Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊
Ten owoc ma jedynie około 30 kalorii i posiada wiele cennych właściwości odżywczych. Kliknij i dowiedz się więcej!🍊

Skąd bierze się brodawka łojotokowa i jak ją leczyć?

Brodawka łojotokowa jest łagodną zmianą nowotworową na skórze. Może osiągnąć wielkość do kilku centymetrów. Jest przeważnie nieco ciemniejsza od skóry, choć może być również cielista. Początkowo płaska, z czasem chropowacieje. Skąd się bierze brodawka łojotokowa, czy jest groźna i jak się jej pozbyć?
Zdjęcie przedstawia brodawkę łojotokową, łagodną zmianę skórną wystającą ponad powierzchnię skóry.
źródło: 123rf.com/
W skrócie
  • Brodawka łojotokowa to niezłośliwa zmiana na skórze, pojawiająca się w średnim i starszym wieku, pojedynczo lub masowo. Może wystąpić w zasadzie na całym ciele. Wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się zmian.
  • Przyczyny powstawania brodawek łojotokowych nie są do kończ znane. Jednak w związku z rodzinnym występowaniem, istnieje hipoteza czynnika genetycznego. Znaczenie ma także ekspozycja skóry na promienie słoneczne i zmiany hormonalne w organizmie.
  • Brodawki łojotokowe można radykalnie usuwać metodą chirurgiczną, laserową lub z zastosowaniem krioterapii. Można również wdrożyć leczenie farmakologiczne, jednak jest ono długotrwałe, żmudne i wymaga systematyczności.
Spis treści

Reklama

Czym jest brodawka łojotokowa?

Brodawka łojotokowa, czyli rogowacenie łojotokowe, seborrheic keratosis (ICD10-L82, ICD11-2F21.0) jest niezłośliwą zmianą nowotworową, pojawiającą się w wieku średnim i starszym (stąd jedna z nazw - brodawka łojotokowa starcza), z podobną częstotliwością u kobiet i mężczyzn.

Brodawki łojotokowe nie są groźne dla zdrowia. Nie występują przy nich niepokojące objawy, np. krwawienie, sączenie, gwałtowny rozrost. Są całkowicie niebolesne. Niemniej, mogą stwarzać dyskomfort przy zbyt ciasnym ubraniu, jeżeli ulegają stałemu drażnieniu. Zwłaszcza większa zmiana może zostać naderwana.

Reklama

Jak wygląda brodawka łojotokowa?

Wygląd brodawki łojotokowej jest dość charakterystyczny. Kiedy się pojawia, ma powierzchnię płaską i wygląda jak „przyklejona” na skórze. Jest jasna, niemal niedająca się zauważyć bez dotknięcia. Na tym etapie daje się łatwo zdrapać, po czym znów powoli narasta. W miarę wzrostu powierzchnia brodawki łojotokowej staje się coraz bardziej wypukła, chropowata i przybiera grudkowatą formę. Pomiędzy grudkami znajdują się niewielkie szczeliny, w których gromadzi się sebum i zrogowaciały naskórek. Kolor brodawki łojotokowej jest przeważnie żółtawy, jasnobeżowy do brązowawego, a wielkość zwykle kilka milimetrów, choć może ona osiągnąć nawet kilka centymetrów średnicy. Niekiedy zmiana ma łuskowatą strukturę, co może sugerować początki łuszczycy, jednak nią nie jest.

Reklama

Gdzie występują brodawki łojotokowe?

Brodawki łojotokowe mogą pojawić się w różnych miejscach na skórze. Najczęściej obserwuje się ich występowanie na tułowiu (na piersiach i plecach), skórze rąk i nóg, na twarzy, szyi, ale również na owłosionej skórze głowy, na powiece oraz w okolicy narządów płciowych (np. na wardze sromowej).

Brodawki łojotokowe nie zawsze występują pojedynczo. Zdarza się, że pojawiają się grupami.

Reklama

Przyczyny powstawania brodawek łojotokowych

Przyczyny pojawiania się brodawek łojotokowych nie są znane. Pewne jest natomiast, że nie należy do nich wirus brodawczaka ludzkiego HPV, przyczyniający się do powstawania nowotworów złośliwych. Rogowacenie łojotokowe może występować rodzinnie. Istnieje związek pomiędzy opalaniem się a pojawieniem się brodawek łojotokowych; zaobserwowano, że na wystąpienie zmian bardziej narażone są części ciała, które wystawiane są na działanie promieni słonecznych. Co ważne, brodawki łojotokowe nie są wywoływane przez wirus, dlatego nie są niebezpieczne dla otoczenia - nie można się nimi zarazić.

Czynnikami, mogącymi sprzyjać powstawaniu brodawek łojotokowych, są ponadto:

  • złuszczanie się skóry - nadmierne nagromadzenie się jej martwych komórek sprzyja zatykaniu porów (ujść gruczołów łojowych),
  • nadmierne wytwarzanie łoju (tłusta skóra), mogące spowodować zatkanie porów i doprowadzić do powstania zmian na skórze,
  • zmiany hormonalne związane z wiekiem - zarówno w okresie pokwitania, jak i menopauzy (andropauzy) występują zmiany hormonalne, mogące wpływać na pojawienie się brodawek łojotokowych. Najbardziej sprzyja temu wiek dojrzały i podeszły, kiedy skóra traci elastyczność na skutek utraty kolagenu. W wieku podeszłym może wystąpić nawet wysyp brodawek łojotokowych. Ponadto aktywność gruczołów łojowych wzrasta u kobiet w ciąży.

Brodawka łojotokowa u dzieci występuje bardzo rzadko. Jeżeli rodzice stwierdzą u dziecka zmianę, powinni udać się do lekarza, który obejrzy ją przez dermatoskop, a w razie wątpliwości skieruje pacjenta do chirurga. Ten usunie zmianę, po czym zostanie ona zbadana histopatologicznie.

Reklama

Objawy i powikłania brodawki łojotokowej. Czy może odpaść?

Brodawka łojotokowa początkowo bywa mylona ze zmianami złośliwymi, zwłaszcza z czerniakiem. Istnieją jednak zasadnicze różnice. Podczas gdy rogowacenie łojotokowe jest zmianą wypukłą, wystającą ponad powierzchnię skóry, ma raczej regularny, okrągły kształt i sprawia wrażenie „doklejonej”, czerniak jest raczej płaski, o nieregularnych kształtach. Brodawka łojotokowa łuszczy się, poza tym nie powoduje żadnych dolegliwości - nie swędzi i nie boli. Jest w zasadzie mankamentem tylko estetycznym, niemniej nie powinno się jej rozdrapywać, bowiem podrażniona może zacząć krwawić, co z kolei może skutkować infekcją.

Jeżeli brodawka łojotokowa odpadła, na pewno nie stało się to samoistnie. Może jedynie zostać usunięta chirurgicznie, ewentualnie odpaść w wyniku krioterapii lub laseroterapii. W każdym wątpliwym przypadku należy udać się do lekarza, który za pomocą dermatoskopu dokona rozpoznania.

Reklama

Jak usunąć brodawkę łojotokową?

Usunięcie brodawki łojotokowej jest jedynym skutecznym i szybkim sposobem na pozbycie się tej zmiany skórnej, która jest trwała i samoistnie nigdy nie ustępuje. Współczesna medycyna oferuje kilka metod usuwania brodawek łojotokowych:

  • krioterapia - zmiana jest wymrażana przy zastosowaniu podtlenku azotu lub ciekłego azotu. W rezultacie obumiera i odpada. Istnieje niewielkie ryzyko pozostania blizny. Całkowite gojenie trwa do dwóch tygodni. Odznacza się wysoką skutecznością. Zabieg nie wymaga znieczulenia;
  • laserowe usuwanie brodawek łojotokowych - na zmianę działa się laserem ablacyjnym CO2, powodującym obumarcie zmiany, która odpada w czasie do trzech tygodni. Ryzyko pozostania blizny jest bardzo niewielkie, a skuteczność bardzo wysoka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym;
  • chirurgiczne usunięcie brodawki łojotokowej - to zabieg wykonywany z użyciem łyżeczki dermatologicznej. Jego skuteczność jest najwyższa, zmiana nie odrasta. Ryzyko pozostania blizny jest średnie, a czas gojenia do czterech tygodni, w zależności od wielkości brodawki. Do zabiegu niezbędne jest znieczulenie miejscowe;
  • elektrokoagulacja - polega na działaniu prądem elektrycznym o noskom napięciu i wysokiej częstotliwości na brodawkę. W trakcie zabiegu wytwarzana jest wysoka temperatura, następuje termoliza - trwałe zamknięcie naczyń krwionośnych, które pozbawia zmianę dopływu krwi, powodując jej obumarcie. Zabieg jest skuteczny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a całkowite gojenie trwa do czterech tygodni.

Leki na brodawkę łojotokową

Brodawki łojotokowe można także leczyć farmakologicznie. Leczenie takie jest jednak długotrwałe i wymaga od pacjenta samodyscypliny w regularnym stosowaniu zaleconych przez lekarza preparatów. Polega ono na aplikowaniu bezpośrednio na brodawkę łojotokową maści, żelu lub płynu, zawierającego kwas salicylowy w odpowiednim, wysokim stężeniu. Można ponadto stosować preparaty zawierające witaminę A, która wspomaga złuszczanie zmiany, działając podobnie jak kosmetyki przeciwko starzeniu się skóry. Preparat z witaminą A nakłada się kilka razy dziennie.

Kuracja kwasem salicylowym trwa kilkanaście tygodni.

Jak usunąć brodawkę łojotokową domowym sposobem?

Istnieją również domowe sposoby leczenia brodawki łojotokowej. Stosuje się znany w medycynie ludowej czosnek, olejek z drzewa herbacianego, zawierający garbniki, a także ocet jabłkowy. Zwłaszcza ten ostatni stosowany jest jako dość skuteczny środek niefarmakologiczny. Oczywiście, podobnie jak w przypadku leczenia farmakologicznego, niezbędna jest systematyczność i dyscyplina pacjenta. Należy codziennie przykładać na brodawkę łojotokową wacik nasączony octem jabłkowym na czas około 20 minut. Zmiana obumiera w ciągu kilku miesięcy.

Czytaj również

Bibliografia

  • Anna Woźniacka, Ewa Robak: Nowe metody leczenia chorób skóry. Wydawnictwo Czelej Sp. z o.o., Lublin 2022.
  • Barbara Kwiatkowska: Jak dbać o skórę z problemami. Wydawnictwo Pascal Sp. z o.o., Bielsko-Biała 2022.
  • Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski: Choroby skóry - dla studentów medycyny i lekarzy. Wydawnictwo PZWL, Warszawa, wydanie I 1994.
  • Danuta Nowicka: Choroby łojotokowe skóry. Procedury zabiegów kosmetycznych. Wydawnictwo KosMeD, Kraków 2011.
  • Joanna Narbutt: Choroby skóry u pacjentów w podeszłym wieku w praktyce lekarza rodzinnego. Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2023.
Iwona Czechowska
Artykuł napisany przez
Iwona Czechowska
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Podobne artykuły
Czyrak jak wygląda
Jak wygląda czyrak? Sposoby usuwania i leczenia
Drobne czerwone krostki na nogach dziecka
Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda