Dlaczego mocz jest żółty?
Mocz jest płynnym produktem ubocznym przemiany materii. Wytwarzany jest w nerkach, a wydalany przez cewkę moczową, kilka razy w ciągu dnia, w ilości oscylującej między 1000 a 2000 ml na dobę.
Jego dokładny skład zależy przede wszystkim od diety i stanu fizjologicznego organizmu, ale zawsze jego podstawę tworzą:
- woda (ok. 96%),
- mocznik,
- inne związki azotowe (kwas moczowy, kreatynina, amoniak),
- sole mineralne (przede wszystkim NaCl),
- barwniki.
Jaki kolor powinien mieć mocz? Jeśli w organizmie nie dzieje się nic odbiegającego od normy, mocz powinien mieć jasnożółtą barwę i co ważne – powinien być zupełnie przejrzysty. Jasny, słomkowy kolor moczu jest skutkiem właściwej zawartości w nim barwników żółciowych (ok. 1,5%).
Prawidłowy kolor moczu jest jedną z oznak zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu moczowego. Żółty mocz może mieć jednak różne nasycenie swej barwy i nie zawsze uznawany jest za prawidłowy. Może być zbyt jasny, zbyt ciemny czy też zbyt jaskrawy. Skąd biorą się te różnice?
Reklama
Mocno żółty mocz
Jasny, przejrzysty mocz, niekiedy pod wpływem różnych czynników, ulega pewnym zmianom. Może stać się on bardziej gęsty, mętny lub zmienić kolor. Niekiedy jego barwa jest nasycona mocniej niż zwykle.
Co oznacza bardzo żółty mocz? Wszelkie zmiany koloru mogą być spowodowane dietą, ponieważ w produktach spożywczych znajdują się barwniki, często właśnie wydalane z organizmu wraz z moczem. Jeśli jednak mocz zmienia swą barwę, mimo braku w pożywieniu produktów o silnych barwnikach, może świadczyć o niektórych dysfunkcjach organizmu.
Jakie – oprócz diety – mogą być przyczyny żółtego moczu? Niekiedy towarzyszy on schorzeniom wątroby lub nerek, które niewłaściwie dokonują procesu filtracji. Dlatego też mocno żółty mocz utrzymujący się dłużej należy skonsultować z lekarzem i dokładnie ustalić jego podłoże.
Czasem też, żółty kolor moczu staje się nie tyle bardziej jaskrawy, co po prostu ciemniejszy. Co oznacza ciemnożółty mocz? Może on być symptomem niewystarczającego nawodnienia organizmu. Zawarte w nim barwniki rozpuszczone są w zbyt małej ilości cieczy, stąd ciemny odcień żółci.
Reklama
Żółty mocz w ciąży
Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, również ze względu na zmiany, jakie zachodzą wówczas w organizmie. Znaczące zachwiania gospodarki hormonalnej wpływają na pracę innych układów i mogą prowadzić do rozmaitych odchyleń.
Żółty mocz w ciąży jest naturalną reakcją organizmu na te przeobrażenia i przeważnie nie jest powodem do niepokoju. Dopiero bardziej znaczące zmiany jego barwy mogą świadczyć np. o infekcji bakteryjnej będącej zagrożeniem dla rozwijającego się płodu.
Bardzo żółty mocz w ciąży – podobnie jak w innych wypadkach – może być uwarunkowany dietą. Jeśli jednak kobieta ciężarna nie spożywa produktów o wysokiej zawartości barwników, a mimo to jej mocz zmienia kolor, powinna skonsultować się z lekarzem.
Warto też wówczas zadbać o większe nawodnienie organizmu. Mocno żółty lub ciemny mocz w ciąży mogą być oznaką zbyt małej ilości przyjmowanych płynów.
Reklama
Żółty mocz u niemowlaka
Kolor moczu u dziecka z reguły jaśniejszy jest, niż u osób dorosłych. U niemowląt, szczególnie tych karmionych jeszcze wyłącznie piersią, powinien być zupełnie bezbarwny lub ledwo co zabarwiony na żółto.
Sytuacja ta może się zmienić, kiedy do codziennej diety malucha wprowadzane są nowe pokarmy. Wówczas bardzo żółty mocz u dziecka może być spowodowany przedostawaniem się do niego barwników ze spożywanych produktów, np. marchewki. Jeśli jednak kolor taki utrzymuje się przez dłuższy czas lub nie da się zaobserwować zależności między nim z jedzeniem, należy bezzwłocznie skonsultować się z pediatrą.
Ciemnożółty mocz u dziecka – podobnie jak u osób dorosłych – może świadczyć o niewystarczającym nawodnieniu organizmu. Należy wówczas zadbać, by maluch więcej pił – najlepiej czystej, przegotowanej wody.
Reklama
Bardzo żółty mocz – zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza moczowego to jedna z najczęstszych dolegliwości układu. Jego charakterystyczne objawy to:
- pieczenie lub ból podczas oddawania moczu,
- ból w podbrzuszu,
- ciągłe uczucie parcia na pęcherz.
Czy kolor moczu przy zapaleniu pęcherza może ulec zmianie? Dolegliwość ta powoduje częstomocz, w związku z czym jego barwa może stać się mniej nasycona. Mocz oddawany częściej niż normalnie ma obniżoną zawartość barwników żółciowych.
Na mocno żółty kolor mogą natomiast zabarwiać mocz niektóre leki na zapalenie pęcherza. Jaskrawo żółty mocz po lekach na zapalenie pęcherza nie jest więc powodem do niepokoju, jednak gdy utrzymuje się dłużej po ich odstawieniu, warto skonsultować się z lekarzem.
Reklama
Żółty mocz po witaminach
Na kolor moczu mogą wpływać nie tylko spożywane produkty i leki stosowane przy zapaleniu pęcherza, ale też przyjmowanie niektórych witamin. Często obserwowaną przez pacjentów zmianą jest jaskrawo żółty mocz po witaminach z grupy B.
Żółty mocz po witaminie B jest skutkiem dostarczania organizmowi substancji zwanej ryboflawiną i jest jego naturalną reakcją.
Niektórzy pacjenci obserwują także bardziej żółty mocz po witaminie C, jednak w tym wypadku może on świadczyć o przedawkowaniu substancji. Witamina C przyjmowana we właściwych dawkach nie powinna wpływać na barwę moczu.
Bardzo żółty mocz po witaminach jest więc stanem normalnym i nie powinien wywoływać niepokoju. Jeśli jednak jego kolor utrzymuje się po odstawieniu witamin, warto zasięgnąć porady lekarza lub wykonać badanie moczu celem ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy.