Dziecko zaraz po urodzeniu ma spore możliwości odbierania bodźców oddziałujących na zmysły. Na przykład preferuje smak słodki (zmysł smaku), uspokaja się przy zmianie pozycji (zmysł równowagi), lokalizuje źródło zapachu i odwraca głowę od nieprzyjemnego (zmysł węchu), rozpoznaje głos mamy i preferuje wysokie dźwięki (zmysł słuchu), a także śledzi wzrokiem pojawiający się przed nim przedmiot i próbuje śledzić poruszający się obiekt (zmysł wzroku).
Mały geniusz - rozwój mózgu dziecka
O tym, jak istotna w rozwoju mózgu, jest stymulacja poprzez zmysły i ustalony wzorzec snu i czuwania, świadczą przypadki dzieci opuszczonych, o które nikt nie dba.
Takie dzieci częściej zapadają na różne choroby i cechują się opóźnieniami w rozwoju intelektualnym. Pierwszym krokiem do tego, aby wychować mądre dziecko, jest troska o prawidłowy rozwój mózgu, który rozwija się poprzez zmysły.
Zobacz wideo: Jaki sport wybrać dla dziecka?
Reklama
Metody wychowawcze
W okresie dzieciństwa mózg rozwija się bardzo intensywnie. Na tym etapie zaczynają się intensywne zmiany w sferze percepcji. Rozwój dziecka we wczesnym dzieciństwie następuje intensywnie i osiąga większą złożoność na skutek bodźców, które docierają do niego poprzez zmysły. Zatem, jeśli ważny jest dla ciebie rozwój dziecka, powinieneś zadbać o prawidłowe wychowanie i już we wczesnym dzieciństwie powinieneś stymulować rozwój mózgu dziecka właśnie poprzez zmysły. Dowiedz się, jak za pomocą odpowiedniego wychowania możesz wspierać rozwój dziecka.
Reklama
Rozwój dziecka a wzrok
Zmysł wzroku we wczesnym dzieciństwie rozwija się bardzo intensywnie. Aż 80% bodźców dochodzących z mózgu płynie właśnie z tego zmysłu. Za pomocą zmysłu wzroku na początku życia dziecka pobudza się rozwój jego mózgu. Sprawdź metody wychowawcze, które wspierają rozwój zmysłu wzroku.
- między 3 a 5 miesiącem życia rozwija się już spostrzeganie głębi, możesz więc nosić dziecko na rękach i pokazywać mu przedmioty znajdujące się w otoczeniu
- w 3 miesiącu życia dziecko rozróżnia już 4 podstawowe barwy: żółty, czerwony, zielony, niebieski – najbardziej pośród tych kolorów dziecko lubi żółty i czerwony zatem wybieraj dla niego zabawki w tych właśnie kolorach
- dziecko lubi patrzeć na uśmiechnięte twarze, zatem gdy go pielęgnujesz lub się z nim bawisz uśmiechaj się do niego
Reklama
Rozwój dziecka a dotyk
We wczesnym dzieciństwie, zmysł dotyku, obok zmysłu wzroku odgrywa doniosłą rolę w rozwoju dziecka. Na początku życia, poprzez zmysł dotyku, rozwija się wrażliwość sensoryczna dziecka, która daje podstawę do jego dalszego rozwoju i chęci odkrywania świata. Sprawdź metody wychowawcze, które wspierają rozwój zmysłu słuchu.
- dziecko lubi delikatny, powtarzający się dotyk, zatem głaszcz go jak najczęściej
- wybieraj dla niego zabawki o różnej teksturze i razem sprawdzajcie, jaki w dotyku jest dany przedmiot
- dobre rozwinięcie zmysłu dotyku sprawia, że dziecko chętnie manipuluje różnymi przedmiotami i rozwija w sobie ciekawość świata
Reklama
Rozwój dziecka a słuch
Dziecko jeszcze przed narodzeniem zapoznaje się ze światem dźwięków i potrafi różnicować niektóre dźwięki.
- już trzydniowe niemowlęta potrafią rozpoznać głos swojej matki, zatem w początkowych etapach życia to na głos mamy dziecko najbardziej reaguje
- dziecko preferuje dźwięki wysokie i wypowiedzi z wysoka intonacją
Reklama
Rozwój dziecka a sen
Sen jest niezwykle ważny w rozwoju mózgu małego dziecka. Podczas snu mózg we wczesnym dzieciństwie rozwija się, tworzą się w nim nowe komórki nerwowe oraz połączenia między nimi. Dzięki temu mózg małego dziecka z chwili na chwilę staje się sprawniejszy. Sen utrwala też to, czego dziecko nauczyło się w ciągu dna. Wzmacnia to jego rozwój intelektualny.
Wraz z wiekiem wydłuża się okres czuwania i zmniejsza się ilość snu.
- Noworodki śpią 16-18 godzin na dobę
- Niemowlęta śpią 13-14 godzin na dobę
- Dorastający śpią 7-8 godzin na dobę
- Dorośli 6-7 godzin na dobę
W trosce o rozwój mózgu dziecka warto więc zadbać o ustalenie regularnego wzorca snu i czuwania u dziecka. Na pewno sprzyja temu uporządkowane środowisko, które zapewni dziecku spokojny, nieprzerywany sen. Dzieci, które nie mają stałego rozkładu okresów snu i czuwania w ciągu doby, wykazują kłopoty zdrowotne i zaburzenia zachowania w późniejszym okresie rozwoju, co nie sprzyja osiąganiu wysokiego poziomu rozwoju intelektualnego.