Zupa z selera naciowego
Zupa z selera naciowego to kwintesencja nowoczesnego, zdrowego stylu odżywiania się. Seler naciowy, będący odkryciem ostatnich lat, charakteryzuje się wyjątkowymi parametrami odżywczymi, a także niepodważalnymi właściwościami prozdrowotnymi. 100 gramów produktu, zawiera:
- tylko 14 kalorii,
- 94,5 gramy wody,
- 0,69 g białek,
- 0,17 g tłuszczów, w tym zaledwie 0,042 g nasyconych kwasów tłuszczowych,
- 2,97 g węglowodanów, w tym 1,6 g błonnika pokarmowego.
Pozostałe składniki, to m.in. potas, sód, wapń, wapń, fosfor magnez, a także witaminy: B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9, A, E oraz K. Bardzo niska kaloryczność, znaczna zawartość błonnika oraz bogactwo minerałów i witamin sprawiają, że jest zupa z selera naciowego dietetyczna, niskocholesterolowa i niezwykle zdrowa. Stanowi zatem doskonałą propozycję dla osób, które żywiąc się wykazują troskę o własny organizm.
Reklama
Jak zrobić zupę krem z selera naciowego?
Przygotowanie zwykłej zupy lub zupy krem z selera naciowego zajmuje około 45 minut i jest względnie proste, aczkolwiek należy pamiętać, że istnieją dziesiątki przepisów, różniących się zawartością składników wzbogacających smak i zwiększających treściwość potrawy.
Zupę z selera przygotować można między z ziemniakami, ryżem, kurczakiem, serem topionym, pomidorami, papryką, marchewką, porem, soczewicą, curry, imbirem, czy innymi przyprawami.
Niezależnie od tego, jakie dodatki zastosujemy, do ugotowania zupy z selera naciowego potrzebować będziemy 5-7 łodyg, które na wstępie należy bardzo dokładnie umyć i oczyścić, a następnie drobno posiekać. Co dalej? Oto kilka przepisów.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Zupa z selera naciowego z ziemniakami
Do przygotowania zupy z selera naciowego z ziemniakami niezbędne są, oprócz samego selera, także:
- 5-6 ziemniaków średniej wielkości,
- 2-3 cebule,
- około 1 litra bulionu warzywnego,
- 3 łyżki oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek,
- natka pietruszki, ziele angielskie, liście laurowe,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
1. Na patelni rozgrzewamy olej, a następnie dodajemy drobno pokrojony seler oraz cebulę. Na wolnym ogniu podsmażamy 5-10 minut.
2. Zawartość patelni podlewamy bulionem warzywnym. Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy pokrojone ziemniaki. Gotujemy około 25 minut (aż do uzyskania właściwej miękkości przez ziemniaki.
3. Gotując dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Na koniec danie posypujemy natką pietruszki. Gotową zupę rozlewamy na talerze.
Reklama
Zupa z selera naciowego z imbirem
Składnikami, które w istotny sposób modyfikują smak potrawy, są wyraziste przyprawy, takie jak imbir oraz curry. Do przygotowania zupy z selera naciowego z imbirem będziemy potrzebować jeden średniej wielkości kawałek przyprawy, o wadze około 10-20 gramów. Imbir należy umyć, dokładnie obrać, a następnie rozdrobnić. Można to uczynić za pomocą noża lub tarki. Drobno pokrojoną lub startą przyprawę dodajemy albo na etapie podsmażania, albo na początku gotowania.
Należy pamiętać, że imbir jest mocno pikantny – uważajmy więc z pieprzem. Bardzo często też, używając tej przyprawy, dodaje się dla wzbogacenia smaku szczyptę czerwonej papryki albo niewielką ilość cukru trzcinowego.
Reklama
Zupa z selera naciowego i pora lub papryki
Kolejna modyfikacja klasycznego przepisu, to zupa z selera naciowego i pora. Warzywo to może zostać użyte zamiast cebuli. Po umyciu i oczyszczeniu, twardą jego część kroimy na cienkie plasterki (jak cebulę), a następnie dodajemy na patelnię, na której podsmażamy seler.
Następnie całość podlewamy bulionem i gotujemy. Do smażenia, zamiast oleju rzepakowego, użyć można innego rodzaju tłuszcz, a więc między innymi olej winogronowy, oliwę z oliwek czy masło. W podobny sposób potrawę można przygotować z innymi warzywami – popularnym daniem jest na przykład zupa z selera naciowego z papryką.
Reklama
Zupa krem z selera naciowego z serkiem topionym
Innego rodzaju propozycją jest zupa krem z selera naciowego z serkiem topionym. Także niezwykle smaczna, ale nieco bardziej pożywna, a więc i kaloryczna. W początkowych etapach przepis nie różni się szczególnie od propozycji przedstawionych powyżej – drobno pocięty por należy podsmażyć, a następnie gotować w warzywnym wywarze wraz ze wszystkimi dodanymi warzywami i przyprawami.
Na koniec jednak, po zmniejszeniu ognia do minimum, zawartość garnka bardzo dokładnie miksujemy, uzyskując w ten sposób jednolitą, gęstą i kremową konsystencję. Następnie zaś dodajemy śmietankowy lub ziołowy serek topiony (około 50 g) i mieszamy (miksujemy) do uzyskania jednolitej masy.
Reklama
Zupa z selerem naciowym i kurczakiem
Większość przepisów na dietetyczną zupę z selera ma charakter wegetariański, zdarzają się jednak od tej reguły wyjątki, wśród których uwagi warta jest przede wszystkimzupa z selerem naciowym i kurczakiem. Do jej przygotowania, oprócz pozostałych składników, potrzebna jest pierś drobiowa.
Kurczaka gotujemy przez około pół godziny w wodzie z liściem laurowym i zielem angielskim, a następnie do wywaru dodajemy składniki podsmażone na patelni, w tym pokrojonego selera, cebulę, pora. Przed zakończeniem gotowania pierś kurczaka należy wyjąć z wody pokroić na drobne fragmenty, a następnie ponownie umieścić w garnku. Całość przyprawiamy według uznania.
Zupa pomidorowa z selerem naciowym
Jeszcze inaczej przygotowuje się zupę pomidorową z selerem naciowym. W tym przypadku na patelni podsmażamy drobno posiekanego selera (potrzebna jest mniejsza ilość: 2-3 łodygi), a także pora oraz czosnek. Po podlaniu bulionem, do zupy dodajemy świeżo pokrojone pomidory, ewentualnie koncentrat.
Doprawiamy według uznania pieprzem i solą i oregano, dorzucamy liście laurowe i ziele angielskie, dolewamy 2 łyżeczki octu winnego oraz kilka łyżek śmietany. Gotową zupę pomidorową z selerem naciowym podajemy w formie płynnej lub miksujemy do postaci gęstego kremu.