Reklama
5 tydzień ciąży – który to miesiąc?
Kiedy kalendarz ciąży wskazuje na 5 tydzień ciąży, oznacza to, że ciężarna jest w drugim miesiącu ciąży i pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli chcesz szybko obliczyć w którym tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży jesteś - skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.
Ciąża ma 5 tygodni, ale płód dopiero 3 tygodnie. Zwykle około piątego tygodnia ciąży kobieta dowiaduje się, że jest przy nadziei.
Termin spodziewanej miesiączki upłynął, a menstruacji nie ma, najprawdopodobniej pojawiły się pierwsze objawy ciąży, jak tkliwość i obrzmienie piersi, złe samopoczucie, zmęczenie i inne, a dodatkowo test ciążowy wskazał na dwie ciążowe kreski (ciążę i to wcześniej niż test ciążowy potwierdzają jedynie badania krwi).
Kobieta od momentu zdobycia wiedzy na temat bycia w ciąży powinna podwójnie dbać o siebie. Nie powinna jeść ani pić substancji, które mogą zaszkodzić zarodkowi, a zatem nie może przyjmować alkoholu, narkotyków, leków (także tych wydawanych bez recepty, chyba że lekarz uzna inaczej), palić papierosów, spożywać wysoko przetworzonych, pełnych sztucznych konserwantów i barwników potraw, itp.
Przyszła mama powinna zatroszczyć się o swój dobrostan i nie przemęczać się oraz unikać stresów.
Na jej uwadze przez kilka najbliższych miesięcy powinna być obserwacja swojego stanu, zdrowe odżywianie, przyjmowanie dużej ilości płynów (najlepiej około 3 litrów wody dziennie), spokojny tryb życia i rozpieszczanie się przyjemnościami, takimi jak np. spacery na świeżym powietrzu, ćwiczenie jogi, pływanie w basenie, relaksacja, itp.
Reklama
5 tydzień ciąży – objawy ciąży
W piątym miesiącu ciąży objawy ciąży u większości kobiet są ewidentne.
Brak miesiączki w spodziewanym terminie to oczywisty objaw. Jakie jeszcze oznaki ciąży mogą towarzyszyć kobiecie w drugim miesiącu ciąży?
Nudności w ciąży oraz wymioty są także charakterystycznymi symptomami, często wykorzystywanymi w filmach do poinformowania widzów o stanie bohaterki. Mdłości w ciąży potrafią trwać od kilku do kilkunastu tygodni (u niektórych pań – całą ciążę), mogą zaczynać się rano i dawać o sobie znać przez cały dzień. Na ten nieprzyjemny objaw można spróbować zadziałać herbatą z imbirem, bananem, migdałami, czy ciepłym mlekiem. Oprócz nudności kobieta może spodziewać się innych nieprzyjemnych oznak ze strony układu pokarmowego, jak np. zgaga, biegunka, zaparcia, wzdęcia, gazy.
Początek ciąży wiąże się także z tkliwością piersi, częstą potrzebą oddawania moczu, upławami z dróg rodnych, ciągłym uczuciem zmęczenia, sennością, bólami i zawrotami głowy, omdleniami, niepokojem, drażliwością, roztargnieniem oraz podnieceniem.
Kobieta w ciąży może odczuwać wszystkie wymienione wyżej objawy lub tylko część z nich, a niektóre szczęściary wcale nie będą dręczone typowymi niedogodnościami ciążowymi. To dlatego, że każda ciężarna jest inna, zatem jej ciąża także będzie przebiegała w odmienny sposób.
Reklama
5 tydzień ciąży – badania w ciąży
W momencie powzięcia informacji na temat bycia w ciąży kobieta powinna dokonać rozważnego wyboru lekarza prowadzącego ciążę. Warto skorzystać z poczty pantoflowej i zasięgnąć opinii innych mam o danym ginekologu.
Lekarz na pierwszej wizycie prenatalnej zleci wiele badań i testów, które należy wykonać bez zbędnej zwłoki. Ponadto przeprowadzi dokładny wywiad medyczny ciężarnej. Jeśli potwierdzi ciążę, powinien założyć książeczkę ciąży i obliczy przypuszczalny termin porodu.
To czas na zadawanie pytań lekarzowi (dobrze wcześniej je spisać, by nie zapomnieć o czymś ważnym podczas wizyty) oraz udzielanie prawdziwych odpowiedzi na stawiane przez niego pytania.
Badania w ciąży, których ciężarna może spodziewać się na tym etapie to m.in.:
- badanie krwi oznaczające grupę krwi oraz poziom HCG,
- badanie ogólne moczu,
- testy wykrywające infekcje, takie jak np. różyczka, kiła, rzeżączka, wirusowe zapalenie wątroby typu B,
- cytologia,
- badanie określające zawartość cukru we krwi.
Ginekolog ponadto zważy kobietę, zmierzy jej ciśnienie tętnicze krwi, obejrzy piersi, zbada ręce i nogi pod kątem występowania ewentualnych obrzęków i żylaków, a także wykona badanie narządów rodnych kobiety.
Reklama
5 tydzień ciąży – rozwój płodu
Rozwój płodu w 5 tygodniu ciąży nabiera rozpędu. Jeszcze przezroczysty embrion osiąga długość około 1-3 mm. Z ciała maluszka można już wyodrębnić kulisty kształt, który będzie jego głową. W jego wnętrzu kwitną komórki, które będą zawiadywały najważniejszymi organami człowieka.
To właśnie teraz powoli rozwijają się płuca, serce, nerki, szkielet, mózg, narządy płciowe i wiele innych struktur płodu. Dlatego tak ważna jest w tym momencie świadomość kobiety na temat własnego położenia. Wszystkie negatywne substancje i emocje zaaplikowane sobie przez ciężarną, niestety, odbijają się na rozwoju jej dziecka.
Mniej więcej w 5 tygodniu ciąży zawiązuje się łożysko, które będzie pośredniczyć między matką, a płodem w wymianie gazów i substancji odżywczych.
Źrodło: Opracowanie własne
Reklama
5 tydzień ciąży – USG
Podczas badania USG wykonanego w okolicy piątego tygodnia ciąży powinien być widoczny pęcherzyk ciążowy, być może w jego środku lekarz przeprowadzający to badanie dostrzeże już pęcherzyk żółtkowy, który potwierdza obecność ciąży.
Niekiedy udaje się w tym czasie zobaczyć zarodek, a nawet usłyszeć bicie jego serduszka. Około 5 tygodnia ciąży bije ono z prędkością 60-90 uderzeń na minutę.