Ból głowy zna każdy z nas. Często, gdy pojawia się ból głowy, sięgamy po tabletkę, nie zastanawiając się, jakie mogą być jego przyczyny. Okazuje się, że ból głowy może być wynikiem wielu różnych czynników.
Ból głowy mogą powodować:
- hałas,
- silny zapach perfum,
- nieodpowiednie upięcie włosów
- wzrost temperatury powietrza.
Istnieją jednak przyczyny, z powodu których najczęściej boli głowa. Należą do nich: niedobór snu, urazy głowy oraz nadmiar stresu.
Reklama
Przyczyna bólu głowy: Niedobór snu
Podczas niedoboru snu w pierwszej kolejności:
- obniża się twoja koncentracja i koordynacja ruchowa,
- spada zdolność zapamiętywania, uczenia się
- także pogarsza się ogólne samopoczucie i najczęściej rozpoczyna się ból głowy.
Po sześciu dniach snu po 4 godziny na dobę twój mózg wydziela mniej melatoniny, natomiast w godzinach wieczornych w twoim organizmie zwiększa się poziom kortyzolu czyli „hormonu stresu”, który przyczynia się do zwiększonego ciśnienia krwi, co dodatkowo powoduje bóle w okolicy skroniowej bądź bóle z tyłu głowy.
Powrót do normalnego funkcjonowania po wielu zarwanych nocach jest procesem długotrwałym, a ból głowy nie ustępuje całkowicie lub nadal może pojawiać się z przerwami. Nie można szybko nadrobić godzin zaniedbanego snu, ponieważ nie można wyspać się na zapas. Dbaj więc o regularny sen – to pozwoli ci uniknąć bólu głowy i zachować dobre samopoczucie.
Reklama
Przyczyna bólu głowy: Urazy głowy
To nieprawda, że mózg jest strukturą mocną i twardą. Takie mylne przekonanie może brać się stąd, że mózgi widoczne w telewizji lub laboratoriach utrwalone są za pomocą formaldehydu. Tak naprawdę mózg przypomina konsystencją coś pomiędzy białkiem jaja, a żelowym cukierkiem. I to właśnie ten bardzo miękki mózg, zamknięty jest w twardej czaszce, która wewnątrz ma wiele grzebieni kostnych, często ostrych jak nóż.
- Uraz powodujący wstrząs miękkiego jak żelowy cukierek mózgu, może być przyczyną poważnych uszkodzeń tego organu.
- W razie ciosu w głowę mózg nie ma gdzie się cofnąć, więc uderza o ścianę czaszki, a grzebienie ostre jak nóż, tną delikatne naczynia krwionośne.
- Może to prowadzić do ciężkich powikłań, których pierwszym sygnałem jest ból głowy.
W związku z tym za każdym razem, gdy uprawiasz sport, pamiętaj o zabezpieczeniu swojej głowy odpowiednio dobranym kaskiem tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia mózgu.
Reklama
Przyczyna bólu głowy: Nadmiar stresu
Zbyt duże stężenie kortyzolu we krwi, który z nadnerczy wydzielany jest pod wpływem stresu, może prowadzić do takich problemów jak:
- obniżona odporność organizmu,
- rozregulowanie stężenia cukru we krwi,
- nadciśnienie
- przede wszystkim może powodować dotkliwe bóle głowy.
To jednak nie wszystko. Nadmiar kortyzolu może uszkodzić twój mózg i blokować powstawanie nowych połączeń w hipokampie – strukturze mózgu, która m.in uczestniczy w regulacji stresu. Oznacza to, że zdrowy hipokamp powoduje obniżenie reakcji stresowej, dzięki czemu umożliwia kontrolę stresu, co przeciwdziała bólom głowy.
Nadmiar stresu jak się okazuje wzmaga negatywną spiralę prowadzącą do rozwoju przewlekłych bólów głowy.