Witamina K to zbiorcza nazwa dla grupy związków, które pod względem chemicznym są pochodnymi chinonowymi, wykazującymi aktywność przeciwkrwotoczną. Do tej grupy należą:
- filochinon (witamina K1) – występująca w świecie roślinnym,
- menachinon (witamina K2) – produkowana przez drobnoustroje, również przez florę jelitową, stanowi częściowe źródło zapotrzebowania na witaminę K u dorosłego człowieka,
- menadion (syntetyczna witamina K3).
Właściwości wszystkich trzech związków są podobne.
Rola witaminy K w organizmie
Najważniejszą funkcją witaminy K jest regulacja krzepliwości krwi – jest ona niezbędna do syntezy białek związanych z tym procesem. Witamina K kontroluje wytwarzanie wątrobowych czynników krzepnięcia: II (protrombiny), VII, IX i X. Bierze również udział w aktywacji 10-12 czynników krzepnięcia krwi. Ponadto uczestniczy w syntezie białek kości, poprzez regulację mineralizacji kości. Ma również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Reklama
Źródła witaminy K
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K jest pokrywane z dwóch źródeł, tj.:
- z żywności,
- syntezy bakteryjnej w jelitach.
W żywności witamina K występuje zarówno w produktach roślinnych, jak i zwierzęcych. Bogatym jej źródłem są zielone warzywa liściaste (zawartość witaminy K jest w przybliżeniu równa ilości chlorofilu). Natomiast nie ma jej w bezchlorofilowych (niezielonych) roślinach – do grupy tej zaliczane są owoce i produkty zbożowe, ubogim źródłem są również mięso i mleko. Poniższa tabela przedstawia źródła pokarmowe witaminy K z podziałem na jej zawartość w poszczególnych produktach:
Zawartość witaminy K [µg/100 g] | |
---|---|
poniżej 50 | powyżej 50 |
mleko, mięso, ser, masło, chleb, jaja, ziemniaki, marchew, olej kukurydziany, pomidory, groszek zielony, banany, kawa, brzoskwinie, pomarańcze | szpinak, sałata, kapusta, kalafior, wątroba wołowa, brukselka, herbata zielona |
Szacuje się, że z produktów warzywnych organizm jest w stanie wykorzystywać od 30 do 70% zawartej w nich witaminy K. Obróbka termiczna (w tym również sterylizacja) i przechowywanie raczej nie powodują strat tej witaminy.
Reklama
Przyczyny niedoboru witaminy K
Obecnie niedobory witaminy K należą do rzadkości, powszechnie występuje ona w żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a prawie połowa dostarczana jest z syntezy bakteryjnej w jelicie. Ponadto w organizmie istnieje biochemiczny mechanizm odzyskiwania witaminy K, który osobom dorosłym gwarantuje odpowiednią ilość tego składnika.
Jednakże niedobór witaminy K może pojawić się u dorosłych:
- otrzymujących w pokarmach niewielkie jej ilości,
- po urazach,
- po rozległych zabiegach operacyjnych,
- w wyniku długotrwałego żywienia pozajelitowego z (lub bez) jednoczesnym stosowaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania.
Osoby w każdym wieku mogą być narażone na niedobór witaminy K, jeśli występuje u nich:
- niedrożność dróg żółciowych,
- zaburzenia wchłaniania
- jakakolwiek choroba mająca związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem miąższu wątrobowego.
Pacjenci stosujący pewne leki, m. in.
- przeciwdrgawkowe,
- przeciwkrzepliwe,
- niektóre antybiotyki (zwłaszcza cyklosporyny),
- pochodne kwasu salicylowego
- znacznie zwiększone dawki witaminy A i E
mają większe ryzyko wystąpienia krwawień związanych z niedoborem.
Niedobór witaminy K pojawia się czasami u ludzi starszych, głównie w wyniku zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego, obniżonego wydzielania żółci, chorób wątroby lub z powodu stosowania antybiotyków i innych leków.
Narażone na niego są również noworodki i to one stanowią najliczniejszą grupę, w której pojawiają się objawy niedoboru. Dzieje się tak, gdyż zaraz po urodzeniu ich układ pokarmowy nie jest jeszcze zasiedlony przez bakterie (które mogłyby syntetyzować witaminę K), a mleko kobiece zawiera niewielkie ilości tego składnika. Dlatego noworodkom po urodzeniu podaje się profilaktyczną pojedynczą dawkę witaminy K.
Reklama
Objawy niedoboru witaminy K
Objawy wywołane są przez zaburzenie prawidłowego funkcjonowania układu krzepnięcia krwi. Głównym objawem jest krwawienie, które może wynikać zarówno z niewystarczającej podaży tej witaminy w pożywieniu, jak i z innych przyczyn (patrz punkt Przyczyny niedoboru), np. z powodu przyjmowania leków mających antagonistyczne działanie w stosunku do witaminy K. Do objawów zalicza się również:
- łatwe powstawanie sińców,
- krwawienie z błon śluzowych, np.: krwawienia z nosa, krwotoki z przewodu pokarmowego,
- obfite miesiączki,
- krwiomocz,
- sączenie z miejsc nakłucia lub nacięcia powstałych podczas urazu,
- krwotoki wewnątrzczaszkowe (szczególnie niebezpieczne!).
Reklama
Niedobór witaminy K - choroba krwotoczna noworodków
Choroba krwotoczna noworodków wynikająca z niedoboru witamy K zwykle pojawia się od 1 do 7 dni od urodzenia i może przejawiać się krwotokami:
- pod powierzchnią skóry,
- z przewodu pokarmowego,
- klatki piersiowej
- w skrajnych przypadkach – wewnątrzczaszkowymi.
Późna choroba krwotoczna może pojawić się w okresie do 3 miesięcy po urodzeniu. Ma podobne objawy jak postać występująca w pierwszym tygodniu życia dziecka, dodatkowo towarzyszą jej zaburzenia wchłaniania i problemy z wątrobą. Ryzyko wystąpienia obu postaci choroby krwotocznej jest większe, jeśli matka zażywa:
- leki przeciwpadaczkowe z grupy pochodnych hydantoiny,
- antybiotyki z grupy cefalosporyn,
- leki przeciwzakrzepowe z grupy pochodnych kumaryny.
Reklama
Niedobór witaminy K - badania i leczenie
Rozpoznanie niedoboru witaminy K ustala się na podstawie objawówm oraz danych z wywiadu lekarskiego przeprowadzonego z pacjentem. W badaniach laboratoryjnych parametry potwierdzające niedobór tego składnika to wydłużone PT (czas protrombinowy) i PTT (czas częściowej tromboplastyny).
W leczeniu najczęściej stosowany jest filochinon (witamina K1) – najlepszy efekt uzyskuje się podając dawkę leczniczą podskórnie lub domięśniowo. Dawka może być powtórzona po kilku godzinach. Poprawa może być widoczna już po 1-2 godzinach, ale najczęściej jest to 3-6 godzin. Czasami podczas podawania filochinonu mogą wystąpić groźne objawy nadwrażliwości na lek lub anafilaksji, m. in. pod postacią wstrząsu i/lub zatrzymania krążenia i oddychania.
Reklama
Niedobór witaminy K - profilaktyka
Jak już wspomniano wcześniej – człowiek pokrywa swoje dzienne zapotrzebowanie na witaminę K z dwóch źródeł, tj. z żywności i syntezy bakteryjnej w jelitach. Dla dorosłego człowieka, który dba o utrzymanie różnorodnej i zbilansowanej diety nie ma potrzeby suplementacji preparatami z witaminą K.edynie osoby, które cierpią na schorzenia i przyjmują leki wymienione w punkcie Przyczyny niedoboru powinny skonsultować ze swoim lekarzem opcję uzupełniania niedoboru tej witaminy.
Profilaktyką objęte są przede wszystkim noworodki i kobiety w ciąży. Witamina K1 jest zalecana noworodkom w celu zapobiegania hipoprotrombinemii (niedoborowi protrombiny) i zmniejszenia częstości występowania krwotoków wewnątrzczaszkowych związanych z urazem porodowym oraz profilaktycznie, gdy rozważa się konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.
Innym zalecanym postępowaniem jest:
- podawanie witaminy K1 w dawkach zapobiegających matce przez tydzień przed oczekiwanym porodem,
- podawanie matce witaminy K1 na 6-24 godzin przed porodem,
- ciężarne zażywające leki przeciwdrgawkowe powinny otrzymywać witaminę K1 przez 2 tygodnie przed porodem, aby zapobiegać krwotokom u płodu.