Reklama
Czym są blizny? Jak powstają?
Bezpośrednim skutkiem gojenia się ran są blizny. Chyba na świecie nie ma osoby bez blizn. Taka zmiana wtórna, będąca efektem zejścia pierwotnych wykwitów skórnych, np. zmian pęcherzykowych albo owrzodzeń, a także uszkodzeń mechanicznych, które obejmują głębokie warstwy naskórka i skóry właściwej, może stanowić niezbyt atrakcyjną “pamiątkę” różnego rodzaju wydarzeń, np. operacji, wypadku czy ostrego zadrapania się. Po upływie czasu spoglądając na takie blizny na skórze nierzadko przypominamy sobie, co takiego się wydarzyło.
Czym są i jak powstają blizny? Zgodnie z definicją blizny zaproponowaną przez Karolinę Sałagan i Kornelię Niemyską, blizna to zmiana na skórze, która powstaje w wyniku gojenia ran o pochodzeniu mechanicznym, chemicznym lub termicznym. Co ważne, blizny mogą powstawać także, gdy ustąpią stany zapalne skóry, np. trądzik.
W procesie gojenia się skóry ubytek zostaje zastąpiony nową, bogatą ziarninującą tkanką, która ma liczne włókna kolagenowe. Z czasem taka tkanka zostaje zastąpiona tkanką łączną włóknistą. Różni się ona od “normalnej” skóry:
- strukturą,
- brakiem owłosienia,
- kolorem,
- odpornością na działanie promieni UV,
- elastycznością.
Jakie są rodzaje blizn?
Dwa podstawowe rodzaje blizn to:
- blizny zanikowe (blizny wklęsłe) - inna nazwa tego rodzaju zmian to blizny atroficzne, tego rodzaju blizna charakteryzuje się niewielkim zagłębieniem na powierzchni, jej granice są wyraźnie zaznaczone, kształty nieregularne, a kolor zwykle jaśniejszy niż otaczająca, zdrowa skóra. W takiej bliźnie brak komórek barwnikowych oraz melaniny, co skutkuje tym, że ten obręb ciała się nie opala.
- blizny przerostowe (blizny wypukłe) - inaczej określane także bliznami hipertroficznymi, w porównaniu do otaczającej, zdrowej skóry wyróżniają się jaśniejszym kolorem, są wyraźnie odgraniczone i nieregularne. Tego rodzaju blizna jest uniesiona względem zdrowej skóry.
Trzeci typ to blizny keloidowe, czyli tzw. bliznowce. Takie blizny mają tendencję do znacznego zwiększania swoich rozmiarów. Wytworzona w ten sposób blizna może przypominać bieliznę przerostową, ale jej postępujące uwypuklanie się i powiększanie wskazuje, że jest to keloid.
Trzeba pamiętać, że hasło “blizny” może odnosić się nie tylko do zmian na skórze, ale również do zmian wewnętrznych. Na przykład w przypadku stwardnienia rozsianego na powstające stwardnienia w istocie białej ośrodkowego układu nerwowego stosuje się określenie blizny glejowe.
Blizny po trądziku
Okres dorastania nierzadko obarczony jest ryzykiem powstawania blizn potrądzikowych. Jak podaje Karolina Sałagan-Kwiatkowska i Kornelia Niemyska w publikacji “Wykorzystanie wybranych kwasów organicznych w niwelowaniu blizn potrądzikowych”, można wskazać kilka typów blizn potrądzikowych.
Zdaniem badaczek są to:
- blizny potrądzikowe hipertroficzne - wyniesione ponad powierzchnię skóry;
- blizny potrądzikowe atroficzne, które dodatkowo można sklasyfikować w następujący sposób:
- blizny w kształcie szpikulca,
- blizny w kształcie wagonu,
- doliny walcowate,
- płytkie.
Niektórzy z nas borykają się z kolei z bliznami po wyciskaniu pryszczy. Wyciskanie krostek to działanie przerywające ciągłość skóry, którym możemy oszpecić sobie twarz. Dlatego nie należy tego robić.
Blizny powstają również po innych zmianach skórnych. Warto tu wymienić np. bliznę po opryszczce czy bliznę po strupie. Co więcej, na twarzy bardzo łatwo o blizny po zajadach, a nawet o blizny po komarach.
Blizny po oparzeniu i po urazach
Można wyróżnić klasyczne poparzenie ogniem, parą wodną, jak i Barszczem Sosnowskiego - wszystkie te poparzenia pozostawiają blizny, z którymi trzeba żyć. Negatywnie działają na nas nie tylko wysokie temperatury, ale też niskie, o czym świadczyć mogą blizny po odmrożeniach.
Na uwagę zasługują również blizny pourazowe - nie tylko będące efektem wypadku, ale też uderzenia. Przykład stanowi tu blizna po uderzeniu pioruna.
Blizny po ospie
Ślady po ospie zostaną z wieloma z nas na zawsze. Zwykle mają formę dziur, to tzw. blizny atroficzne, a więc wgłębienia w skórze. Aby zapobiec ich powstawaniu należy pilnować się przed drapaniem takich zmian w trakcie trwania choroby.
Na skórze spore ślady pozostawia także blizna po szczepionce.
Blizna po cesarce
Tematem, który wywołuje wiele emocji jest blizna po porodzie. Może to być zarówno blizna po nacięciu krocza, jak i blizny po cc.
Niestety, u wielu kobiet w bliźnie po cesarce rozwija się endometrioza.
O bliznę po cesarce należy dbać, by nie stała się brzydka - wskazane jest także kontrolowanie jej u lekarza.
Blizny po samookaleczeniu
Negatywne emocje u niektórych osób znajdują ujście w niebezpiecznym zjawisku jakim jest samookaleczenie.
Niestety, dla wielu osób blizny po cięciu się będą stanowić przykrą pamiątkę na całe życie.
Niektórzy dostrzegą natomiast w tych śladach symbol własnej przemiany, walki o siebie i nie będą ich ukrywać.
Blizna po operacji
Każda operacja, która wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, łączy się też z wystąpieniem blizn. Wymienić można np. blizny:
- po operacji tarczycy,
- po wyrostku robaczkowym - blizny po wyrostku obecnie dzięki nowoczesnym metodom operacji są znacznie mniejsze niż przed laty,
- po implantach,
- po laparoskopii,
- blizny po usunięciu pieprzyka,
- blizny po czyraku.
Wymienić można też bardziej poważne blizny, np:
- po operacji serca - wszczepienie rozrusznika serca pozostawia bliznę,
- po trepanacji czaszki,
- po operacji biustu,
- po operacji kręgosłupa,
- po liposukcji brzucha,
- blizny po mastopeksji, czyli podniesieniu piersi.
Takie blizny to nie tylko pozostałości po nacięciu, ale też blizny po szwach.
Blizny po tatuażu i zabiegach kosmetycznych
Każda ingerencja w urodę może pozostawić po sobie trwałe ślady. Najbardziej powszechne przykłady to blizny po różnych zabiegach medycyny estetycznej, które mogą być efektem przewidywalnym, ale też skutkiem ubocznym.
Na uwagę zasługuję na przykład blizna po:
- usunięciu tatuażu,
- kolczyku w nosie,
- makijażu permanentnym brwi,
- liftingu twarzy,
- plastyce powiek,
- depilacji laserowej.
Blizny po chorobach
Poznałeś już fakt pojawienia się blizn po ospie, ale czy masz świadomość, że inne choroby również mogą być źródłem blizn? Można np. wskazać na blizny:
- po liszaju,
- po atopowym zapaleniu skóry,
- po świerzbie,
- po kurzajkach,
- pozawałowe.
Nawet po zwykłym, lecz intensywnym drapaniu “do krwi” mogą pozostać tzw. blizny po zadrapaniach.
Warto pamiętać o tym, że takie ślady na skórze może pozostawiać też kontakt ze zwierzętami. Często powstają zatem blizny po pijawkach lub po pogryzieniu przez psa.
Odrębnym pojęciem jest z kolei blizna promienista, czyli łagodna zmiana w obrębie gruczołu piersiowego.
Reklama
Miejsce występowania blizn
Blizny mogą pojawiać się praktycznie na całym ciele. Wyróżnia się blizny na:
- twarzy - wymienić można tu nie tylko blizny na skórze, ale też na oku, brwi, brodzie, czole czy na ustach;
- rękach,
- brzuchu,
- plecach,
- piersiach,
- udach,
- pośladkach,
- głowie.
Jedne z bardziej niebezpiecznych blizn na ciele to te, zlokalizowane w takich miejscach, w których częściej niż gdzie indziej mogą tworzyć się zrosty.
Mowa zatem o bliznach po ranach głębokich, np. na brzuchu czy też na szyi, które mogłyby utrudnić oddychanie.
Reklama
Czy blizna boli?
Gdy dojdzie do zrostów, blizna może boleć przy dotyku. Szczególnie często dzieje się to w sytuacji po nacięciu krocza - bolesna blizna może o sobie przypominać np. w trakcie chodzenia, poruszania czy podczas stosunku.
Ból blizny po cesarce, ale też po innej operacji, może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym. Nie należy więc go lekceważyć i warto jak najszybciej zgłosić fakt bolącej blizny swojemu lekarzowi.
Ból blizny i jej pieczenie po cesarce w ciąży może być naturalnym etapem gojenia się blizny, ale też wskazywać na coś niepokojącego. Dlatego warto zweryfikować swój stan zdrowia.
Reklama
Jakie są etapy gojenia blizny?
Gojenie blizn może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. Świadczyć może o tym m.in. uczucie swędzenia w tym miejscu.
Gojenie blizny po operacji odbywa się w kilku etapach:
- etap pierwszy trwający do kilkudziesięciu godzin - faza zapalna: pacjent odczuwa ból i występuje reakcja zapalna, po krwawieniu rana pokrywa się skrzepem chroniącym przed zanieczyszczeniami;
- etap drugi nazywany też fazą proliferacyjną - trwa do 15 dni: czas na uzupełnienie ubytków i pokrycie rany drobnym naskórkiem;
- etap trzeci określany jako remodeling - czas trwania tego etapu wynosi nawet do nawet dwóch lat, w tym czasie organizm próbuje przywrócić miejscu z blizną dawną wytrzymałość, to czas kształtowania się i formowania blizny.
Jeśli zastanawiasz się, czy blizny znikają, to musimy Cię zmartwić. Otóż, blizny mogą się zmniejszyć lub stać się jaśniejsze, ale nie znikną nigdy, chyba, że zdecydujesz się na ich laserowe usuwanie.
Reklama
Jak długo blizna jest czerwona?
W pierwszym etapie gojenia pojawia się czerwona blizna. Może ona dość mocno swędzieć i wręcz wyprowadzać z równowagi. Takie czerwone blizny są zwykle niedojrzałe, a proces ich dojrzewania może trwać nawet dwa lata.
Czerwona blizna po operacji to standard, natomiast niepokój powinna wzbudzić zaczerwieniona stara blizna, która może mieć charakter przerostowy.
Nierzadko blizna po strupie, który samodzielnie oderwaliśmy ma właśnie czerwony kolor. Nie powinniśmy zrywać strupów, ponieważ takie działanie na nowo otwiera ranę - wydłuża to proces gojenia oraz zwiększa bliznę. Czerwona blizna po strupie to znak, że organizm ma jeszcze sporo pracy przed sobą.
Należy też pilnować się, gdy pojawi się czerwona blizna po cc, a dodatkowo towarzyszy jej obrzęk i ból. Wówczas kobieta powinna zgłosić się niezwłocznie do lekarza. Takie symptomy mogą świadczyć o infekcji.
Reklama
Co oznacza fioletowa blizna?
Zazwyczaj sina blizna lub po prostu fioletowa blizna to bliznowiec, czyli wypukłe, guzowate blizny ze skłonnością do powiększania się.
Fioletowe blizny mogą powodować dyskomfort, choć zwykle dotyczy on kwestii natury estetycznej.
Stare i świeże blizny - różnice
Świeże blizny to takie zmiany na skórze, które jeszcze nie uległy pełnemu zagojeniu. Można więc w ich obszarze jeszcze nieco podziałać, by zmniejszyć ich rozmiar. Inaczej sprawa ma się ze starymi bliznami, których proces dojrzewania już się zakończył.
Świeże blizny łatwiej również formować, ponieważ ich gojenie jeszcze trwa. Dlatego najlepiej jest sięgać od razu po odpowiednie maści, ponieważ takie działanie będzie znacznie bardziej skuteczne niż zajęcie się starymi bliznami, np. po oparzeniu.
Im blizna starsza, tym trudniej coś z nią zrobić. Maść na stare blizny czy też krem na stare blizny mogą nie być wystarczającymi rozwiązaniami.
Konieczne może okazać się skorzystanie ze sposobów na stare blizny dostępnych w gabinetach medycyny estetycznej i np. skorzystanie z peelingów chemicznych, zastrzyków z kwasu hialuronowego i wielu innych.
Jak się pozbyć blizn?
Istnieje szereg sposobów na to, by zmniejszyć blizny. Ostateczne ich usunięcie jest możliwe jedynie dzięki zastosowaniu laseroterapii. Natomiast inne metody jak plastry, żele czy maści mogą je jedynie rozjaśnić i pomniejszyć.
Poniżej znajdują się najpopularniejsze sposoby na pobudzenie blizn do pracy i zmniejszania ich rozmiaru.
Początek treści sponsorowanej
W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.
Koniec treści sponsorowanejMobilizacja blizny
Celem mobilizowania blizny jest sprawienie, by tkanka tworząca bliznę stała się jak najmniej wypukła i była elastyczna. Mobilizacja chroni też przed pojawieniem się zrostów czy bolesnych przykurczy, a także powikłań.
Jak mobilizować bliznę? Po pierwsze, zwróć uwagę na czas. Mobilizację należy rozpocząć, gdy zakończy się proces gojenia się rany, czyli najwcześniej po 3-6 tygodniach od pojawienia blizny.
Masaże warto rozpocząć odpowiednio wcześnie, by zapobiec powikłaniom. Pamiętaj, by nie wykonywać ich zbyt intensywnie, aby nie spowodować rozejścia się rany.
Masaż można wykonywać bez żadnych dodatków lub stosując żele silikonowe.
Maść na blizny
Zacznijmy od tego, czy maści na blizny pomagają? Systematyczne stosowanie maści może pomóc w ich zmniejszeniu. Pamiętaj jednak, że żadna maść nie sprawi, że blizna zniknie.
Maści na blizny pooperacyjne mogą zawierać takie składniki jak: cynk, propolis, nagietek czy ekstrakt z pereł. Wszystkie te komponenty wpływają pozytywnie na bliznę.
Warto też wybierać maści z silikonem medycznym, który zmniejsza widoczność oraz wielkość blizn.
Z kolei maść na blizny dla dzieci powinna zawierać na opakowaniu konkretne informacje, potwierdzające, że może zostać użyta u najmłodszych pacjentów.
Plastry na blizny
Producenci rozwiązania, jakim są plastry silikonowe na blizny, przekonują, że mogą one pomagać nawet po 9 latach od wystąpienia problemu.
Wedle zapewnień, np. plastry na blizny ze srebrem przyśpieszają proces gojenia się rany, dodatkowo rozjaśniają blizny i sprawiają, że skóra staje się bardziej elastyczna.
Działaniem wspomagającym np. fizjoterapię i mobilizację blizny jest wykorzystanie tejpów na blizny, czyli oklejanie blizn plastrami w celu pobudzenia mięśni do pracy.
Kinesiotaping na blizny to rozwiązanie, z którego można skorzystać dopiero wówczas, gdy blizna całkowicie się zasklepi.
Olejek na blizny
Wybór odpowiednich olejków do mobilizacji blizny sprawi, że blizna będzie szybciej się goić i osiągnie mniejszy rozmiar.
Zobacz, co warto wykorzystać na blizny. Jest to:
- olej lniany,
- olejek rycynowy,
- olejek lawendowy,
- olejek z drzewa herbacianego,
- olej kokosowy.
Wszystkie te składniki przyśpieszają proces gojenia, a dodatkowo dezynfekują i oczyszczają ranę, co ułatwia formowanie się “zdrowej” blizny.
Inne preparaty na blizny
Nie wiesz, czym smarować blizny po szwach albo po prostu po ranach? Oprócz olejków możesz zastosować takie leki oraz preparaty na blizny jak:
- kremy,
- żele,
- spraye,
- żele silikonowe,
- serum,
- peelingi,
Zwróć uwagę także na takie substancje, które znajdują się we wskazanych preparatach, jak:
- kolagen;
- kwas migdałowy,
- balsam tlenowy,
- śluz ślimaka,
- heparyna,
- witamina A.
Wskazane składniki wspomagają procesy gojenia się blizn.
Laserowe usuwanie blizn
Jedną ze skutecznych metod na pozbycie się tego problemu jest laser na blizny. Laseroterapia powinna być dostosowana do indywidualnej wielkości blizny i jej głębokości.
Usuwanie blizn laserem może odbywać się w trakcie kilku zabiegów. Zwykle to 5-6 serii w odstępach 1-2 miesięcznych. To od ich liczby zależy zatem ostateczna cena laserowego usuwania blizn.
Następnie po zabiegu trzeba dać skórze odpocząć na jakieś pół roku - tyle właśnie wynosi okres jej regeneracji.
Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest mała inwazyjność, a co się z tym wiąże, także mniejsze ryzyko ewentualnych powikłań niż przy klasycznej operacji usuwania blizn.
Efekty lasera na blizny - jeżeli przyjrzeć się stronom klinik medycyny estetycznej - są naprawdę spektakularne. Warto mieć jednak świadomość, że również laser może nie dać gwarancji, że redukcja blizny się uda.
Poza tym istnieje szereg przeciwwskazań do korzystania z lasera, np. ciąża.
Zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne na blizny
Wahasz się, jak usunąć blizny? Medycyna estetyczna i blizny to od dawna tematy ze sobą powiązane. Warto tu zwrócić uwagę na takie zabiegi na te zmiany jak:
- botoks,
- dermabrazja,
- mikropunktura,
- mikrodermabrazja,
- mezoterapia,
- pigmentacja blizn lub mikropigmentacja,
- wypalanie blizn,
- elektrokoagulacja blizny,
- osocze na blizny - to zabieg przynoszący naturalne, stopniowe efekty, wykorzystuje się do niego krew pacjenta,
- igłowanie blizny - to sposób na pozbycie się zrostów, najczęściej stosuje się do 2 miesięcy po urazie,
- jonoforeza,
- ostrzykiwanie blizny sterydami.
Inne rozwiązania to także:
- wypełnianie blizn kwasem hialuronowym - kwas hialuronowy stosuje się na blizny zanikowe, ponieważ w ten sposób uzyskuje się efekt uniesienia skóry oraz wypełnienia powstałego w niej wgłębienia. Choć czas działania to od 1 roku do 2 lat, sam zabieg pobudza skórę do uruchomienia mechanizmów naprawczych, co pozytywnie wpływa na jej wygląd.
- chirurgiczne usuwanie blizn - wycinanie blizn praktykuje się wówczas, gdy medycyna estetyczna nie jest w stanie poradzić sobie ze zmianami; trzeba jednak liczyć się z tym, że na miejsce starej blizny pojawi się nowa blizna, co może pogłębić problem.
Sposobami na to, jak rozjaśnić blizny jest wykorzystanie preparatów z kwasami AHA oraz kwasu mlekowego.
Kontrowersyjnym sposobem walki z bliznami jest urynoterapia, a więc terapia moczem. Zwolennicy tej metody twierdzą, że nacieranie skóry moczem lub nawet jego picie może pomóc w walce nie tylko o skórę bez blizn, ale też zdrowie.
Cena usuwania blizn
Zabiegi usuwania blizn wywołanych oparzeniami są refundowane przez NFZ. Nie zawsze jednak terapia blizn jest wykonywana na koszt państwa.
Ile kosztuje usunięcie blizny? Cena usuwania blizn zależy od wybranej metody. Chcąc np. zdecydować się na usuwanie blizn laserem musimy mieć świadomość, że cena to nawet kilka tysięcy złotych. Z kolei usunięcie pojedynczej zmiany to koszt kilkuset złotych.
Domowe sposoby na blizny
Zastanawiasz się, jak usunąć blizny domowym sposobem? Istnieją naturalne sposoby na blizny. Musisz mieć jednak świadomość, że te metody mogą jedynie zmniejszyć albo rozjaśnić blizny, nigdy ich natomiast nie zniwelują.
Maść cebulowa na blizny
Niektórzy polecają stosowanie cebuli na blizny. Warto tu rozważyć dwie kwestie - przede wszystkim, owszem cebula wspomaga procesy gojenia się, jednakże zawiera także substancje, które mogą podrażniać wrażliwą skórę.
Co więcej, badania przeprowadzone przez zespół takich badaczy jak: Q. Vinh Chung, Larisa Kelley, Diego Marra wskazują na to, że cebula nie wpływa w znaczący sposób na wygląd blizny.
Domowe sposoby na blizny po trądziku
Znamiona na twarzy po trądziku sprawiają, że osoby, które je posiadają często czują się mniej komfortowo. Zastanawiają się zatem, co mogą zrobić, by się ich pozbyć. Rozwiązaniem na blizny po trądziku może być sięgnięcie po wodę utlenioną.
Warto wybierać przede wszystkim takie środki, które w łagodny sposób działają na skórę. Świetnie sprawdzi się np. aloes albo rumianek na blizny.
Domowa maseczka na blizny i przebarwienia może zostać wykonana również z sody albo ogórka.
Domowe sposoby na blizny po samookaleczeniu
Jeżeli szukasz sposobu na blizny po samookaleczeniach, możesz sięgnąć np. po ocet jabłkowy. Środek ten nie jest drażniący, a dodatkowo doskonale oczyszcza i dezynfekuje, pobudzając skórę do pracy. Z jego pomocą możesz zatroszczyć się o proces odbudowy skóry.
Zadbaj również o natłuszczanie blizny wykorzystując np. do tego wazelinę lub balsam na blizny.
Domowe sposoby na blizny po operacji
Jeżeli właśnie jesteś po operacji i nie wiesz, ja zagoić blizny, poznaj te sposoby, które mogą pomóc uporać się z problemem. Postaw m.in. na:
- szczotkowanie blizny po cc
- masowanie blizny
- roller na blizny.
Jeżeli chodzi o produkty z zakresu medycyny estetycznej, które możesz znaleźć w swojej kuchni to warto wybrać takie rozwiązania na blizny jak:
- miód,
- zioła,
- czosnek,
- cytryna,
- kurkuma.
Dobrze z problemem może poradzić sobie także masło shea.
Blizny u dzieci
Dzieci są na tyle ruchliwe, że podczas zabawy mogą bardzo łatwo zbić kolano, rozciąć sobie rękę czy po prostu doznać wypadku nie z własnej winy. Czasem blizny to efekt choroby. U dzieci często występują, np. blizny po ospie.
Chociaż proces gojenia przebiega u nich podobnie jak u dorosłych - znaczenie ma tu przede wszystkim genetyka, jak i ogólny stan zdrowia organizmu, który wspomaga gojenie - to jednak maluchy nie mają tyle cierpliwości, co rodzice i inni dorośli.
Gojąca się blizna może swędzieć i boleć, co jest szczególnie dokuczliwe. Dlatego na blizny dla dzieci warto stosować maści i plastry zmniejszające uciążliwe swędzenie skóry. To doskonale pomoże poradzić sobie z problemem.
Jak zapobiegać powstawaniu blizny?
Trzeba mieć świadomość, że w przypadku uszkodzenia skóry nie da się zapobiec pojawieniu się blizny. Można jednak sprawić, że blizna nie będzie aż tak bardzo widoczna.
Jak zapobiec pogłębieniu się blizn? Proces zapobiegawczy powinien rozpocząć się już w momencie zranienia. Ranę należy starannie oczyścić, przemyć środkiem antyseptycznym, unikać dodatkowego podrażnienia rany.
Niewskazane jest np. stosowanie spirytusu salicylowego do odkażania ran, ponieważ może on prowadzić do poparzenia i powstania blizny.
Blizny a słońce - nie należy też stawiać na opalanie blizn. Co więcej, świeża blizna powinna być całkowicie chroniona przed działaniem promieni UV.
Słońce z jednej strony wzmaga proces zapalny, a z drugiej zupełnie nie opala blizny, ponieważ to miejsce na skórze jest pozbawione melanocytów, a więc komórek, które odpowiadają za produkcję melaniny, koniecznej do powstania opalenizny.
Tym samym opalanie wywołuje negatywny efekt estetyczny, a dodatkowo podrażnia skórę z blizną.
Czym smarować oparzenie, żeby nie było blizny? Najlepiej stawiać na środki, np. maści i żele zawierające pantenol, heparynę czy alantoinę, które doskonale łagodzą skutki oparzenia.
Jak zamaskować blizny?
Istnieje wiele powodów, dla których niektórzy zastanawiają się, jak zmniejszyć widoczność blizn. Wiele osób się ich wstydzi, bo mogą świadczyć o ich nieodpowiedzialnym zachowaniu.
Nierzadko blizny to efekt np. przemocy domowej. Ofiarom doświadczającym krzywdy często ciężko ujawnić swój problem przed światem, dlatego (choć to bardzo niebezpiecznie) próbują go ukryć.
Innym po prostu przeszkadza wygląd blizn i dlatego zastanawiają się, jak zamaskować bliznę.
Jak zatuszować blizny? Rozwiązania związane z kamuflowaniem blizn to:
- fluid na blizny - taki kosmetyk radzi sobie świetnie z bliznami po trądziku i innymi zmianami skórnymi;
- plastry zakrywające blizny - na rynku dostępne są zarówno plastry do świeżych blizn, które wspomagają ich gojenie, jak i do tych dojrzałych, które je ukrywają; plastry zakrywające blizny zwykle są wykonywane z ultracienkiego silikonu, który przykleja się na skórę;
- podkład na blizny oraz puder kryjący czy korektor - kosmetyki działające podobnie jak fluid. Ukrywają nawet spore zmiany skórne.
Innym sposobem - tzw. trwałym - którym można zamaskować blizny jest wykonanie tatuażu na bliźnie.
Tatuaż na bliźnie
Jeżeli wyjątkowo wstydzisz się swojej blizny lub po prostu czujesz się przez nią niekomfortowo, możesz postawić na tatuaż. W mediach społecznościowych co rusz można zapoznać się z pracami artystów, którzy wykonują tatuaże z przedłużenia blizny lub po prostu tatuaże zakrywające blizny.
Zamiast więc posiadać np. jedynie podłużną bliznę, tatuażysta może dorobić jej rybią głowę i ogon. W ten sposób blizna stanie się częścią artystycznej kompozycji. Interesującym rozwiązaniem jest np. wytatuowanie kwiatu lub innej rośliny oplatającej bliznę.
Trendem jest też w zabawny sposób nawiązywanie do blizny, np. tatuowanie nożyczek lub wspomnianej już głowy ryby.
Jeżeli chcesz zakryć bliznę w całości, bo np. jest to dla Ciebie rodzaj niechlubnej pamiątki, możesz zdecydować się również na kryjący tatuaż. Tatuażysta wykorzysta wówczas barwnik do tego, by stworzyć ciekawe prace.
Po tatuaże na bliźnie sięgają ludzie w różnym wieku. Są to np. kobiety, które przeszły usunięcie piersi, cesarskie cięcie, ale też osoby, które doświadczyły w przeszłości poparzenia skóry.
Zanim podejmiesz decyzję o tatuowaniu blizny musisz pamiętać, że nie każda blizna przyjmie barwnik. W różny sposób Twoja skóra może też zareagować na tatuaż, dlatego przed wizytą u tatuażysty, umów się z dermatologiem i omów ze specjalistą kwestię zakrycia Twojej blizny lub wykorzystania jej jako elementu kompozycji.
Co więcej, zabieg tatuowania można wykonać dopiero wtedy, gdy blizna jest dojrzała. Blizna musi być również spłaszczona i blada, nie może posiadać żadnych różowych elementów.
Tatuowanie na niedojrzałej bliźnie może z jednej strony wywołać reakcje skórne, a z drugiej strony zniszczyć efekt, ponieważ blizna zmienia się podczas procesu gojenia.