Zazwyczaj serce zdrowego człowieka bije w tempie 60-80 uderzeń na minutę, tylko u sportowców jego tempo bywa mniejsze. Kołatanie serca odczuwamy, gdy tempo uderzeń wzrasta powyżej 85 uderzeń. Jest to nieprzyjemne uczucie odbierane jako tętnienie w gardle, w głowie czy w uszach. Towarzyszy mu uczucie niepokoju, czasem wzmożona potliwość i złe samopoczucie.
Wysiłek, stres, alkohol
"Bezpośrednimi przyczynami wystąpienia kołatania mogą być m.in. zwiększony wysiłek fizyczny, silne zdenerwowanie, strach, reakcja organizmu na wypicie napojów zawierających kofeinę czy alkohol, gorączka sygnalizująca rozpoczynającą się infekcję czy stosowanie leków, które mogą mieć określone działanie uboczne. Przyczyny takie są dla nas zrozumiałe i wiadomo jak im przeciwdziałać. Wysiłek fizyczny musi być proporcjonalny do naszych możliwości" - twierdzi kardiolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach, doktor Halina Komorowska. Ograniczenie spożycia kawy i alkoholu znacząco zmniejsza możliwość pojawienia się kołatania serca, podobnie jak przestanie palenia papierosów. Jest ono wyraźnie rzadsze i mniej intensywne, jeśli nauczymy się radzić sobie ze stresem i napięciem. Pomogą również zdrowa dieta i aktywność fizyczna.
Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy
Reklama
Objaw groźnych chorób
Gorzej, gdy kołatanie pojawia się bez żadnego określonego powodu - na przykład gdy jesteśmy w stanie spoczynku - utrzymuje się długo, często się powtarza, a oprócz tego pojawia się arytmia. Jeśli dodatkowo pojawią się inne groźne objawy: szybszy oddech, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, utrata przytomności - trzeba koniecznie udać się lekarza i zrobić EKG - podstawowe w tym przypadku badanie diagnostyczne serca. Kołatanie serca może być bowiem spowodowane wieloma poważnymi schorzeniami oraz nieprawidłowymi czynnościami serca, wśród których bardzo groźne jest zwłaszcza migotanie przedsionków - jedna z przyczyn występowania śmiertelnego udaru mózgu.
https://youtu.be/zkKN6uazPmI