Ciąża, a zwłaszcza jej ostatni trymestr dla wielu par jest okresem wstrzemięźliwości seksualnej. Przyczyny są różne: złe samopoczucie kobiety, zagrożona ciąża, strach partnera czy zmniejszone libido. Wiele par po urodzeniu dziecka czeka na zbliżenie. Kiedy można zacząć uprawiać seks?
- Od sześciu do ośmiu tygodni po wyjściu ze szpitala, kobieta powinna się zgłosić na wizytę kontrolną do lekarza ginekologa, który prowadził ciążę. To też dobry moment na rozmowę o powrocie do współżycia. Podczas wizyty lekarz oceni, czy nie ma medycznych przeciwwskazań - mówi Krzysztof Michiewicz, ginekolog-położnik ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.
Reklama
Seks po porodzie naturalnym
Połóg, czyli okres w którym organizm dochodzi do siebie po ciąży i porodzie, trwa sześć tygodni. To także czas, w którym należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Co potem? Po sześciu tygodniach należy pójść do ginekologa na kontrolę. Lekarz oceni, czy krwawienie z pochwy już się skończyło, czy ewentualne rany po nacięciu czy pęknięciu krocza się zagoiły, a także czy nie ma innych medycznych przeciwwskazań.
- Jeżeli poród przebiegał bez powikłań można uprawiać seks po upływie 6-8 tygodni - mówi Krzysztof Michiewicz.
Trzeba jednak pamiętać, że seks po porodzie jest równie trudny jak pierwszy raz. Na początku może wyglądać inaczej niż przed ciążą.
Reklama
Seks po cesarskim cięciu
Seks po cesarskim cięciu budzi jeszcze więcej obaw niż po porodzie naturalnym. Wszystko przez ranę na brzuchu, która dłużej się goi. Kiedy możemy bezpiecznie wrócić do zbliżeń?
- Kobiety po cięciu cesarskim same muszą ocenić, czy są gotowe do współżycia. Jeżeli odczuwają bóle związane z gojąca się raną na brzuchu to powinny poczekać jeszcze kilka tygodni - mówi Krzysztof Michiewicz, ginekolog-położnik.
Przy cesarskim cięciu najczęściej wykonuje się cięcie poprzeczne nad spojeniem łonowym. Opatrunek zdejmuje się na drugą dobę po operacji. Rana początkowo jest obrzmiała, później zaróżowiona. Ból związany z gojeniem utrzymuje się przez kilka tygodni. Towarzyszy mu często pieczenie i drętwienie skóry. Okres abstynencji seksualnej po cesarskim cięciu to minimum sześć tygodni. Wszystko zależy jednak od tempa gojenia ran. Po połogu należy zgłosić się na konsultację do ginekologa. Lekarz oceni, czy zakończyło się krwawienie z macicy, a także poprzez badanie USG sprawdzi proces gojenia rany na brzuchu i zrastania powłok brzusznych. Warto zapytać wtedy, czy można wrócić do współżycia seksualnego. Po cesarskim cięciu należy wybrać pozycje najbardziej wygodne dla kobiety, w których nie będzie urażała rany. Eksperci zalecają pozycję misjonarską albo na jeźdźca.
Reklama
Antykoncepcja po porodzie
Powrót do współżycia seksualnego po ciąży pociąga za sobą także konieczność wyboru metody antykoncepcji. Po cesarskim cięciu przy aktywności seksualnej antykoncepcja jest wręcz obowiązkowa. Powłoki brzuszne muszą się bowiem zrosnąć przed kolejną ciążą.
Większość kobiet decyduje się na karmienie piersią przez kilka miesięcy. To oznacza, że nie mogą przyjmować wszystkich leków antykoncepcyjnych. Laktacja, wbrew panującej opinii, nie chroni przed zajściem w ciążę. Jaką metodę antykoncepcji wybrać? Można stosować antykoncepcję mechaniczną, czyli prezerwatywy. Na rynku dostępne są też tabletki antykoncepcyjne, które można przjmować już sześć tygodni po porodzie, podczas karmienia piersią. Zawierają tylko jeden hormon – progesteron. Jeśli kobieta nie karmi piersią może stosować wszystkie metody antykoncepcji.
Reklama
Dlaczego pierwszy raz jest taki trudny?
Seks po porodzie to trudny moment zarówno dla partnera, jak i kobiety. Młoda matka jest wyczerpana po porodzie, zmęczona opieką nad dzieckiem i niewyspana przez nocne karmienie. Często ostatnią rzeczą na jaką ma ochotę jest właśnie seks. Nie należy zatem niczego przyspieszać, ani wymuszać. Partner musi się wykazać zrozumieniem i zaczekać aż partnerka będzie ponownie gotowa na seks. Często problem leży w psychice. Kobiety boją się bólu podczas zbliżenia, spowodowanego niewygojeniem rany po pęknięciu czy rozcięciu krocza. Warto zatem odczekać zalecany czas, czyli do sześciu tygodni po urodzeniu dziecka, żeby rany zarówno po porodzie naturalnym jak i cesarskim cięciu mogły się wygoić.
Brak ochoty na seks jest także konsekwencją zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Chodzi m.in. o prolaktynę, która pobudza laktację, ale zmniejsza nawilżenie pochwy. Często przy zbliżeniu konieczne jest użycie lubrykantu. Baby blues powoduje też obniżenie nastroju, a co za tym idzie zmniejsza ochotę na seks. Młode matki pochłonięte opieką nad noworodkiem nie potrafią skupić się na sobie i partnerze. Według badań przeprowadzanych w Wielkiej Brytanii tylko 20 proc. par rozpoczyna współżycie seksualne miesiąc po porodzie. 10 proc. decyduje się na to dopiero po pół roku. Inne pary czekają rok, a nawet lata.