Jak wygląda żółty stolec?
W 1997 roku naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu opracowali tzw. bristolską skalę uformowania stolca (BSF), która do dzisiaj jest wykorzystywana do oceny pasażu jelitowego.
Zgodnie z BSF prawidłowy stolec powinien mieć półmiękką konsystencję oraz nie powinien zawierać niestrawionych resztek pokarmowych.
Jeżeli chodzi o barwę, to uznaje się, że stolec zdrowej osoby powinien mieć kolor brązowy. Zmiana koloru oraz konsystencji odchodów może być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.
Żółty stolec ma związek z zaburzeniami w wytwarzaniu lub odpływie żółci. W warunkach prawidłowych, żółć, która jest niezbędna do trawienia i wchłaniania tłuszczów, w trakcie pasażu jelitowego zmienia swój kolor z zielonego na żółty. Następnie, pod wpływem bakterii znajdujących się w jelitach, żółty kał zmienia kolor na brązowy.
Reklama
Co oznacza żółty stolec?
Jasnożółty stolec najczęściej jest kojarzony z cholestazą (zastój żółci), czyli zaburzeniem dotyczącym wytwarzania żółci lub jej odpływu z wątroby do dwunastnicy. Cholestaza jest dolegliwością występującą w różnych schorzeniach wątroby lub dróg żółciowych.
Najczęściej występuje u pacjentów z kamicą dróg żółciowych - chorobą spowodowaną powstawaniem złogów (tzw. kamieni żółciowych) w pęcherzyku żółciowym. To właśnie pęcherzyk odpowiada za magazynowanie żółci, zanim trafi ona do dwunastnicy. Kamienie znajdujące się w woreczku żółciowym mogą przemieszczać się do dróg żółciowych lub przewodu pokarmowego, utrudniając przepływ żółci, a tym samym trawienie tłuszczów.
Żółty kolor kału obserwuje się ponadto w chorobach trzustki. Najczęstszą przyczyną żółtego stolca, związaną z pracą tego narządu, jest przewlekłe zapalenie trzustki. W przebiegu choroby enzymy, które są odpowiedzialne za trawienie tłuszczów, nie są wydzielane w odpowiednich ilościach.
U pacjentów z niewydolnością zewnątrzwydzielniczą trzustki często występują tzw. biegunki tłuszczowe, które można rozpoznać po połyskujących, tłustych i trudnych do spłukania stolcach o charakterystycznym gnilnym zapachu. Na powierzchni wody w muszli mogą ponadto występować krople tłuszczu.
Reklama
Żółty stolec u dziecka
Żółty stolec u dziecka może mieć związek z infekcją jelitową. To powszechna dolegliwość wśród dzieci, jednakże w jej przebiegu zwykle występują także inne symptomy, głównie biegunka oraz gorączka.
Zmieniona barwa kału może być ponadto oznaką alergii lub nietolerancji pokarmowych. Nie można jednak wykluczyć znacznie poważniejszych przyczyn żółtego stolca u dziecka.
W ten sposób może się objawiać mukowiscydoza – choroba genetyczna, kojarzona głównie z układem oddechowym.
W przebiegu mukowiscydozy śluz, który jest wytwarzany w nadmiernych ilościach, zatyka oskrzela, utrudniając oddychanie. Warto jednak wiedzieć, że typową manifestacją choroby są także zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego spowodowane nadmiarem śluzu. Substancja blokuje między innymi przewody trzustkowe, blokując enzymom trawiennym drogę do jelit.
Reklama
Żółte stolce u dorosłych
Poza wymienionymi wyżej przyczynami żółtych stolców u dorosłych, warto dodać jeszcze jedną jednostkę chorobową, która jest powszechna wśród osób starszych Chodzi o przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego, w skrócie SIBO. Zbyt dużą ilość bakterii w jelicie cienkim może skutkować zaburzeniami trawienia i wchłaniania tłuszczów, a co za tym idzie żółtymi, luźnymi stolcami.
Choroba rozwija się głównie u osób starszych w związku ze zmniejszoną motoryką jelit, ale zapadają na nią także pacjenci z zespołem jelita drażliwego, chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz celiakią.
Reklama
Żółty stolec w ciąży
Zmiana zabarwienia stolca na żółty u ciężarnej kobiety może być oznaką tzw. cholestazy ciążowej. To jedna z chorób, które manifestują się tylko w czasie ciąży i ustępują po rozwiązaniu.
Cholestaza ciążowa polega na nieodpowiednim przemieszczaniu się żółci w hepatocytach (komórkach wątroby), co prowadzi do pojawienia się składników żółci we krwi obwodowej, a także pępowinowej oraz w płynie owodniowym. Choroba jest groźna dla rozwijającego się płodu, gdyż może doprowadzić do przedwczesnego porodu.
W przypadku zaobserwowania jasnych stolców w ciąży, kobieta powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.