
  • rozkładzie glikogenu,
  • przewodnictwie nerwowym,
  • kurczliwości mięśni,
  • termoregulacji,
  • utrzymaniu homeostazy mineralnej kości,
  • prawidłowej pracy serca, 
  • regulacji ciśnienia krwi.

Większość magnezu (około 60%) jest zlokalizowana w układzie kostnym, 39% w tkankach miękkich wewnątrz komórek i tkance mięśniowej, a 1% we krwi. Jego zawartość w mięśniach kształtuje się na poziomie 9,5 mmol/kg, dlatego mówi się, że magnez jest bardzo ważny dla sportowców – przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu. 

Reklama

Magnez dla sportowców - jakie ma znaczenie?

Dlaczego mówi się, że magnez dla sportowców jest tak ważny? Jedną z głównych funkcji tego pierwiastka jest udział w gospodarce energetycznej organizmu. Magnez aktywuje enzymy, które odpowiadają za tworzenie, magazynowanie, a także zużytkowanie związków wysokoenergetycznych potrzebnych do intensywnej pracy mięśni podczas treningu. 

Ponadto magnez odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Działa jako antagonista wapnia, umożliwiając rozluźnienie mięśni.

To nie koniec właściwości magnezu, które są istotne dla sportowców. Wśród innych wymienia się zdolność magnezu do zmniejszania odpowiedzi zapalnej spowodowanej intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, wspomaganie procesu “odbudowy” kości i obniżanie ciśnienia krwi.

Ocena poziomu magnezu wchodzi w skład pakietów badań laboratoryjnych dla sportowców

Czy każdy sportowiec powinien suplementować magnez?  

Czy to oznacza, że każda osoba aktywna fizycznie powinna pomyśleć o suplementacji magnezu? Na ten moment wyniki badań naukowych nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Metaanaliza 14 randomizowanych badań klinicznych wykazała, że suplementacja magnezu przez okres 1-10 tygodni nie wpływa istotnie statystycznie na wytrzymałość i siłę mięśni czy czas regeneracji po wysiłku w grupie osób, które ćwiczą co najmniej 2 godziny w tygodniu. Jej autorzy zasugerowali, że potencjalne korzyści mogą być widoczne dopiero u osób z większym ryzykiem hipomagnezemii [1]. 

Innych danych dostarczył przegląd systematyczny opublikowany w 2024 roku. Jego autorzy wskazali, że suplementacja magnezu może mieć korzystny wpływ na wydolność fizyczną i regenerację, a także działać ochronnie na uszkodzenia mięśni [2]. 

Na ten moment nie można jednoznacznie stwierdzić, że suplementacja magnezu może mieć korzystny wpływ na sprawność fizyczną. Przy czym bez wątpienia właściwości magnezu są niezwykle ważne i każdy (nie tylko sportowiec) powinien zwrócić uwagę na odpowiednie spożycie tego pierwiastka. Nie zawsze sama dieta wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Sportowcy mają większe zapotrzebowanie na magnez, a do tego istnieją różne czynniki utrudniające jego wchłanianie (np. niektóre leki, choroby, składniki żywności). W związku z tym w niektórych przypadkach suplementacja magnezu może być faktycznie wskazana, aby uniknąć niedoboru. Sprawdź również artykuł: Jaki magnez wybrać, będąc aktywnym fizycznie?

Reklama

Przyczyny niedoboru magnezu

Jakie mogą być przyczyny niedoboru magnezu? Jedną z nich jest źle zbilansowana dieta, ale nie chodzi tu wyłącznie o zbyt małe spożycie produktów bogatych w ten pierwiastek. Warto mieć na uwadze, że istnieją różne czynniki, które wpływają na zwiększone lub zmniejszone wchłanianie magnezu. Do tych pierwszych należą m.in. witamina D, witamina B6 i laktoza. Z kolei dieta bogata w tłuszcze (szczególnie nasycone), fityniany i wapń oraz uboga w białko (poniżej 30 g na dobę) ma niekorzystny wpływ na wchłanianie magnezu.

Kolejnym czynnikiem, który może przyczynić się do hipomagnezemii, jest przyjmowanie niektórych leków. Jednak nie należy odstawiać ich samodzielniez obawy o wystąpienie objawów niedoborów magnezu. Każdą decyzję w tym zakresie powinno się skonsultować z lekarzem.

Przyczyną hipomagnezemii może być również choroba, która powoduje upośledzone wchłanianie magnezu, nadmierną utratę tego pierwiastka przez nerki lub przewód pokarmowy, odkładanie się magnezu w tkankach czy jego przemieszczanie się z przestrzeni pozakomórkowych do komórek. Do takich chorób należą m.in. ostre zapalenie trzustki, zespół Conna, a także stany zapalne jelit. 

Reklama

Magnez - objawy niedoboru

W przypadku niedoboru magnezu pojawiają się niepokojące objawy ze strony różnych układów: nerwowego, ruchowego, sercowo-naczyniowego i rozrodczego. Należą do nich m.in.:

  • bóle głowy,
  • kurcze mięśniowe,
  • uczucie kołatania serca,
  • mrowienie rąk i powiek,
  • nadpobudliwość psychoruchowa,
  • łamliwość paznokci,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • przedwczesny wytrysk.

Objawy niedoboru magnezu są na tyle mało charakterystyczne, że mogą być łączone z innymi przyczynami. Dopiero badania laboratoryjne pomagają ustalić, co jest ich faktyczną przyczyną.

Na ten moment nie można jednoznacznie stwierdzić, że suplementacja magnezu ma korzystny wpływ na sprawność fizyczną. Jednak z całą pewnością odpowiednia podaż magnezu jest istotna dla sportowców (i nie tylko) ze względu na to, że jest to pierwiastek ważny dla właściwego funkcjonowania mięśni, układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Jego niedobór może objawiać się m.in. bólami głowy, ciągłym osłabieniem i skurczami mięśniowymi. W związku z tym zwłaszcza sportowcy powinni szczególnie dbać o odpowiednie spożycie magnezu (i w razie potrzeby uzupełnić dietę o suplementację), a także monitorować poziom magnezu we krwi. 

 

Bibliografia

  • Ru Wang, Cheng Chen, Wei Liu, Tang Zhou, Pengcheng Xun, Ka He, Peijie Chen. The effect of magnesium supplementation on muscle fitness: a meta-analysis and systematic review. Magnesium Research. 2017;30(4):120-132.
  • Tarsitano, Maria Grazia, et al.
  • Bancerz B, Duś-Żuchowska M, Cichy W, Matusiewicz H. Effect of magnesium on human health. Gastroenterology Review/Przegląd Gastroenterologiczny. 2012;7(6):359-366.
  • https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.19.1.5.1., dostęp: 06.11.2024.
  • https://alabsport.pl/blog/magnez-dlaczego-jest-waznym-makroelementem-rola-magnezu-i-objawy-niedoboru/, dostęp: 06.11.2024.
  • https://alabsport.pl/blog/wplyw-magnezu-na-sprawnosc-fizyczna/, dostęp: 06.11.2024.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Minerały
Cytrynian magnezu - co to jest i na co pomaga?
Tabletki zawierające cytrynian magnezu
Wanad - jakie ma znaczenie dla organizmu człowieka?
Wanad można znaleźć w krewetkach
Taurynian magnezu - właściwości. Jaką ma przyswajalność?
Wzór chemiczny taurynianu magnezu
Podobne artykuły
Produkty spożywcze zawierające dużo żelaza
Produkty bogate w żelazo - w których produktach spożywczych jest go najwięcej?
Produkty bogate w wapń
Niedobór wapnia – skąd się bierze i czym grozi? Jak go uzupełnić?
Produkty bogate w potas
Niedobór potasu - przyczyny i objawy. Jak jest prawidłową ilość tego pierwiastka w organizmie?
Produkty bogate w wapń
Źródła wapnia. Oto produkty bogate w wapń. Sprawdź, co jeść by być zdrowym
Produkty, których spożywanie zapobiega niedoborowi żelaza
Niedobór żelaza - przyczyny, objawy i skutki. Co warto jeść?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Na jakie cechy preparatu na blizny zwracasz największą uwagę?
Contractubex