Kwasy omega 3 i omega 6 pomagają utrzymać zdrowie mózgu. W jaki sposób?
Kwasy omega 3 i omega 6 zwiększają półprzepuszczalność błon komórkowych neuronów (komórek nerwowych budujących mózg), dzięki czemu substancje odżywcze takie jak sód, magnez, jod, tlen czy selen swobodnie przenikają do komórki.
Działa to także w drugą stronę – zwiększona półprzepuszczalność błon komórkowych neuronów powoduje, że produkty przemiany materii są swobodnie usuwane na zewnątrz komórki.
To sprawia, że komórki nerwowe są zdrowe i nie tworzą się w nich stany zapalne prowadzące do chorób. Kwasy omega 3 i omega 6 pomagają lepiej odżywić komórki. Dzięki temu mózg na poziomie biologicznym jest w lepszej kondycji, co przejawia się sprawniej działającą pamięcią.
Kwasy omega 3 i omega 6 - profilaktyka chorób mózgu
Komórki nerwowe budujące mózg wraz z wiekiem stają się coraz słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Wiąże się to ze spadkiem sił umysłowych, problemami z koncentracją i zapamiętywaniem u seniorów. Z pomocą przychodzą kwasy omega 3 i omega 6, które posiadają silne działanie regeneracyjne.
Jak kwasy omega 3 oraz omega 6 wpływają na pracę mózgu?
Nasycenie mózgu kwasami omega 3 i omega 6 powoduje, że uszkodzona lub osłabiona komórka nerwowa nie umiera, tylko regeneruje się i z powrotem zostaje włączona do pracy. Pierwszym objawem chorób neurodegeneracyjnych – np. choroby Alzheimera, są problemy z pamięcią.
Zatem dieta oparta na kwasach omega 3 i omega 6 może stanowić profilaktykę chorób mózgu. Kwasy omega 3 są także głównym czynnikiem decydującym o giętkości błon komórkowych w mózgu, co odgrywa zasadniczą rolę w poprawie kondycji całego mózgu.
Reklama
Co jeść aby poprawić pamięć?
Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6 występują głównie rybach. Jednak w procesie smażenia ryb w dużej części dochodzi do utraty kwasów omega 3 i omega 6, co nie przynosi korzyści mózgowi i nie poprawia w znacznym stopniu pamięci. Z tego względu warto sięgać po dania, w których przyrządzona jest smaczna ryba na surowo (np. sushi).
W diecie poprawiającej pamięć i koncentrację szczególnie poleca się:
- łososia – ze względu na wysoką zawartość kwasów omega 3, witamin A, D, E oraz jodu i selenu
- śledzia – tutaj podobnie wysoka zawartość kwasów omega 3, witamin E, D, B2, B6 usprawniających myślenie, selenu oraz żelaza.
Nie wszystkie ryby są jednakowo zdrowe i tak samo korzystnie wpływają na pracę mózgu. Istnieją ryby karmione antybiotykami czy innymi szkodliwymi substancjami oraz takie, które sprowadzane są z odległych krajów i w czasie transportu tracą na jakości.
Warto zatem dowiedzieć skąd pochodzą i jakie właściwości odżywcze mają ryby, które chcemy kupić na obiad.
Wielu ekspertów ds. żywienia, ze względu na to, że ryby mogą zawierać również szkodliwe metale ciężkie, zaleca uzupełnianie diety w kwasy omega 3 i omega 6, za pomocą ekologicznych olejów roślinnych (np. olej lniany, olej słonecznikowy, olej konopny). Innym bardzo dobrym źródłem kwasów omega 3 i omega 6, polecanym przez ekspertów, są: zielone warzywa (sałata, kapusta), orzechy, siemię lniane.