Czym jest nadczynność tarczycy u mężczyzn?
Tarczyca u mężczyzn zajmuje niewielki obszar tuż nad „jabłkiem Adama”, waży około 30 g. Pomimo niedużych rozmiarów i wagi jest jednak ogromnie ważnym organem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie innych narządów w ustroju, jak np. jądra, czy prącie oraz całych układów, jak np. nerwowy, oddechowy, krążeniowy, czy mięśniowo-szkieletowy.
Zdrowa tarczyca zapewnia też m.in. dobrą przemianę materii i właściwie działającą gospodarkę wodną w organizmie.
Zaburzenia tarczycy u mężczyzn mogą spowodować liczne konsekwencje zdrowotne, w tym niepłodność, a nawet zawał serca. Gruczoł tarczowy może produkować za mało hormonów (wówczas mówi się o niedoczynności tarczycy) lub za dużo. Ten ostatni stan określa się jako nadczynność tarczycy.
U mężczyzn występuje ona nawet pięciokrotnie rzadziej niż u kobiet, jednak nie wolno bagatelizować tej nieprawidłowości. Hormony, o których mowa, to produkty, wśród których wyróżnia się trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę.
Reklama
Przyczyny nadczynności tarczycy u mężczyzn
Wymieniając przyczyny nadczynności tarczycy u mężczyzn przede wszystkim należy zwrócić uwagę na chorobę Gravesa-Basedowa, a także na wytworzenie się wola (czyli powiększenia się gruczołu tarczowego), które może być klasyfikowane jako guzkowe toksyczne lub rozlane toksyczne.
Chora tarczyca u mężczyzn może być też wynikiem istnienia schorzeń zapalnych tarczycy, wśród których wylicza się przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (początkowy etap choroby Hashimoto) oraz podostre zapalenie tarczycy (wstępna faza choroby de Quervaina).
Ponadto za nadczynnością tarczycy u panów może stać przyjmowanie zbyt dużej dawki jodu lub nadmiernych dawek hormonów tarczycy, aplikowanych przy niedoczynności tego gruczołu.
Co więcej, nadczynność tarczycy może także wynikać z guzków przysadki mózgowej lub guzów trofoblastu.
Reklama
Objawy nadczynności tarczycy u mężczyzn
Jak manifestuje się nadczynność tarczycy u mężczyzn? Objawy tego zaburzenia najczęściej dotyczą:
- drażliwości (chory szybko się denerwuje, łatwo daje się wyprowadzić z równowagi, jest bardzo czuły na swoim punkcie),
- zmniejszenia wagi,
- reakcji na ciepło (pacjent źle znosi wysokie temperatury na zewnątrz, nie marznie nawet zimą, szybko się poci, ma stale wilgotne dłonie),
- drżenia dłoni (a ściślej palców dłoni, co może być mylone z symptomem choroby Parkinsona),
- szybszej pracy serca (którą mężczyzna może odczuwać jako kołatanie serca, co może przerodzić się w migotanie przedsionków, a nawet niewydolność serca),
- większej męczliwości (odczuwanej przede wszystkim w nogach, taka osoba będzie męczyła się już podczas wejścia na kilka stopni schodów),
- duszności,
- problemów ze snem,
- pogorszenia się kondycji włosów, paznokci i skóry (włosy stają się rzadsze, paznokcie – łamliwe, a na skórze mogą się pojawić przebarwienia),
- kłopotów trawiennych (częściej zaparć, jednak mogą się też zdarzać nawracające biegunki),
- problemów z oczami (które mogą łzawić, piec, boleć; niekiedy obserwuje się wytrzeszcz gałek ocznych).;
Objawy nadczynności tarczycy u mężczyzn dotyczą też pracy hormonów płciowych, co może przejawiać się w zaburzeniach dotyczących sfery seksualnej.
Reklama
Skutki nadczynności tarczycy u mężczyzn
Nadczynności tarczycy jak i innych chorób związanych z tym organem nie należy lekceważyć. Nieleczona może prowadzić do wielu powikłań, które mogą nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Chora tarczyca może przede wszystkich prowadzić do niepłodności ze względu na nieprzyjemne objawy, które są męczące dla organizmu, a także przez wahania hormonów. Nadczynność prowadzić może również do zaburzeń rytmu czy nawet niewydolności serca.
Jednym z najgroźniejszych powikłań przy nadczynności tarczycy jest tzw. przełom tarczycowy, który może stanowić wstęp do zapaści krążeniowej, a dalej – do śmierci.
Reklama
Nadczynność tarczycy u mężczyzn a płodność
Czy istnieje zależność w takiej konfiguracji? Gruczoł tarczowy odpowiada za wytwarzanie rozmaitych hormonów. Jednym z nich jest testosteron, który to, jeśli występuje w niewłaściwej ilości, może prowadzić do zmniejszenia ochoty na seks.
Duszność, drżenie rąk, nerwowość, nadpobudliwość, kłopoty ze snem – te i wiele innych oznak nadczynności tarczycy u panów prowadzi do obniżenia libido oraz do kłopotów z erekcją (takich jak niemożność osiągnięcia wzwodu, utrzymania go, czy niesatysfakcjonujący rezultat wzwodu), a co z tym związane niemożność dojścia do orgazmu i ejakulacji.
Na rynku farmaceutycznym są dostępne odpowiednie leki na wyregulowanie produkcji hormonów, dzięki czemu sfera seksualna także może zostać ustabilizowana.
Reklama
Leczenie nadczynności tarczycy u mężczyzn
Nadczynność tarczycy stwierdza się na podstawie wyników badań określających stężenie TSH (które będzie zaniżone) oraz wolnej frakcji hormonów fT3 i fT4 (które będą powyżej normy). W dalszej diagnostyce lekarz może zlecić wykonanie np. USG tarczycy, scyntygrafię tarczycy, biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej tego gruczołu.
Jeśli przez medyka zostanie orzeczona nadczynność, u mężczyzn leczenie może objąć następujące działania:
- aplikowanie farmaceutyków przeciwtarczycowych (tyreostatyków), które mają za zadanie zmniejszyć produkcję hormonów,
- podawanie beta-blokerów, które ograniczają lub niwelują nieprzyjemne objawy nadczynności tarczycy (endokrynolodzy najczęściej stawiają na łączenie terapii tyreostatykami i beta-blokerami),
- zlecanie przyjmowania jodu radioaktywnego,
- operacja tarczycy, polegająca na wycięciu całego lub fragmentu gruczołu tarczowego; do której wskazaniem jest m.in. rak tarczycy oraz duże, przeszkadzające w normalnym funkcjonowaniu wole;
W leczeniu nadczynności tarczycy u mężczyzn niemałe znaczenie odgrywa odpowiednia dieta. Nie zaleca się spożywania takich produktów jak: kalafior, brokuły, brukselka, kapusta, groch, orzechy oraz ostrych przypraw.