Reklama
Śniadanie - kasza z owocami i siemieniem lnianym
Kasza jęczmienna na słodko ze śliwką, gruszką i siemieniem lnianym
Skladniki:
- 50g kaszy jęczmiennej perłowej
- 2 śliwki
- 1 gruszka
- 1 łyżka siemienia lnianego
- 5 winogron bez pestek
- łyżka miodu
- woda do ugotowania kaszy
Przygotowanie:
Kaszę jęczmienną ugotuj na sypko zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Do lekko ostudzonej kaszy dodaj łyżkę siemienia lnianego i dokładnie przemieszaj. Śliwki przekrój na połówki, wyciągnij pestki i pokrój na drobną kostkę.
Gruszkę przekrój na ćwiartki, wydrąż gniazda nasienne i również pokrój na kostkę, tak jak śliwki. Kaszę wyłóż do miseczki, posyp ją pokrojoną śliwką i gruszką. Następnie dodaj winogrona w całości. Cienkim strumieniem polej kaszę miodem.
Reklama
Drugie śniadanie - zupa cydrowa
Zupa cydrowa na chlebie razowym z jajkiem
Składniki:
- 200g chleba razowego
- 200ml cydru jabłkowego
- 150-300ml wody
- 6 listków natki pietruszki
- 1 jajko "zerówkę" lub "jedynkę"
- łyżka oliwy
- świeżo mielony pieprz
Przygotowanie:
Chleb pokrój na kromki o grubości ok. 1cm. Odkrój z nich skórkę, a następnie pokrój w kostkę. Chleb przełóż do rondla i zalej cydrem oraz połową wody. Naczynie wstaw na ogień, doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu pod przykryciem.
Gdy chleb zmięknie, zacznij go miksować, stopniowo dolewając zachowaną wodę - aż do uzyskania gładkiej, ale zawiesistej konsystencji. Jajko ugotuj wedle upodobań - na miękko lub na półtwardo.
Zupę przelej do talerza, rozsyp całe listki natki pietruszki i przełóż jajko rozdzielone dłońmi. Na zupę wylej oliwę i dopraw świeżo mielonym pieprzem.
Reklama
Obiad - makaron z pesto
Makaron z pesto z bazylii i koperku z czarnuszką
Składniki:
- 8 listków bazylii
- pęczek koperku
- 50g prażonego słonecznika
- 100ml oliwy
- 70g makaronu penne pełnoziarnistego
- 1/2 płaskiej łyżeczki nasion czarnuszki
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Słonecznik przełóż na suchą i zimną patelnię, a następnie praż na średnim ogniu aż ziarna zarumienią się. Gdy słonecznik przestygnie, dodaj go do wysokiego naczynia. Świeżą bazylię i koperek posiekaj drobno i przesyp do naczynia. Wlej 2/3 oliwy i zacznij miksować ręcznym blenderem.
Po krótkiej chwili, dolej pozostałą część oleju z oliwek. Makaron ugotuj al dente zgodnie z instrukcją na opakowaniu, w lekko osolonej wodzie. Odcedzony makaron przełóż do talerza i polej go przygotowanym pesto. Wierzch potrawy posyp czarnuszką.
Makaron po ugotowaniu można przełożyć ponownie do ciepłego rondla, dodać pesto i wymieszać wszystko razem, a następnie serwować wymieszane składniki na talerzu.
Reklama
Podwieczorek - kasza gryczana na słodko
Kasza gryczana na słodko z winogronami, miodem i sezamem prażonym
Składniki:
- 100g kaszy gryczanej
- 127g winogron bezpestkowych
- 13g sezamu
- 15g suszonych śliwek lekko wędzonych
- 7g miodu
Przygotowanie:
Sezam przesyp na suchą i zimną patelnię. Często mieszając, praż wolno sezam aż stanie się złoto-brązowy.
Winogrona pokrój wzdłuż na ćwiartki, a suszone śliwki na mniejsze cząstki. Kaszę ugotuj na sypko, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Lekko ostudzoną kaszę przełóż do miski, posyp cząstkami winogron oraz śliwką.
Cienkim strumieniem skrop kaszę miodem i posyp sezamem.
Reklama
Kolacja - nadziewana, pieczona papryka
Pieczona papryka nadziewana kus-kusem i pistacjami
Składniki:
- 80g kaszy kus kus
- 0,5 litra wrzątku lekko osolonego
- 2 papryki
- 80 pistacji
- mały pęczek oregano i koperku
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 1 łyżka oliwy
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Kaszę kus kus przesyp do miseczki i wlej do niej osolony wrzątek (woda powinna sięgać 0,5cm ponad powierzchnię kaszy). Odstaw kaszę aby naciągnęła wodą.
Oregano i koperek posiekaj drobno, a pistacje pokrój na nieco mniejsze kawałki. Dodaj te składniki do kaszy kus kus, wlej łyżkę oleju rzepakowego, dopraw ewentualnie szczyptą soli i pieprzu. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki.
Z papryki odkrój górną część i wydrąż gniazda nasienne. Nadziewaj paprykę przygotowaną kaszą kus kus i przełóż do naczynia żaroodpornego, wyłożonego uprzednio papierem do pieczenia.
Wstaw papryki do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz przez 15-20 minut lub do momentu aż papryka zmięknie.
Upieczoną paprykę przełóż na talerz, skrop oliwą, udekoruj świeżymi ziołami i posyp kilkoma pistacjami.