Skład leku Metanabol
1 tabl. zawiera 5 mg metandienonu.
Reklama
Działanie leku Metanabol
Pochodna metylotestosteronu, naturalnego hormonu androgenowego. Działanie metandienonu polega na zatrzymaniu azotu w organizmie, co wpływa na wzrost białka całkowitego (dodatni bilans azotowy), zwiększonym odkładaniu wapnia do tkanki kostnej (dodatni bilans wapniowy), zmniejszeniu wydalania z organizmu potasu, wapnia, sodu, chlorków i fosforanów. U pacjentów z moczówką prostą powoduje zmniejszenie wydalania moczu w ciągu doby.
Dzięki swemu działaniu wpływa na pobudzenie łaknienia, przyrost masy ciała, przyspiesza dojrzewanie kostne, poprawia stan ogólny oraz zwiększa wydolność psychofizyczną. Po podaniu doustnym wchłaniany jest z przewodu pokarmowego i metabolizowany w wątrobie, wydalany głównie z kałem oraz w 20% z moczem. Działanie anaboliczne rozpoczyna się po 2-3 dniach, osiąga maksimum po 10-15 dniach i utrzymuje się do kilku tygodni.
Reklama
Wskazania do stosowania leku Metanabol
Zaburzenia przyswajania białka (na skutek zaburzeń czynności przewodu pokarmowego). Zaburzenia syntezy białek (np. z powodu cukrzycy). Nadmierna utrata białek w organizmie wskutek zmniejszonego anabolizmu. W okresie zubożenia układu kostnego w wapń. W długotrwałym stosowaniu kortykosteroidów. W osteoporozie. U osób w podeszłym wieku. Po ciężkich chorobach wyniszczających i zakażeniach.
Reklama
Przeciwwskazania do zażywania Metanabolu
Nadwrażliwość na metandienon lub pozostałe składniki preparatu. Zaburzenia czynności mięśnia sercowego. Zaburzenia czynności wątroby i nerek. Zespół nerczycowy. Rak sutka u mężczyzn oraz rak i przerost gruczołu krokowego. Ciąża i okres karmienia piersią.
Reklama
Ostrzeżenia przed stosowaniem Metanabolu
Ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę, w hiperkalcemii i hiperkalcynurii, u chorych na padaczkę. Preparat zawiera sacharozę i laktozę, dlatego nie należy go stosować u chorych z dziedziczną nietolerancją fruktozy lub galaktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, w przypadku niedoboru sacharazy-izomaltazy lub niedoborem laktazy typu Lapp.
Reklama
Metanabol a ciąża
Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.
Reklama
Efekty uboczne stosowania Metanabolu
Podczas długotrwałego stosowania może pojawić się: pobudzenie lub senność, nudności, uczucie sytości, wymioty, biegunka, żółtaczka, trądzik, zaburzenia wydzielania gonadotropin, obrzęki, zaburzenia libido. Przy długotrwałym stosowaniu u kobiet może wywołać zaburzenia miesiączkowania oraz objawy wirylizacji.
Interakcje leku Metanabol z innymi lekami
Metandienon może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny, kortykosteroidów, insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Androgeny wchodzą w interakcje z lewotyroksyną, suksametonium i wekuronium.
Dawkowanie Metanabolu
Indywidualne, zależnie od stanu chorego. Dorośli doustnie, zazwyczaj 5 mg na dobę; dawka podtrzymująca wynosi 2,5-5 mg na dobę. Nie stosować dłużej niż 4 tygodnie. Po miesięcznej przerwie można powtórzyć leczenie.
Preparat należy stosować z dietą wysokobiałkową, z odpowiednią zawartością węglowodanów, tłuszczów oraz z kompleksem witamin i składników mineralnych. Podczas długotrwałego leczenia należy kontrolować czynność wątroby.