Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Ból w klatce piersiowej - jakie są jego rodzaje i przyczyny? Jak zdiagnozować ucisk w klatce piersiowej?

Ból w klatce piersiowej może być wywołany m.in. chorobami serca, układu oddechowego lub trawiennego, a także zwyrodnieniami i urazami. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być on objawem poważnego schorzenia zagrażającego życiu i zdrowiu. Gdy tylko się pojawi, warto udać się do lekarza, który zleci niezbędne badania. Co może oznaczać ból w klatce piersiowej i jak zdiagnozować jego przyczyny?
Człowiek z bólem w klatce piersiowej
Źródło: 123RF
Spis treści

Ból w klatce piersiowej - cechy

Ból w klatce piersiowej może zwiastować poważne, zagrażające życiu choroby, jak również stosunkowo niegroźne, które ustąpią bez specjalistycznego leczenia. Najczęściej kojarzy się ze schorzeniami serca, choć tak naprawdę może posiadać wiele innych przyczyn. Opisując odczuwany dyskomfort w klatce piersiowej, pacjenci zwracają uwagę na takie objawy jak:

  • ucisk lub gniecenie w klatce piersiowej,

  • rozrywanie lub kłucie w klatce piersiowej,

  • duszności,

  • zimne poty,

  • zawroty głowy,

  • wzdęcia z uczuciem rozrywania,

  • nudności i wymioty,

  • osłabienie,

  • pieczenie promieniujące do lewej ręki.

Reklama

Ból w klatce piersiowej a choroby serca

Często spotykane przyczyny bólu w klatce piersiowej to choroby serca i dużych naczyń. Jakie schorzenia układu sercowo-naczyniowego mogą objawiać się uciskiem w klatce piersiowej?

  • Zawał serca - jego objaw to gwałtowny, długotrwały ból w mostku, promieniujący do żuchwy i lewego barku. Może pojawić się w spoczynku. Bólowi zawałowemu często towarzyszą nudności, wymioty, osłabienie, bladość skóry, nadmierna potliwość, przyspieszenie częstości skurczów serca i tętna. Ból w klatce piersiowej nie ustaje po przyjęciu leków czy zaprzestaniu wysiłku.

  • Dławica piersiowa - chory skarży się na ból zamostkowy, którego charakter określa jako piekący, gniotący, ściskający. Może on promieniować do lewego barku, ręki, żuchwy. Występuje zwykle po wysiłku fizycznym lub sytuacji stresowej dla chorego. Ból w klatce piersiowej ustaje po kilku minutach odpoczynku lub po zażyciu leków (nitrogliceryna).

  • Zapalenie osierdzia - ból w zapaleniu worka osierdziowego jest kłujący, często towarzyszą mu suchy kaszel i duszność, poprzedzać go mogą bóle mięśni i stawów oraz ogólne złe samopoczucie. Ból w klatce piersiowej nasila się podczas oddychania, połykania lub w pozycji leżącej, natomiast poprawa następuje przy pochyleniu ciała do przodu.

  • Rozwarstwienie aorty - nagły, niezwykle silny, rozdzierający ból w klatce piersiowej i plecach. Może towarzyszyć mu udar, omdlenie lub niedokrwienie kończyn dolnych.

  • Zapalenie mięśnia sercowego - oprócz bólu w klatce piersiowej objawia się również gorączką, dusznościami i zmęczeniem, kołataniem serca.

  • Kardiomiopatia przerostowa - piekący, uciskający lub rozpierający ból w klatce piersiowej. Może promieniować do żuchwy i lewej kończyny górnej. Ból pojawia się podczas wysiłku i ustępuje po około 5 minutach.

 W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.

Reklama

Ból w klatce piersiowej a choroby układu pokarmowego

Mniej oczywistymi chorobami objawiającymi się bólem w klatce piersiowej są rozmaite schorzenia układu pokarmowego. Dość pospolitą i niegroźną dolegliwością (szacuje się, że objawy te raz w tygodniu odczuwa nawet 20% społeczeństwa) jest tzw. zgaga, czyli uczucie piekącego bólu za mostkiem, szczególnie po spożyciu obfitego posiłku. Bólowi tego typu może towarzyszyć ból lub dyskomfort w górnej części brzucha (nadbrzuszu). Jakie inne choroby układy pokarmowego objawiają się bólem zlokalizowanym w obrębie klatce piersiowej?

  • Refluks żołądkowo-przełykowy - czyli cofanie się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku.Dyskomfort czy ból w klatce piersiowej potęguje się przy pochylaniu się lub leżeniu na wznak.

  • Pęknięcie przełyku - silny, piekący, nagły ból zamostkowy występujący po gwałtownych wymiotach.

  • Zapalenie trzustki - ból w dolnej części klatki piersiowej lub w nadbrzuszu po stronie lewej, często opasujący lub promieniujący do pleców. Mogą towarzyszyć mu nudności i wymioty, gorączka.  Może prowadzić do wstrząsu.

  • Schorzenia dróg żółciowych - nawracający ból w prawym górnym kwadracie brzucha lub nadbrzuszu. Pojawia się po jedzeniu.

  • Zaburzenia motoryki przełyku - długotrwały ból w klatce piersiowej, któremu mogą towarzyszyć trudności w połykaniu.

 

Reklama

Ból w klatce piersiowej a choroby układu oddechowego

Za bólem zlokalizowanym w klatce piersiowej mogą też kryć się choroby płuc, rzadziej oskrzeli czy tchawicy.

  • Zatorowość płucna - cechuje się gwałtownym bólem o bardzo dużym nasileniu. Przyczyną choroby jest zatkanie światła tętnicy płucnej przez zator, najczęściej zakrzep krwi. Bólowi zatorowemu towarzyszy duszność oraz spłycenie i zwiększenie częstotliwości oddechu, a także przyspieszenie czynności skurczowej serca.

  • Zapalenie opłucnej - ból w klatce piersiowej podczas oddychania i kaszlu.

  • Odma opłucnowa - ból w klatce piersiowej, czasem promieniujący do szyi, ramienia lub brzucha. Towarzyszy mu spłycony, przyspieszony oddech, duszność, kaszel. Odmę powoduje powietrze, które dostało się między dwie blaszki opłucnej. 

  • Nadciśnienie płucne - ból lub uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, któremu towarzyszy duszność, nietolerancja wysiłku, a nawet omdlenia.

  • Zapalenia tchawicy lub oskrzeli - ból za mostkiem nasilający się podczas kaszlu. Towarzyszy mu podniesiona temperatura ciała, złe samopoczucie czy bóle kostno-stawowe.

Reklama

Ból w klatce piersiowej - jakie mogą być inne przyczyny tej dolegliwości?

Ściana klatki piersiowej zbudowana jest z wielu kości, więzadeł, stawów i mięśni, między którymi przebiegają nerwy. Wszystkie te elementy mogą być więc przyczyną dolegliwości bólowych. Uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej może być na przykład powodowane przez:

  • stany zapalne stawów mostkowo-żebrowych,

  • stany zapalne stawów mostkowo-obojczykowych,

  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,

  • urazy klatki piersiowej.

Ból spowodowany urazem często jest jednostronny, da się dobrze zlokalizować, nasila się przy głębokich wdechach lub kaszlu oraz przy ucisku na miejscu urazu.

Przyczyny bólu w klatce piersiowej to także choroby zakaźne. Może to być nerwoból spowodowany zapalaniem nerwu w przebiegu np. półpaśca. Półpasiec jest chorobą, do której dochodzi w wyniku aktywacji wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Ból w przebiegu półpaśca może być bardzo silny, objawia się jednostronną wysypką ograniczoną do fragmentu skóry klatki piersiowej, pod którą przebiega chory nerw. Dolegliwości mogą się pojawić również w przypadku ucisku na nerw przez inne struktury.

Ból w klatce piersiowej może być związany także z wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza u osób niewytrenowanych, które podejmują duży, jednorazowy wysiłek. Ból tego typu spowodowany jest nadwyrężeniem mięśni i zwykle przemija po kilku dniach odpoczynku, o ile nie doszło do urazu.

Ból w obrębie klatki piersiowej może mieć także podłoże psychogenne. W zespołach lękowych i zaburzeniach nerwicowych mogą wystąpić dolegliwości przypominające charakterem wszystkie powyżej opisane rodzaje bólu.

Przyczyną dolegliwości może być również hipochondria. Ten rodzaj dolegliwości jest trudny do zdiagnozowania i możliwy jedynie wtedy, gdy wykluczy się inne, organiczne przyczyny bólu.

Reklama

Ból w klatce piersiowej - jak zdiagnozować jego przyczyny?

Ból w obrębie klatki piersiowej niekoniecznie musi oznaczać groźną chorobę, zawsze jednak warto skonsultować go z lekarzem. Wizyta u specjalisty jest ważna szczególnie wtedy, gdy ból jest gwałtowny i silny i nie wiemy, jakie mogą być jego przyczyny. W sytuacji gdy ból w klatce piersiowej wystąpił nagle, jest bardzo silny, występują duszności, należy wezwać pogotowie.

Lekarz, do którego się zgłosimy, może postawić wstępną diagnozę co do przyczyny bólu, na podstawie dokładnego wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, badania m.in. osłuchiwania serca i płuc, dokonania pomiaru ciśnienia i tętna, badania brzucha. Do dokładnego ustalenia przyczyn dolegliwości mogą być potrzebne takie badania, jak:

  • elektrokardiografia (EKG) - uwidoczni ewentualne zniszczenia mięśnia sercowego po zawale,nierówną pracę serca, zbyt szybką lub zbyt wolną pracę serca, przerost mięśnia sercowego,

  • rentgen klatki piersiowej - pozwoli ocenić stan płuc oraz wielkość i kształt serca,

  • markery mięśnia sercowego - substancje wydzielane do krwi podczas uszkodzenia mięśnia sercowego, pomagają w zdiagnozowaniu chorób serca,

  • badanie amylazy, ALT i AST w krwi - pozwala ocenić stan trzustki i wątroby,

  • tomografia komputerowa - pomocna w zdiagnozowaniu rozwarstwienia aorty czy w odnalezieniu skrzepu w krwi tętnicy płucnej.

Czytaj również

Bibliografia

  • Kasper DL, Braunwald E, Fauci AS, Hauser SL, Longo DL, Jameson JL., Harrison’s principles of internal medicine., 2005.
  • Szczeklik A (red.) Choroby wewnętrzne., Wyd. Medycyna Praktyczna, 2005.
  • Grzęda M., Kowal J., Niedolaz K., Kłos A., Gielerak G., Ból w klatce piersiowej – podobne objawy, a różne rozpoznania i przebieg kliniczny – opisy przypadków, [w:] Pediatria i Medycyna Rodzinna, tom 7, nr 4, s. 401-408, 2011.
  • Kaźmierczak-Dziuk A., Postępowanie diagnostyczne u chorych z bólem w klatce piersiowej, [w:] Pediatria i Medycyna Rodzinna, tom 7, nr 4, s. 295-303, 2011.
  • Mackiewicz A., Wojtuń S., Gil J., Pozasercowe bóle w klatce piersiowej, [w:] Pediatria i Medycyna Rodzinna, tom 9, nr 1, s. 25-31, 2013.
lek. Marta Falcman-Sobczak
Autoryzacja medyczna
lek. Marta Falcman-Sobczak
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizację z Medycyny Rodzinnej odbywała w szpitalu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Na co dzień zajmuje się leczeniem dzieci i dorosłych, jako lekarz rodzinny. Miłośniczka psów, posiadaczka dwóch terierów.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ból
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Ból w prawym boku - kłujący, tępy, ostry. Sprawdź, co oznacza
Ból brzuchu z prawej strony
Ból dłoni - po zewnętrznej stronie i w środku. Przyczyny
Kobietę bolą dłonie
Podobne artykuły
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Kobieta z bólem korzonków
Rwa kulszowa - objawy i sposoby leczenia. Ile trwa?
Ból brzucha pod żebrami z lewej
Ból z lewej strony pod żebrami przy dotykaniu i po jedzeniu - co oznacza?
Osoba z bolącym nadgarstkiem
Zespół cieśni nadgarstka - objawy, badania i ćwiczenia

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda