Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Skręt jądra - objawy i rekonwalescencja. Jak wygląda i jak wpływa na płodność?

Skręt jądra to poważny stan prowadzący do zaburzeń w transportowaniu krwi, a w konsekwencji do niedokrwienia jądra. Skutki tej dolegliwości mogą być niezwykle poważne. Mężczyzna może stracić szansę na to, by zostać ojcem. Dowiedz się więcej o tej dolegliwości i poznaj jej przyczyny. Zobacz, jak można leczyć skręt jądra.
Skręt jądra u mężczyzny
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak wygląda skręt jądra?

Samo zjawisko, jakim jest skręt jądra, polega na obrocie jądra wraz z powrózkiem nasiennym. Taki stan prowadzi do zaburzeń w przepływie krwi i jej zastoju.

Konsekwencją zbyt późno podjętego leczenia jest brak możliwości zostania rodzicem albo trudności z zapłodnieniem kobiety pomimo zdrowego drugiego jądra.

W klasyfikacji ICD 10 skręt jądra oznaczony jest kodem N44. Z kolei klasyfikacja ICD-11 plasuje tę dolegliwość pod oznaczeniem GB01.0 i definiuje, co to jest skręt jądra.

Zgodnie z ICD-11, “stan ten charakteryzuje się skręceniem powrózka nasiennego, niedokrwieniem jądra, silnym bólem, tkliwością i osłabieniem lub brakiem odruchu mosznowego”.

Reklama

Rodzaje skrętu jądra

Na podstawie położenia skręconego powrózka wobec wewnętrznej osłony, można wyróżnić dwa typy skrętu jądra.

Jeden z nich to skręt wewnątrzosłonkowy. Ten rodzaj skrętu może zdarzyć się na każdym etapie życia, jednak zwykle rozpoznaje się go w okresie dojrzewania.

Drugi z rodzajów to natomiast skręt zewnątrzosłonkowy. Zazwyczaj rozpoznaje się go u noworodków. Co ciekawe, może pojawiać się już w życiu płodowym, ale jest to niezwykle rzadkie.

O tym, jak poważny jest to stan będzie decydować stopień skręcenia jądra. Jednak nawet niepełny skręt jądra może nieść niebezpieczeństwo dla mężczyzny.

Problem może dotyczyć jednego lub obu jąder. Obserwowane są zarówno skręt jądra prawego, jak i skręt lewego jądra.

Reklama

Przyczyny skrętu jądra

Występowanie skrętu jąder jest uzależnione zwykle od czynników anatomicznych w obrębie worka mosznowego i przyczepów jądra. Wśród przyczyn wymienić można tzw. wnętrostwo, czyli niezstąpienie jądra do worka mosznowego.

Inne powody związane z występowaniem skrętu jądra to m.in.:

  • zaburzenia rozwoju jąder w okresie płodowym,
  • nieprawidłowe przyczepy jądra do moszny,
  • nietypowa ruchomość jądra w osłonkach,
  • zbyt luźna osłonka jądra.

Pojawienie się skrętu jądra u dorosłego jest niezależne od wykonywanych czynności. Może mieć miejsce zarówno podczas uprawiania sportu, jak i w trakcie snu. 

Reklama

Objawy skrętu jądra

Jak rozpoznać skręt jądra po towarzyszących symptomach? Pierwszym symptomem jest nagły ból, który zaczyna promieniować z pachwiny i dolnej okolicy brzucha.

Jak twierdzi E. Oszukowska na łamach Chirurgii Polskiej, towarzyszący ból może wyróżniać się tak dużym nasileniem i prowadzić nawet do omdlenia.

W wyniku skrętu jądra skóra moszny staje się czerwona. Pojawia się również obrzęk. Jeżeli skręt jąder trwa dłużej, wówczas zaczyna stawać się lekko siny.

W przypadku tej dolegliwości rozpoznaje się tzw. objaw Prehna - w wyniku uniesienia jądra ku górze, ból ulega nasileniu.

Skręt jąder może wiązać się z objawami ogólnymi, np. z nasilonymi nudnościami czy też wymiotami.

Reklama

Jak rozpoznać skręt jądra?

Przedstawione powyżej objawy wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.

Zbyt późne podjęcie leczenia może skutkować nawet utratą jądra. Do poważnego uszkodzenia jąder - zdaniem J. M. Gatti’ego i J.P. Murphy’ego - dochodzi w ciągu 4-8 godzin od pojawienia się skrętu.

Kilkunastoletni chłopcy - według badaczy trafiają do lekarza po upływie tego czasu, a to właśnie te złote godziny mają wpływ na przebieg tej dolegliwości.

Co robić w przypadku podejrzenia skrętu jądra? Najlepiej udać się do urologa, który przeprowadzi diagnostykę, mającą na celu wykluczenie innych przyczyn bólu moszny.

Lekarz może wykonać USG moszny z kolorowym Dopplerem pokazującym przepływ krwi. Niewątpliwą zaletą tego badania jest jego krótki czas i brak narażania pacjenta na działanie promieniowania.

Specjalista ma również możliwość oceny anatomii jądra i powrózka nasiennego, co w przypadku innych badań nie byłoby możliwe.

Rzadziej stosowane metody diagnostyczne to:

  • scyntygrafia jąder - jest to metoda obrazowa, w której używane są specjalnie oznaczane radioaktywnymi izotopami pierwiastki promieniotwórcze, które wprowadzane są do organizmu pacjenta, a następnie za pomocą specjalnych rejestratorów oceniane są miejsca ich gromadzenia. Podczas skrętu jądra podany farmaceutyk w określony sposób gromadzi się w skręconym jądrze (tzw. „zimne strefy”). Jednak ze względu na małą dostępność i stosunkowo długi czas oczekiwania rzadko jest wykonywana.
  • rezonans magnetyczny również ma ograniczone zastosowanie. Pozwala on na uzyskiwanie obrazów skręconego jądra.
  • rentgen jamy brzusznej - służy głównie do wykluczenia obecności kamienia w cewce moczowej, który zatykając ją, może dawać podobne do skrętu jądra objawy.

Reklama

Leczenie skrętu jądra

Podejrzenie skrętu jądra jest równoznaczne z zabiegiem chirurgicznym. Leczenie tej dolegliwości i operacja muszą rozpocząć się tak szybko, jak to tylko możliwe.

W ciekawy sposób opisują poszczególne etapy takiej operacji J. M. Gatti i J.P. Murphy. Obecność większość takich interwencji opiera się na stworzeniu dostępu do jądra przez szew moszny.

Następnie specjalista próbuje odkręcić jądro. Potem jest ono obkładane ciepłymi gąbkami. Kolejnym krokiem jest kontrola drugiego jądra. Jeżeli jądro nie wykazuje cech żywotności, niezbędne staje się jego usunięcie.

Warto pamiętać - jak wskazują specjaliści J. M. Gatti i J.P. Murphy - że odpowiedzią organizmu na uszkodzenie jednego jądra jest powstanie przeciwciał przeciw nasieniu. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia drugiego jądra w przyszłości.

Chociaż do skrętu drugiego jądra zwykle dochodzi jednak rzadko to lekarze często zapobiegawczo ustalają miejsce położenia drugiego jądra tak, by zapobiec jego skręceniu.

Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym, popularnie zwanym narkozą.

Reklama

Rekonwalescencja po skręcie jądra

Dolegliwość, jaką jest skręcenie jądra i przejście operacji wymaga podjęcia działań, dzięki którym mężczyzna dojdzie do siebie.

Rekonwalescencja po skręcie jądra obejmuje przez pierwsze tygodnie:

  • odpoczynek,
  • niepodejmowanie wysiłku fizycznego,
  • zrezygnowanie ze współżycia czy też masturbacji, aby nie urazić operowanych okolic.

Szczegółowe wytyczne co do postępowania po operacji przekaże pacjentowi lekarz. Na czas rekonwalescencji należy zrezygnować z picia alkoholu.

Skręt jądra u dziecka

Warto wspomnieć, że skręt jądra to najczęstsza przyczyna ostro występującego obrzęku moszny u dzieci. Problem, zdaniem E. Oszukowskiej dotyczy zwykle chłopców między 10 a 18 rokiem życia. 

Dlatego w przypadku podejrzenia skrętu jąder u dziecka należy jak najszybciej udać się do lekarza, by ten przeprowadził zabieg ratujący jądro. Rodzic ma niezwykle mało czasu, by podjąć działanie. Inaczej dziecko może stracić jądro.

W kontekście dzieci warto również wskazać na zjawisko jakim jest skręt jądra w okresie okołourodzeniowym. Wyróżnić tu można płodowy skręt jądra - pojawiający się przed urodzeniem, jak i skręt jądra u noworodka.

Ten pierwszy objawia się niebolesnym guzem w jednej z jam moszny z ciemnym zabarwieniem skóry. Z kolei skręt jądra już po urodzeniu bardziej przypomina ten klasyczny.

Niestety, uratowanie jądra, które zostało skręcone w okresie okołourodzeniowym, udaje się rzadko. Taki stanowisko zajmują J. M. Gatti i J. P. Murphy.

Skręt jądra a płodność

Najpoważniejszym powikłaniem skrętu jądra jest obumarcie jądra. Wiąże się to z koniecznością jego amputacji.

Nieleczony skręt jądra zwykle ma swoje konsekwencje w tym niedokrwieniu i martwicy jądra.

Skręt jądra, jeżeli doszło do amputacji jądra, może przełożyć się na płodność. Jednak mężczyzna - dzięki obecności drugiego jądra - nadal ma szanse na to, by spłodzić potomstwo.

Bez jednego jądra można wciąż współżyć i osiągać erekcję. W tym zakresie nie ma zmian. W przypadku braku dwóch jąder, mężczyzna nie ma możliwości spłodzenia dziecka.

Odszkodowanie przy skręcie jądra

Utrata jądra z powodu skrętu jądra może wiązać się z odszkodowaniem wówczas, gdy doszło do niej w wyniku błędu lekarskiego.

Należy wykazać, że skręt jądra mógłby zostać wykryty, ale nie podjęto odpowiednich działań i tym samym odebrano pacjentowi szansę na to, by zachował jądro.

Kwota, jaką można uzyskać w ramach zadośćuczynienia, obejmuje nie tylko kwestie związane z fizycznym uszczerbkiem, ale też m.in. wpływ tego doświadczenia na psychikę pacjenta, a także jego plany do co powiększenia rodziny.

Czytaj również

Bibliografia

  • J. M. Gatti, J. P. Murphy, Ostre choroby jąder, Pediatria po dyplomie, Vol 13, Nr 3, Czerwiec 2009, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/559/original/38-45.pdf?1473329474, [dostęp: 04.12.2022].
  • M. Krakos, J. Niedzielski, Ostra moszna - wciąż aktualny problem kliniczny, Chirurgia Polska 2006, 8, 3, 191–197 ISSN 1507–5524, Via Medica.
  • E. Oszukowska, J. Słowikowska-Hilczer i inni, Chirurgia w andrologii, Chirurgia Polska 2006, 8, 3, 207–222 ISSN 1507–5524, Via Medica.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie mężczyzny
Masaż prostaty – jak i kiedy go stosować? Rola w diagnostyce i leczeniu
Troska o prostatę - masaż tego gruczołu
Niski poziom testosteronu – objawy, przyczyny i leczenie
Badanie testosteronu
Rozmiar penisa ma znaczenie?
Symbol kobiecości i męskości
Podobne artykuły
Prostata pokazana na przekroju
Przerost gruczołu krokowego - objawy, leczenie, icd10
Wodniak jądra u mężczyzn
Wodniak jądra u dziecka i u dorosłych - objawy, leczenie
Mężczyzna z problemem raka jądra
Rak jądra u mężczyzn - objawy, rozpoznanie, rokowania i leczenie
Penis z żylakami powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego - objawy, leczenie

Reklama


Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!