Tomografia komputerowa mózgu jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych głowy. Wykonuje się ją na etapie diagnozy chorób mózgu. W celu dokładnego zobrazowania zmian w mózgu tomografię komputerową wykonuje się z kontrastem.
Tomografia komputerowa mózgu – wskazania
Wskazaniem do badania mózgu za pomocą tomografii komputerowej jest przede wszystkim podejrzenie krwawienia wewnątrz czaszki. Może być ono wywołane urazem głowy i kanału kręgowego. Inne wskazania do tomografii komputerowej głowy to:
- ropień mózgu
- krwiak mózgu
- choroby kości czaszki
- choroby jam nosa
- choroby przewlekłe gardła i krtani
- nowotwór mózgu
- zmiany naczyniopochodne w mózgu
Tomografię komputerową mózgu wykonuje się także w przypadku wrodzonych wad mózgu, m.in. po to, aby prześledzić przebieg zmian rozwojowych i na tej podstawie na przykład opracować plan indywidualnej terapii i rehabilitacji.
Reklama
Tomografia komputerowa mózgu – przebieg
Badanie mózgu za pomocą tomografii komputerowej jest bezbolesne choć wymaga pewnych przygotowań. Przez co najmniej 6 godzin nie należy jeść, a przez 3 godziny nie należy również przyjmować żadnych płynów. Osoby, które stale zażywają leki, w dniu badania powinny bez zmian także je zażyć.
Cukrzycy powinni skonsultować swoją sytuację z lekarzem prowadzącym badanie, gdyż w ich przypadku dopuszczalne jest zabranie ze sobą na badanie jedzenia i picia.
Reklama
Jak zachować się podczas badania TK mózgu?
- Przed badaniem pacjent musi zdjąć wszelkie metalowe ozdoby np. kolczyki, łańcuszki, pierścionki.
- Należy odłożyć również telefon komórkowy i portfel.
- Podczas badania tomografii komputerowej głowy nie ma konieczności ściągania ubrania – należy jedynie pozbyć się wszelkich elementów metalowych ubrania.
- Zatem na badanie najlepiej wybrać się w garderobie, która nie posiada żadnych metalowych elementów, np. dres sportowy.
- Przed badaniem lekarz prowadzący przeprowadza wywiad, w którym należy poinformować go o alergii – jest to ważne gdyż często podczas badania tomografii komputerowej głowy podaje się środek kontrastowy.
Reklama
Jak wygląda badanie tomografii komputerowej mózgu?
Choć przebieg tomografii komputerowej głowy może wydawać się stresujący, na pewno nie należy się go bać. Samo badanie trwa kilka minut.
Osoba, która poddawana jest badaniu, na specjalnym ruchomym stole wsuwana jest do wnętrza aparatu. Podczas badania należy leżeć nieruchomo i w chwili wysyłania promieniowania rentgenowskiego, nie powinno się też oddychać. Warto trzymać się tych zasad, aby tomografia komputerowa głowy za pierwszym razem wyszła prawidłowo.
Reklama
Tomografia komputerowa mózgu – przeciwwskazania
Powtarzanie badania jest niezdrowe dla organizmu ponieważ dawka promieniowania jest stosunkowo duża. Z tego właśnie względu badania tego nie można wykonywać kobietom w ciąży. Jeśli kobieta jest w drugiej połowie cyklu miesiączkowego i podejrzewa, że mogła zajść w ciążę, w żadnym wypadku nie może poddać się badaniu tomografii komputerowej, gdyż może to spowodować powikłania zdrowotne płodu.
Reklama
Tomografia komputerowa mózgu z kontrastem
Tomografia komputerowa z kontrastem jest badaniem dużo skuteczniejszym, ponieważ daje dokładniejszy obraz zmiany chorobowej. Badanie z kontrastem trwa dłużej. O tym czy zostanie podany kontrast decyduje lekarz, a wskazaniem do tego typu badania są zmiany w mózgu, schorzenia laryngologiczne (szumy w uszach) oraz podejrzenie zmian nowotworowych.
Na badanie mózgu za pomocą tomografii komputerowej głowy potrzebne jest skierowanie lekarza.