Obrzęk mózgu
Nieprawidłowe przenikanie płynów do tkanki mózgowej to poważna dolegliwość prowadząca do obrzęku mózgu.
Schorzenie to jest wynikiem zwiększonej przepuszczalności śródbłonka naczyń krwionośnych w mózgu. W wyniku choroby białka przemieszczają się w nieprawidłowy sposób do przestrzeni pozanaczyniowej, co wywołuje zaburzony ruch płynów, które gromadzą się w tkance mózgowej. Taki stan mózgu lekarze nazywają obrzękiem mózgu.
Reklama
Obrzęk mózgu objawy
Obrzęk mózgu, w zależności od tego jakie obszary mózgu zostały nim objęte, może przejawiać się w różnoraki sposób.
Objawy obrzęku mózgu to między innymi:
- zaburzenie ruchowe,
- padaczka,
- demencja,
- zaburzenia mowy,
- silne bóle głowy,
- wymioty,
- nierównomierne rozszerzanie źrenic,
- zaburzenia świadomości (utrata świadomości, śpiączka),
- problemy z widzeniem,
- wzrost ciśnienia tętniczego.
Reklama
Obrzęk mózgu po wypadku
Obrzęk mózgu może wystąpić po wypadku, gdy dojdzie do dotkliwego urazu głowy po uderzeniu w twardą powierzchnię bądź upadkiem z dużej wysokości. Na skutek tego, w miejscu ucisku gdzie doszło do uszkodzenia kości czaszki, następuje wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co wywołuje obrzęk mózgu po wypadku.
W wyniku tego osoba doznająca obrzęku mózgu po wypadku może stracić przytomność lub zapaść w śpiączkę.
Niezwłocznie w takich sytuacjach, aby uratować życie i zminimalizować powikłania obrzęku mózgu po wypadku, należy wezwać pogotowie, które udzieli poszkodowanej osobie pierwszej pomocy.
Reklama
Obrzęk mózgu rokowania
Obrzęk mózgu to bardzo poważna dolegliwość, która może prowadzić do śmierci lub śpiączki. W zależności z jakich przyczyn powstał obrzęk mózgu rokowania mogą być bardzo różne. Wyleczenie obrzęku mózgu powstałego w wyniku nowotworu lub zapalenia mózgu wiąże się z powodzeniem terapii chorób, które wywołały obrzęk mózgu.
Podobnie jeśli na skutek wypadku powstał obrzęk mózgu rokowania zależne są od rodzaju wypadku, jego dotkliwości, a także od wyjściowego stanu zdrowia danej osoby.
Właściwa rehabilitacja oparta także o leczenie farmakologiczne i/lub metody, takie jak: hiperwentylacja czy hipotermia, mogą skutecznie wesprzeć osobę w powrocie do zdrowia. Jednak leczenie i rekonwalescencja po obrzęku mózgu nie jest procesem łatwym.