Reklama
Wpływ manicure hybrydowego na płytkę paznokcia
Manicure hybrydowy to dla wielu pań prosty i szybki na sposób na zadbane i eleganckie dłonie. To jedna z najbardziej popularnych technik stylizacji paznokci. Zabieg łączy w sobie dwa elementy – lakier hybrydowy, który przypomina lakier klasyczny i światło UV, które go utwardza na płytce paznokcia. Hybrydę najczęściej nakładamy w salonie, ale coraz więcej kobiet wykonuje takie zabiegi samodzielnie w domu, używając odpowiedniego sprzętu.
Paznokcie po hybrydzie nie zawsze są zdrowe i często wymagają regeneracji. Dlaczego tak się dzieje?
Zbyt długie utwardzanie paznokci pod lampą UV może przeniknąć do tkanek i spowodować ich uszkodzenie. Niewłaściwie założona hybryda nie będzie się odpowiednio trzymać i naraża paznokcie na zbyt częste zabiegi stylizacyjne.
Nieprawidłowe usuwanie hybrydy może skutkować niepożądanymi efektami. Zbyt długie trzymanie acetonu na płytce przesusza nie tylko samą płytkę, ale także skórki wokół niej. Niewłaściwe użycie frezarki często w konsekwencji doprowadza do silnego uszkodzenia płytki. Mechaniczne zdejmowanie hybrydy, np. przy użyciu pilniczka lub patyczka może spowodować trwałe uszkodzenia. Niektóre paznokcie są bardziej podatne na drobne urazy. Przeciwwskazaniem do manicure hybrydowego są paznokcie o cienkiej, nierównej lub popękanej płytce.
Jak wyglądają uszkodzone paznokcie po niewłaściwie wykonanej lub zdjętej hybrydzie?
Niestety, najczęściej jest to często widok przykry i nieestetyczny. Panzokcie stają się miękkie i cienkie. Taki stan jest efektem matowienia płytki, które przygotowuje do całego zabiegu. Jest to nic innego, jak zdarcie wierzchniej warstwy paznokcia, które powoduje, że płytka staje się cieńsza. Ręczne „zrywanie” lakieru hybrydowego dodatkowo pogarsza sytuację, ponieważ zawsze oznacza zerwanie grubszej warstwy płytki. Bardzo często paznokcie są tak zniszczone po hybrydzie, że wymagają specjalistycznej regeneracji.
Cienkie paznokcie mają tendencje do rozdwajania. Fragmenty płytki odrywają się, brzeg paznokcia ma inny kształt i często jest nieregularny oraz postrzępiony. Takie paznokcie są osłabione i ciągle się łamią, dlatego bardzo trudno je od nowa zapuścić;
Częstym widokiem są pofalowane paznokcie. Te charakterystyczne fałdy powstają na skutek czasowego zahamowania procesu wzrostu w macierzy paznokcia. Jeśli nie występowały przed nałożeniem hybrydy to są z pewnością jej efektem. Tego typu fale na płytce pojawiają się także wtedy, gdy samodzielnie skubiemy lub odrywamy lakier u nasady paznokcia;
Brak dopływu światła do płytki po nałożeniu hybrydy skutkuje często żółtymi paznokciami, które wyglądają jak paznokcie palacza. To bardzo nieestetyczny wygląd, który jest sygnałem o konieczności przerwy w tego typu stylizacji.
Na skutek uszkodzenia powierzchni płytki pojawiają także białe plamki na paznokciach. Często kojarzone są z określonymi chorobami, ale hybryda może także wywołać taki niepożądany skutek.
Reklama
Najczęstsze problemy z paznokciami po hybrydzie
Płytka paznokci jest podatna na stany zapalne i choroby. W niektórych przypadkach problemy zdrowotne mogą być tak zaawansowane, że wymagają odpowiedniego leczenia.
Poważnym problemem po hybrydzie jest onycholiza. To choroba paznokci, która charakteryzuje się utratą integralności pomiędzy płytką paznokciową a łożyskiem, leżącym pod paznokciem. Początkowo objawia się odwarstwianiem płytki, pod którą zbiera się powietrze i zanieczyszczenia oraz złuszcza się keratyna. Paznokcie stają się białe, z czasem żółte lub szare, gdy już dochodzi do zakażenia. Powodem tej choroby może być źle wykonany manicure hybrydowy lub zbyt agresywne ściąganie lakieru.
Inną chorobą paznokci po źle nałożonej hybrydzie jest grzybica. Jej przyczyna leży w nieprawidłowo wykonanej stylizacji, mechanicznych urazach, które doprowadziły do pęknięcia lakieru lub zbyt krótkim utwardzeniem UV. W tych sytuacjach pomiędzy płytką a lakierem powstają szczeliny, w których gromadzi się wilgoć. Takie środowisko jest idealne dla rozwoju grzybów czy bakterii. Grzybica jest widoczna po zdjęciu lakieru i objawia się zgrubieniem, pofałdowaniem i chropowatością płytki, zmianą koloru na żółty, brązowy, biały lub czarny, odkształceniem lub pękaniem paznokcia.
U niektórych osób może pojawiać się reakcja alergiczna na źle wykonany manicure. Najczęściej objawia się uczuciem swędzenia lub zaczerwienienia wokół skórek. Z czasem może także pojawić się ból, opuchlizna lub łuszczenie skóry.
Reklama
Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?
Początek treści sponsorowanej
Warto pamiętać, że piękno zaczyna się we wnętrzu. Codzienną zbilansowaną dietę można uzupełnić o dostępne na rynku preparaty witaminowo-mineralne bogate w składniki wpływające na wygląd skóry, włosów i paznokci. Należy zwrócić uwagę na skład wybranego suplementu diety. Powinien on dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych, we właściwych proporcjach celem wsparcia naturalnych procesów biologicznych. Chcesz mieć mocną włosy, zdrową skórę i wytrzymałe paznokcie? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Koniec treści sponsorowanejJak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?
- Regeneracja paznokci wymaga zdjęcia hybrydy na pewien czas.
- Warto włączyć do pielęgnacji dłoni i paznokci odżywki na bazie witamin, głównie A i E. Wybierajmy głównie odżywki do zniszczonych paznokci.
- Odżywki należy wcierać w paznokcie i skórki kilka razy w ciągu dnia. Takie zabiegi wykonujemy nie tylko po zdjęciu hybrydy, ale jeszcze jakiś czas po zabiegu.
- Warto robić masaże paznokci skórek, aby pobudzić mikrokrążenie. Wystarczy skórki posmarować obficie ulubioną oliwką i masować okolice macierzy, czyli przy skórkach, gdzie widzimy charakterystyczny biały półksiężyc. To miejsce masujemy kciukiem, powolnymi i okrężnymi ruchami. Masaże wzmacniają płytkę i pobudzają wzrost nowych paznokci.
- Pamiętajmy o szczególnej ochronie dłoni i paznokci, warto korzystać z rękawiczek ochronnych przy zmywaniu czy sprzątaniu.
- Odpowiednio nawilżajmy dłonie i skórki kremami przeznaczonymi do szczególnej ochrony.
- Paznokcie ścinajmy na krótko, ponieważ w ten sposób zmniejszamy ryzyko kolejnych uszkodzeń przy codziennych czynnościach.
- Skutecznym sposobem regeneracji jest olej rycynowy, który można codziennie wcierać w paznokcie.
- Warto stosować suplementy diety, które wspierają wzmocnienie paznokci po hybrydzie, a dodatkowo działają pozytywnie na włosy i skórę.
Reklama
Suplementacja wspierająca zdrowie paznokci po hybrydzie
Suplementy na paznokcie po zabiegu nałożenia hybrydy wspierają skutecznie działania, których celem jest powrót do zdrowych paznokci. Najważniejsze znaczenie ma skład takich produktów, aby zawierały odpowiednie składniki, dobrane we właściwych proporcjach.
Co powinny zawierać suplementy regenerujące paznokcie po hybrydzie?
Ważnym składnikiem jest biotyna, czyli witamina B7 lub H, która korzystnie wpływa na płytkę paznokci. Ten składnik wzmacnia i pogrubia paznokcie, skutecznie walczy z ich rozdwajaniem i łamliwością. Dodatkowo zwiększa odporność płytki i tym samym chroni ją przed nowymi uszkodzeniami. Biotyna odgrywa znaczącą rolę w procesach przemiany białek, które budują paznokcie i skórki. Do takich białek należą elastyna i kolagen. Jeśli paznokcie na skutek hybrydy stały się kruche, cienkie lub dotknęła je infekcja grzybicza to biotyna jest idealnym produktem do ich regeneracji. Dzięki biotynie paznokcie przestaną się łamać i rozdwajać, staną się mocne i jednolite pod względem koloru.
Witaminy i minerały na regenerację paznokci po hybrydzie
Krzem skutecznie wzmacnia cienkie paznokcie na skutek źle wykonanego manicure hybrydowego. Ten pierwiastek zwiększa elastyczność paznokci, dlatego też minimalizuje ich łamliwość.
Cynk wpływa na wiele procesów w organizmie, ale głównie na metabolizm kolagenu, który jest niezbędny dla wzrostu paznokci. To ten pierwiastek przyspiesza wzrost nowych niezniszczonych paznokci po wcześniejszej hybrydzie.
Witaminy z grupy B mają olbrzymi wpływ na kondycję paznokci. Jeśli płytka jest pofałdowana należy suplementować witaminę B12. Prawidłowy wzrost i wzmocnienie paznokci zapewnią witaminy: B1, B2 i B6. One także likwidują zniekształcenia w obrębie płytki i dodatkowo stymulują oraz przyspieszają jej wzrost.
Witamina E zalecana jest na poprawę zdrowego i estetycznego wyglądu paznokci. To ona chroni płytkę przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych oraz poprawia krążenie pod paznokciem.
Witamina A pozwala przywrócić płytce gładki wygląd. Po hybrydzie paznokcie często są chropowate i kruche. Ta witamina wygładza je i zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, co ma duże znaczenie przy wysuszonych po hybrydzie skórkach.
Witamina C jest skutecznym składnikiem do walki z infekcjami grzybiczymi, które mogą pojawić się po źle wykonanej hybrydzie. Posiada właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Dodatkowo chroni paznokcie przed kolejnymi stanami zapalnymi, przeciwdziała łamliwości i wspiera wzrost płytki.
Suplement na paznokcie powinien być mieszanką takich witamin i minerałów, aby skutecznie zregenerować zniszczone paznokcie.
Reklama
Najlepsze odżywki do paznokci po hybrydzie
Odżywki do paznokci po hybrydzie są skutecznym sposobem do ich zregenerowania. Możemy je kupić w wielu postaciach, zarówno w sklepach kosmetycznych, drogeriach czy aptekach. Warto je stosować, obok suplementacji i innych zabiegów wspierających.
Oto przykłady dobrych odżywek:
- olejki, którymi należy smarować nie tylko płytkę, ale także skórki;
- lakiery odżywcze, którymi malujemy paznokcie, wtym przypadku musimy pamiętać o szczególnej systematyczności, ponieważ nie można wydłużać czasu pomiędzy kolejnymi aplikacjami. Ta metoda zdecydowanie nie sprawdzi się u zapominalskich;
- serum, czyli skoncentrowany produkt, który dostarcza paznokciom więcej substancji odżywczych,
- kremy, które szybko się wchłaniają i utrzymują odpowiednie nawilżenie paznokci.
Tak samo, jak w przypadku suplementów i tutaj należy zwracać uwagę na skład, aby dobrać odżywkę do problemu naszych paznokci. Odbudowa płytki wymaga wapnia, krzemu i ceramidów. Łamliwe paznokcie wesprze witamina E, C i B7. Wzrostowi i likwidacji białych plamek sprzyja cynk, a witamina A wygładzi paznokcie i odpowiednio je nawilży.
Reklama
Domowe sposoby na regenerację paznokci po hybrydzie
Do domowych sposobów regeneracji paznokci po hybrydzie zaliczamy:
- moczenie paznokci w delikatnie podgrzanym oleju, np. kokosowym, migdałowym czy oliwie z oliwek – taki zabieg natłuszcza i uelastycznia płytkę, dzięki czemu staje się mniej podatna na kolejne uszkodzenia;
- wcieranie naturalnych olejków w paznokcie i skórki, np. olejku rycynowego, który utwardza płytkę, olejku z drzewa herbacianego, który wspiera walkę z grzybicą i przeciwdziała odwarstwianiu paznokci lub olejku kokosowego, który nawilża paznokcie i działa przeciwzapalnie. Paznokcie można olejować na zimno i na ciepło;
- wcieranie w paznokcie płukanek, przygotowanych na bazie ziół, np. pokrzywy czy ziela skrzypu polnego;
- kąpiele paznokci w żelatynie, którą wystarczy rozpuścić w wodzie, poczekać aż napęcznieje, lekko podgrzać i namoczyć w niej paznokcie;
- maseczki na paznokcie, np. z żółtka, łyżeczki oliwy i kilku kropel cytryny;
- kuracja cytrynowa na przebarwienia, która polega na codziennym przecieraniu paznokci plasterkiem cytryny, opłukiwaniu i smarowaniu kremem.
Profesjonalne zabiegi regenerujące paznokcie po hybrydzie
Regularnie wykonywana hybryda po pewnym czasie osłabia paznokcie. Proces zakładania i ściągania sprzyja kruchości i łamliwości płytki. Jeśli nie pomagają domowe sposoby, należy skorzystać z profesjonalnych zabiegów na paznokcie.
Jednym z nich jest manicure japoński, który polega na wmasowaniu w płytkę paznokci odpowiedniej pasty ze składnikami odżywczymi, a następnie na wypolerowaniu ich powierzchni pudrem. Pasta zawiera wszystkie te składniki, które pozytywnie działają na zniszczone paznokcie, jak witamina A, E, pyłek pszczeli, keratyna i krzemionka z Morza Jońskiego. Wykonanie jest dość proste, a efekty szybko widoczne pod warunkiem systematycznego przeprowadzania zabiegu.
Inną metodą są zabiegi z użyciem parafiny, która tworzy naturalną powłokę ochronną, zmiękcza i regeneruje. Dłonie zanurzane są w specjalnie przygotowanej i podgrzanej parafinie, aż do pojawienia się na ich powierzchni grubej powłoki. Taki okład pozostaje na dłoniach i paznokciach przez kilkanaście minut, po czym zastygła maska jest ściągana. Parafina poprawia kondycję paznokci, ale zabiegu nie wolno wykonywać przy chorobach paznokci. Wskazany jest, jako zabieg regeneracyjny.
Profesjonalnej pomocy wymagają paznokcie, u których po hybrydzie pojawiła się grzybica. Takimi zabiegami są terapie laserowe. Laser wydziela światło cieplne na paznokieć i otaczające tkanki, nie uszkadzając płytki, a jedynie oddziałuje na grzyby. Wiązka lasera dodatkowo regeneruje płytkę i macierz paznokcia. O konieczności przeprowadzenia zabiegu decydują specjaliści.
Czy warto robić przerwę od hybrydy?
Częste wykonywanie manicure hybrydowego ma wpływ na zdrowie, szczególnie, gdy stylizacja jest nieprawidłowo wykonywana i zdejmowana. Co kilka miesięcy warto robić przerwę od hybrydy, co najmniej na miesiąc, aby dać czas płytce paznokci na odpoczynek i naturalną regenerację. Przerwa jest wskazana, kiedy po zdjęciu hybrydy płytka jest nadmiernie przesuszona, zaczerwieniona lub widać wyraźne objawy choroby paznokci.
Czy konieczność przerwania tego typu stylizacji oznacza koniec eleganckich paznokci? Alternatywą jest manicure tytanowy, zrobiony przy pomocy specjalnego proszku, który nie niszczy naturalnej płytki i nie wymaga używania lampy. Innym rozwiązaniem są lakiery winylowe, nakładane jak zwykły, o wysokiej trwałości. Można także położyć lakier klasyczny, ale nie wolno zapominać o odpowiedniej bazie, która wzmacnia przyczepność i o silnym topie, który utwardza i przedłuża trwałość manicure.