Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Choroby oczu i wady wzroku

Choroby oczu i wady wzroku stanowią szeroką kategorię schorzeń, które mogą wpływać na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. W tej sekcji zgłębisz wiedzę na temat różnych chorób oczu, takich jak zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenia oraz infekcje. Ponadto omówione są powszechne wady wzroku, w tym krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i presbiopia, z uwzględnieniem ich wpływu na codzienne życie oraz dostępnych metod korekcji. Znajdziesz tu także informacje o najnowszych postępach w diagnostyce i leczeniu, które pozwalają na skuteczniejszą walkę z tymi schorzeniami. Artykuły zawierają porady dotyczące profilaktyki, wczesnego wykrywania chorób oczu oraz możliwości dostosowania stylu życia i środowiska pracy do potrzeb osób z wadami wzroku.

    Choroby oczu mogą obejmować różne części oka - gałkę oczną, nerw wzrokowy, spojówkę oraz powieki. Są to schorzenia, które zaburzają widzenie i mogą doprowadzić do utraty wzroku. Nawet niewielkie zmiany w widzeniu mogą być symptomem poważnej choroby. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny i objawy chorób oczu oraz na czym polega ich profilaktyka.

    Choroby oczu

    Najczęściej diagnozowane choroby oczu to:

    • Zaćma, czyli katarakta to zmętnienie soczewki oka, które stopniowo prowadzi do osłabienia wzroku, a nawet ślepoty. Zaćma występuje niezależnie od wieku i może mieć charakter pierwotny (wrodzona lub starcza), albo nabyty w wyniku chorób i urazów. Jedynym skutecznym leczeniem jest operacja zaćmy.
    • Jaskra – to grupa chorób, które prowadzą do pogorszenia widzenia, a finalnie to utraty wzroku. Ich wspólnym mianownikiem jest uszkodzenie nerwu wzrokowego. Występuje u dzieci i dorosłych, a wpływ na jej rozwój może mieć wysokie ciśnienie w oku. Całkowite wyleczenie jest niemożliwe, jedyną formą leczenia jest zahamowanie choroby.
    • Zespół suchego oka – to grupa schorzeń polegających na nieprawidłowym nawilżaniu oka przez łzy. Skutkuje to wysychaniem rogówki i spojówki. Zespół suchego oka może powodować pieczenie oczu, a także uczucie piasku w oku. Zaczerwienione oko to również objaw tej grupy chorób. Leczenie najczęściej obejmuje podawanie sztucznych łez, które nawilżają gałkę oczną.
    • Zapalenie spojówek – spowodowane jest przez bakterie – paciorkowce lub gronkowce. Charakterystycznym objawem jest zaczerwienione oko i ropienie oczu. Leczenie polega na zakraplaniu antybiotyków, jeśli objawy nie ustępują po 3-4 dniach.

    Wady wzroku

    Wady wzroku pojawiają się niezależnie od wieku – zarówno u dzieci jak i dorosłych. Zauważenie problemu z ostrością widzenia obrazu skłaniają do wizyty u lekarza – okulisty w celu diagnozy i odpowiedniego leczenia. Najczęściej spotykane są:

    • Krótkowzroczność – to wada refrakcji oka, która polega na tym, że promienie świetlne skupiane są przed siatkówką, zamiast w siatkówce, co skutkuje nieostrym obrazem. W leczeniu najczęściej stosowane są okulary lub soczewki rozpraszające. Krótkowzroczność wyrażana w dioptriach oznaczana jest jako minus.
    • Nadwzroczność – to również wada refrakcji, jednak w tym przypadku promienie świetlne skupiają są za siatkówką. To także daje nieostry obraz. Dalekowzroczność wymaga soczewki skupiających. Oznaczenie tej wady wzroku to plus.

    Rzadziej występują:

    • Astygmatyzm, czyli niezborność – to zniekształcone widzenie spowodowane niesymetrycznością rogówek, co powoduje nierówne załamywanie się światła. Najczęściej astygmatyzm towarzyszy krótkowzroczności lub nadwzroczności. Niwelowany jest przy pomocy odpowiednich szkieł i soczewek.
    • Daltonizm – polega na nieprawidłowym rozpoznawaniu kolorów – czerwonego
      i zielonego. Jeśli jest to postać wrodzona to niestety niemożliwe jest wyleczenie. W przypadku nabytej leczona jest choroba powodująca daltonizm. Wady wzroku – leczenie

    Przyczyny chorób oczu

    Do najczęstszych przyczyn chorób oczy należy zaliczyć:

    • starzenie się (z wiekiem skraca się gałka oczna i wzrok się osłabia),
    • uwarunkowania genetyczne,
    • nadmierne promieniowanie,
    • czytanie przy słabym oświetleniu,
    • nadmierne wytężanie wzroku,
    • brak regularnych badań okulistycznych.

    Profilaktyka chorób oczu

    Wzrok stanowi bardzo ważny zmysł, o który warto dbać. Jak to robić? Istnieje kilka działań w zakresie profilaktyki chorób oczu i wad wzroku, które warto podjąć. Są to przede wszystkim:

    • zdrowy tryb życia,
    • regularne badania okulistyczne, 
    • higiena narządu wzroku,
    • higiena pracy przy komputerze (robienie przerw, odpowiednie oświetlenie, itd.)
    • ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym.

    Lekarz od chorób oczu

    Okulista jest specjalistą w zakresie profilaktyki, diagnostyki i chorób oczu oraz wad wzroku. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów należy się niezwłocznie z nim skonsultować. Najlepiej wspólnie z lekarzem dobrać odpowiednią metodę leczenia, która nie będzie szkodliwa ani uciążliwa w użytkowaniu.

    Okulista na podstawie badań diagnostycznych dobiera odpowiednie leczenie wad wzroku. Najczęściej jest to badanie komputerowe, które precyzyjnie określa stopień nasilenia. Korekcja wzroku może obejmować:

    • okulary – a przede wszystkim szkła o odpowiedniej mocy i funkcji – rozpraszające lub skupiające. Obecnie wiele osób decyduje się na okulary ze względu na walory estetyczne.
    • soczewki kontaktowe – podobnie jak w przypadku okularów wskazywane są odpowiednie soczewki. Są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą nosić okularów.
    • laserowa korekcja wzroku – pozwala trwale pozbyć się wady wzroku przy pomocy lasera. Nie jest jednak to metoda dla każdego ze względu na wiele przeciwwskazań oraz możliwości powikłań.

    Warto wspomnieć również o optometryście, który jest z specjalistą, skupiającym swoje działania na tym, aby rozwiązywać problemy związane ze wzrokiem. W odróżnieniu od lekarza okulisty, optometrysta bada tylko wzrok, nie diagnozuje chorób ani nie przeprowadza zabiegów chirurgicznych na gałce oka.

    Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
    Sprawdź!