Przyczyny żółtych paznokci
Żółta płytka paznokcia jest częstym efektem nienałożenia bazy pod ciemne, bądź czerwone lakiery do paznokci. Barwniki, które są w składzie lakierów przedostają się do płytki,zabarwiając ją właśnie na żółty kolor.
Inne przyczyny żółknięcia paznokci to:
- efekt zażywania niektórych leków - np. mających w składzie beta-karoten lub antybiotyki na bazie tetracykliny,
- żółtaczka typu A lub typu B,
- infekcja grzybicza lub bakteryjna,
- łuszczyca,
- palenie papierosów.
Warto dodać, iż jeśli są żółte paznokcie są wynikiem palenia papierosów, to zazwyczaj zabarwienie zmienia płytka palca wskazującego oraz środkowego.
Paznokcie mogą zmienić kolor w wyniku doznanego urazu. Bardzo często na ostatnim etapie gojenia się, płytka paznokcia przybiera żółtą barwę. Im dłużej przebiega proces gojenia, tym dłużej utrzyma się specyficzne zabarwienie.
Takie paznokcie na szczęście z czasem wrócą do swojego dawnego wyglądu. Proces ten przyspieszyć można dzięki konsultacji z lekarzem podologiem.
Reklama
Co oznaczają żółte paznokcie u nóg?
Często problem z żółtymi paznokciami występuje na stopach. W niektórych przypadkach przyczyną są niewłaściwie dopasowane buty. Jeśli są za małe i palce muszą być podkurczone to dochodzi do zgrubienia paznokci wskutek ciągłego nacisku.
Częstą przyczyną żółtych paznokci u nóg jest także grzybica. Najbardziej narażone są na nią osoby z atopowym zapaleniem skóry, gdyż mają one mniejszą odporność niż osoby zdrowe.
Niestety nie trudno o nabawienie się grzybicy. Tą nieprzyjemną w skutkach chorobą możemy się zarazić w wielu miejscach publicznych, a dokładniej wszędzie tam, gdzie musimy zdjąć buty, a więc:
- na basenie,
- na siłowni,
- pod prysznicem (np. w hotelu, na basenie),
Prócz wyżej wymienionych miejsc, grzybicy możemy dostać także w domu. Grzyby kumulują się niekiedy w butach, skarpetkach, ręcznikach, a także na dywanie.
Grzybica paznokci często przenosi się ze stóp na dłonie, co oznacza, że dochodzi do wtórnej infekcji. Dlatego, kiedy tylko zobaczymy na nogach pierwsze objawy, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie.
Konieczne może być przeprowadzenie badania mikologicznego w celu określenia rodzaju grzyba.
Według klasyfikacji ICD-10 grzybica paznokci oznaczona jest B35.1, w ICD-11 natomiast EE12.1.
Reklama
Zespół żółtego paznokcia
Zespół żółtych paznokci (YNS) to bardzo rzadka kliniczna jednostka chorobowa. Daje ona objaw widocznie pogrubionej i zabarwionej na żółto płytki paznokcia. Symptom ten może pojawić się zarówno na paznokciach dłoni, jak i stóp.
Dolegliwości są podobne, jak w przypadku grzybicy i mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Najczęstszymi objawami tzw. syndromu żółtego paznokcia są:
- żółte, bądź delikatnie zielone zabarwienie paznokci,
- twarda płytka,
- zniekształcenie wolnego brzegu,
- pionowe i podłużne bruzdy,
- zauważalny wolniejszy wzrost paznokci.
Patogeneza YNS nie jest dokładnie poznana, jednak wiadomo, że niejednokrotnie jej przyczyną mogą być leki doustne, np. na padaczkę.
Według klasyfikacji ICD-10 zespół żółtych paznokci zaliczany jest do chorób przydatków skóry - L60.5.
Proszę o dodanie także klasyfikacji ICD 11.
Reklama
Inne choroby objawiające się żółtymi paznokciami
Żółte paznokcie często towarzyszą drożdżycy. Jest to rodzaj grzybicy, jednak wywołany przez innego rodzaju grzyb (Candida). Najczęściej pacjenci zarażają się nim na basenie, w saunie, na siłowni czy w klubach fitness.
Drożdżyca paznokci jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, gdyż oprócz zmiany koloru paznokcia, występuje ból podczas kontaktu z wodą.
Inną chorobą, w której dochodzi do żółknięcia płytki, jest onycholiza. Dochodzi wtedy do odwarstwienia płytki paznokcia od jego łożyska. Paznokieć w wyniku odklejenia zabarwia się na biało.
Jeśli dojdzie do zakażenia, kolor zmienia się na szary, żółty, brązowy lub nawet czarny.
Onycholiza często nie jest traktowana poważnie, jednak może być objawem cukrzycy lub chorób tarczycy. Najczęściej natomiast dochodzi do niej przez nieprofesjonalnie wykonany manicure - zwłaszcza hybrydowy i żelowy.
Sposób leczenia onycholizy zależy od jej rodzaju i przyczyny występowania. Na początek udać można się do dermatologa, jeśli jednak objawy nie ustąpią po pewnym czasie, konieczna może być wizyta u podologa.
Początek treści sponsorowanej
Grzybicą paznokci można zarazić się np. na basenie lub podczas przymierzania butów. Jeśli paznokcie są kruche, przebarwione na żółto-brązowo, a płytka jest odkształcona, warto sięgnąć po lek w postaci lakieru przeciwgrzybiczego. Preparat jest dostępny bez recepty i działa już od pierwszej aplikacji. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o leczeniu grzybicy paznokci.
Koniec treści sponsorowanejReklama
Zapobieganie żółtym paznokciom
Jeśli przyczyną żółtych paznokci jest grzybica to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj zaczyna on badanie od pobrania zeskrobiny z paznokcia, by móc dowiedzieć się z jakim rodzajem grzyba mamy do czynienia.
Następnie na tej podstawie specjalista dobiera odpowiednie leki miejscowe i doustne, które pomagająna choroby paznokci.
By zapobiegać żółtym paznokciom najlepiej kupić dostępny w aptekach preparat pomagający usuwać przebarwienia. Warto pamiętać, że przedrzed jego nałożeniem należy delikatnie, za pomocą pilnika opiłować płytkę.
Ich regularne stosowanie zabezpiecza przed niechcianą dolegliwością. Warto także środektaki nałożyć na paznokcie przed pomalowaniem ich lakierem.
Jeśli jednak już mamy grzybicę paznokci to należy udać się do lekarza, ponieważ leki bez recepty tylko niwelują skutki, a nie likwidują problemu. Osoby palące papierosy, zmagające się z problemem zmiany zabarwienia płytki powinny zaprzestać palenia, by uporać się z zżółknięciem paznokci.
Reklama
Co na żółte paznokcie u rąk i nóg? Domowe sposoby
Jeśli przebarwienia na paznokciach nie są znaczne, warto sięgnąć po domowe sposoby.
Na żółte paznokcie może pomóc cytryna. Zawiera ona enzymy, które wybielają, a także ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Paznokcie należy pocierać kawałkiem cytryny przez 15 minut, a następnie przepłukać je ciepłą wodą.
Innym sposobem na żółte paznokcie jest soda oczyszczona. Ma ona również właściwości wybielające. Łyżkę oliwy należy wymieszać z sokiem z cytryny i sodą oczyszczoną w takich proporcjach, by powstała pasta. Wciera się ją przez około 10 minut w paznokieć. Na koniec należy spłukać pastę wodą.
Na żółte przebarwienia paznokci pomoże również ocet. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1. Następnie zanurzyć paznokcie w tejże mieszance na 15-20 minut. Po upływie tego czasu wystarczy wysuszyć palce. Ważne, by ich wówczas nie myć.
paznokci pomoże również ocet. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1. Następnie zanurzyć paznokcie w tejże mieszance na 15-20 minut. Po upływie tego czasu wystarczy wysuszyć palce. Ważne, by ich wówczas nie myć.