Czym jest neuralgia międzyżebrowa?
Neuralgia międzyżebrowa to zespół dolegliwości bólowych, pochodzący od nerwów międzyżebrowych, zlokalizowanych w odcinku piersiowym kręgosłupa, jednakże niezwiązany z ich uszkodzeniem (neuralgię należy różnicować z neuropatią, która ma związek z uszkodzeniem nerwów).
W ciele człowieka występuje 11 par nerwów międzyżebrowych (oznaczonych kolejno Th1-11) oraz nerw podżebrowy (Th12). Biegną one w tzw. przestrzeni międzyżebrowej, w obrębie bruzdy żebrowej razem z żyłą i tętnicą międzyżebrową. Początkowo przebiegają poniżej mięśnia międzyżebrowego zewnętrznego i błony międzyżebrowej wewnętrznej, zaś powyżej powięzi wewnątrzpiersiowej i opłucnej, a następnie pomiędzy mięśniem międzyżebrowym wewnętrznym a mięśniem międzyżebrowym najgłębszym.
Neuralgia międzyżebrowa potocznie nazywana jest nerwobólem nerwów międzyżebrowych, ewentualnie zapaleniem międzyżebrowym. Ból w przebiegu tego schorzenia często bywa przez pacjentów mylony z bólem charakterystycznym dla zawału serca.
W diagnostyce różnicowej tego rodzaju neuralgii należy także wziąć pod uwagę inne choroby, m.in.:
- refluks żołądkowo-przełykowy;
- wrzody żołądka i dwunastnicy;
- zapalenie osierdzia;
- rozwarstwienie aorty.
Reklama
Przyczyny nerwobólu nerwów międzyżebrowych
Jedną z najczęstszych przyczyn neuralgii międzyżebrowej są zmiany zwyrodnieniowe odcinka piersiowego kręgosłupa. Nerwobóle w okolicy międzyżebrowej bywają także skutkiem naciągnięcia korzonków nerwowych, do którego dochodzi na skutek nieprawidłowej postawy ciała. Kolejną częstą przyczyną schorzenia jest reumatoidalne zapalenie stawów. Neuralgia bywa także konsekwencją guzkowatego zapalenia tętnic.
Wśród rzadszych przyczyn choroby wymienia się:
- ucisk na nerwy wywołany obrzękami lub zmianami nowotworowymi,
- dietę ubogą w witaminy z grupy B,
- osteoporozę,
- dyskopatię,
- skoliozę,
- cukrzycę,
- mocznicę,
- półpaśca,
- choroby układowe,
- niedoczynność tarczycy,
- uszkodzenie nerwów na skutek zażywania niektórych leków lub spożywania alkoholu.
Reklama
Objawy neuralgii międzyżebrowej
Podstawowym objawem neuralgii międzyżebrowej jest silny, ostry, promieniujący i opasający ból w klatce piersiowej. Niektórzy pacjenci opisują go jako ból szarpiący, rwący. Dolegliwości bólowe mogą występować jednostronnie lub obustronnie. Oprócz bólu często pojawia się też przeczulica skóry.
Charakterystyczne dla nerwobólu okolicy międzyżebrowej jest to, że dolegliwości nasilają się pod wpływem ucisku, oddychania, poruszania się, a także kaszlu i kichania. Objawami towarzyszącymi mogą być także drętwienia rąk oraz kłucie w klatce piersiowej.
Jeżeli chodzi o objawy przedmiotowe, to zwykle w badaniu palpacyjnym wyczuwalne są bolesne punkty znajdujące się na różnych wysokościach odcinka piersiowego kręgosłupa.
Reklama
Leczenie neuralgii międzyżebrowej
Leczenie neuralgii międzyżebrowej zazwyczaj polega na stosowaniu środków farmakologicznych oraz fizjoterapii. W terapii nerwobólu czasami wykonuje się tzw. blokady, polegające na tymczasowym wyłączeniu funkcji nerwów.
Pomocne mogą być także:
- zabiegi fizykalne,
- masaże,
- kinezyterapia,
- akupunktura,
- akupresura,
- dieta bogata w witaminy z grupy B.
Jeśli przyczyną dolegliwości są zmiany nowotworowe, zalecane jest leczenie operacyjne. Jeżeli chodzi o środki farmaceutyczne na neuralgię, to zastosowanie znajdują przede wszystkim leki przeciwbólowe – niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol oraz opioidy, a także preparaty miejscowe – maści, plastry. Ponadto stosuje się także leki przeciwpadaczkowe (gabapentyna, karbamazepina) oraz przeciwdepresyjne.
Reklama
Neuralgia międzyżebrowa a borelioza
Neuralgia międzyżebrowa bywa objawem boreliozy, czyli choroby zakaźnej przenoszonej przez kleszcze. Zwykle pierwszym objawem choroby jest tzw. rumień wędrujący, będący zmianą skórną w postaci plamki lub grudki z bladym okręgiem dookoła i czerwoną obwódką. Jeśli jednak borelioza nie zostanie w porę rozpoznana, krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi sensu lato przenoszone przez kleszcze zaczną się namnażać i mogą zaatakować układ nerwowy.
Jednym z objawów szerzącej się boreliozy może być zapalenie korzeni nerwowych i nerwów, a więc między innymi neuralgia międzyżebrowa. Do innych neurologicznych objawów boreliozy można zaliczyć porażenie nerwów czaszkowych oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i/lub mózgu.
Reklama
Neuralgia międzyżebrowa w ciąży
Neuralgia międzyżebrowa może się także ujawnić w czasie ciąży na skutek zmian, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Stale powiększająca się macica oraz burza hormonalna sprawiają, że przepona unosi się o kilka centymetrów, klatka piersiowa zwiększa swój wymiar poprzeczny o 2 centymetry, zaś obwód o 6 cm.
Konsekwencją tych zmian może być ucisk na nerwy międzyżebrowe, a co za tym idzie neuralgia. Co należy podkreślić, wystąpienie neuralgii międzyżebrowej w ciąży znacząco ogranicza możliwości leczenia. Jedynym lekiem przeciwbólowym, który może być stosowany przez ciężarne jest paracetamol, jednakże zażycie tego leku także powinno być omówione z lekarzem prowadzącym ciążę.
Czytaj też: