Reklama
Na czym polega dieta oczyszczająca?
Istnieje wiele modeli odżywiania, które reklamuje się, jako takie, które mają ułatwić usuwanie z organizmu człowieka różnego rodzaju toksyny i niepożądane substancje.
Dieta detox czy dieta oczyszczająca to strategia oparta zazwyczaj na okresowym ograniczeniu przyjmowania pokarmu lub/ i skupiająca się na spożywaniu określonych rodzajów pożywienia np. owoców, warzyw, kasz czy soków.
Obecny w nich błonnik, witaminy, składniki mineralne mają za zadanie ułatwić detoksykację organizmu, a tym samym wpłynąć korzystnie na zdrowie i samopoczucie.
Cechą wspólną większości diet oczyszczających organizm jest zazwyczaj wykorzystanie żywności nieprzetworzonej oraz zmniejszenie ilości przyjmowanej energii.
Przekłada się to, więc również zazwyczaj na szybką, ale co warto zaznaczyć nietrwałą utratę masy ciała. Dlatego wiele osób szczególnie po okresie świątecznym mierząc się z nadprogramowymi kilogramami zastanawia się, jak zrobić detox odchudzający.
Czas trwania tego typu diet bywa różny. Podobnie jak ich zasady. Niektóre jadłospisy oczyszczające stosuje się przez 3 dni, a niektóre wymagają wdrożenia zmian nawet na dwa tygodnie.
Kolejną cechą wspólną tych strategii żywienia jest eliminacja używek takich jak np. alkohol, kawa, ale też słodyczy, produktów typu fast food, słodkich napojów gazowanych. Duży nacisk kładzie się w nich również na prawidłowe nawadnianie.
Reklama
Kiedy stosować dietę oczyszczającą? Na co pomaga?
Zwolennicy tego typu modeli żywienia reklamują je zwykle, jako doskonały sposób nie tylko detoksykacji, ale również redukcji masy ciała. Często opisują je, jako diety oczyszczające jelita, wątrobę, nerki.
Popularyzują je także w kontekście swoistego detoksu po świętach i okresach przejedzenia. Z czysto naukowego punktu widzenia należy wiedzieć, że organizm posiada wiele mechanizmów za pomocą, których usuwa szkodliwe dla niego toksyny oraz produkty przemiany materii.
Ważną rolę odgrywa w tym kontekście przede wszystkim wspomniana wcześniej wątroba, nerki czy przewód pokarmowy. Dlatego zazwyczaj nie istnieje konieczność okresowego stosowania diet oczyszczających z metali ciężkich, toksyn czy pasożytów.
W przypadku tych ostatnich ważna jest odpowiednia diagnostyka oraz leczenie. Także odchudzanie poprzez detoks nie jest rozwiązaniem dającym długoterminowe efekty. Oczywiście zastosowanie niskokalorycznych diet bazujących na owocach, warzywach czy sokach przełoży się na redukcję masy ciała. W zależność od czasu trwania diety będzie to nawet do kilku kilogramów ubytku.
Warto jednak zaznaczyć, że powrót do starych nawyków żywieniowych po okresie detoksu zazwyczaj przekłada się również na wystąpienie nawrotu utraconych kilogramów.
Nie uznaje się, więc tych modeli żywienia za skuteczne strategie leczenia nadwagi czy choroby otyłościowej. Mimo braku konieczności stosowania diet oczyszczających można korzystać z pewnych ich elementów, gdyż te mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia i pracy całego organizmu.
Do takich korzystnych reguł diet oczyszczających można zaliczyć:
- odpowiednie nawadnianie głównie za pomocą wody,
- ograniczenie lub eliminację używek,
- zwiększenie w diecie spożycia pokarmów będących źródłem błonnika nierozpuszczalnego takich jak pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż czy grube kasze,
- większą konsumpcję warzyw i owoców,
- rezygnację z żywności wysokoprzetworzonej.
Te ogólne zalecenia wydają się bezpiecznym drogowskazem zarówno dla osób doświadczających nadmiernej masy ciała jak i cierpiących z powodu chorób takich jak schorzenia układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca czy niektóre choroby autoimmunologiczne.
Źródło: Opracowanie własne
Dieta oczyszczająca 3-dniowa
Pod pojęciem 3-dniowego detoksu organizmu można znaleźć wiele propozycji żywieniowych. Do tych najpopularniejszych należy przede wszystkim model trwającej trzy doby głodówki lub też dieta oparta wyłącznie na warzywach, owocach oraz w niektórych przypadkach także pełnoziarnistych zbożach.
Niekiedy podaje się je w formie płynnej, czyli soków, koktajli i smoothies oraz zup. W 3-dniowej diecie oczyszczająca jelita, przepisy może także komponować w oparciu o chudy nabiał. Zwykle opiera się ona na spożyciu 4-5 małych regularnych posiłków w ciągu doby. Wymaga także dostarczenia dodatkowo organizmowi od 1, 5 do 2 litrów niegazowanej wody mineralnej.
W jej trakcie ze względu na jej niską wartość energetyczną nie powinno podejmować się dodatkowej aktywności fizycznej.
Jadłospis detoksu 3 dniowego może wyglądać następująco:
- Śniadanie: Koktajl z roszponki, cytryny, pomarańczy i banana
- II śniadanie: Sok marchwiowo-jabłkowy
- Obiad: Zupa krem z brokułów
- Podwieczorek: Smoothie z buraka i jabłka
- Kolacja: Sałatka z szpinaku, winogron, pestek słonecznika i pomidorków koktajlowych
W internecie można również znaleźć propozycje oczyszczających planów jedno i dwudniowych. Bazują one na podobnych produktach. Kiedy mogą mieć zastosowanie? Wydaje się, że może być to strategia wspomagająca powrót do zdrowych nawyków po okresach przejedzenia np. związanych ze świętami.
Warto jednak zaznaczyć, że dieta oczyszczająca swój 3 dniowy jadłospis i przepisy opiera na produktach dostarczających zazwyczaj małych ilości białka i tłuszczu. A składniki te są niezbędne dla organizmu i wpływają również na podniesienie sytości dań.
Warto w tym kontekście podkreślić, że szybki detoks odchudzający nie jest dobrą strategią radzenia sobie z nadmierną masą ciała.
Reklama
Dieta oczyszczająca w 7 dni
Tygodniowy detoks organizmu podobnie jak pozostałe plany żywieniowe, które reklamowane są, jako oczyszczające, zazwyczaj bazuje na wysokim spożyciu warzyw, owoców, wody oraz innych nieprzetworzonych produktów takich jak np. pestki, orzechy, produkty z pełnego zboża.
W diecie oczyszczającej 7-dniowej jadłospis jest natomiast pozbawiony alkoholu, kawy, czarnej herbaty, cukru, słodkich napojów, pokarmów typu fast food.
Często eliminuje on także mięso i jego przetwory oraz nabiał. Niekiedy dieta detox 7 dni swój jadłospis opiera wyłącznie na pokarmach płynnych, np. sokach, smoothies, zupach, koktajlach. Często polecana jest, jako remedium na przejedzenie po okresach wysokiego spożycia pokarmów np. wakacjach i świętach.
Podobnie jak inne diety z tego kręgu jest ona niskoenergetyczna i niekompletna, co oznacza, że nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
Przykładowy jadłospis tego typu strategii może wyglądać następująco:
- Śniadanie: Kasza jaglana gotowana na wodzie z jabłkiem i cynamonem, herbata owocowa
- II śniadanie: Sałatka z sałaty, awokado, ogórka i pomidora z oliwą, woda
- Obiad: Pstrąg z piekarnika z surówka z buraka, woda z cytryną
- Podwieczorek: Sok marchwiowy
- Kolacja: Zupa krem z pietruszki z pestkami dyni, melisa bez cukru
Potrawy przygotowuje się technikami obróbki termicznej takimi jak gotowanie w wodzie, na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie bez tłuszczu czy grillowanie. Unika się smażenia oraz pieczenia z udziałem tłuszczu.
Reklama
Dieta oczyszczająca 14-dniowa. Jaki jadłospis?
Podobnie jak w przypadku krótszych strategii detoksykujących, dieta oczyszczająca 14-dniowa jadłospis swój opiera wyłącznie na produktach nieprzetworzonych. Jej bazę stanowią warzywa i owoce.
Często dopuszcza się również spożycie pełnoziarnistych zbóż oraz pestek i orzechów. W 14-dniowym detoksie duży nacisk kładzie się na spożycie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie. W zależności od modelu dieta ta może także dopuszczać spożycie jaj, niesłodzonego nabiału oraz w niektórych przypadkach również ryb
W większości modeli eliminuje ona spożycie czerwonego mięsa i jego przetworów. W czasie jej prowadzenia nie należy sięgać po cukier, słodycze i słodkie napoje. Zakazane jest przyjmowanie alkoholu oraz spożycie kawy i czarnej herbaty.
Można spotkać się także z dietą oczyszczająca 10 dniową. Jej zasady są zwykle podobne, co w przypadku wersji przewidzianej na dwa tygodnie.
Reklama
Dieta oczyszczająca sokowa
Dieta sokowa to jeden z modeli strategii oczyszczających. Czas jej trwania jest zazwyczaj krótki. Jest w swych założeniach bardzo prosta. Dieta oczyszczająca sokowa jak sama nazwa wskazuje polega na spożyciu soków zwykle zarówno warzywnych jak i owocowych. Jej promotorzy sugerują prowadzenie jej przez około 3-7 dni.
Nie należy w tym czasie podejmować dodatkowej aktywności fizycznej. Poza sokami niekiedy można w jej trakcie spożywać także surowe warzywa i owoce. Najczęściej posiłki konsumuje się 4-5 razy dziennie. Zakazane jest spożycie płynów innych niż soki oraz woda niegazowana.
Warto wiedzieć, że detoks sokowy jest modelem bardzo niskoenergetycznym i niekompletnym, czyli niedostarczającym organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
Reklama
Jakie są inne rodzaje diety oczyszczającej?
Istnieje wiele modeli diet oczyszczających, które różnią się od siebie czasem trwania, założeniami oraz jakością i ilością spożywanego pokarmu. Ich propagatorzy zazwyczaj zachwalają ich prozdrowotne właściwości, ale z punktu widzenia dietetyka są to strategie niskokaloryczne i niedoborowe. Poza chwilowym ograniczeniem ilości spożywanego pokarmu oraz zwiększeniem udziału warzyw nie wspierają długoterminowo procesów detoksykacji organizmu.
Do najpopularniejszych modeli zaliczamy dietę:
- odchudzająco-oczyszczającą- mającą na celu redukcje masy ciała
- dr Dąbrowskiej- inaczej zwaną dietą warzywno-owocową
- ryżową- bazującą na spożyciu ryżu
- orkiszową- promująca spożycie pszenicy orkisz
- kapuścianą- której głównym składnikiem jest zupa na bazie kapusty
Przeciwwskazania i skutki uboczne diety detox
Na wstępie należy zaznaczyć, że nie istnieje konieczność stosowania diety oczyszczającej by organizm pozbywał się zbędnych produktów przemiany materii. Życie uwarunkowane jest istnieniem naturalnych mechanizmów detoksykacji, które pozwalają zachować stan homeostazy.
Warto wiedzieć, że większość tego typu diet ma charakter bardzo niskokaloryczny i nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Ich stosowanie może prowadzić do wystąpienia niedoborów.
W kontekście utraty masy ciała efektem ich stosowania jest jej redukcja, ale zazwyczaj krótkotrwała i powiązana też z większą utrata beztłuszczowej masy ciała, co ma wpływ na zwolnienie tempa podstawowej przemiany materii. Nie mogą jej stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci i osoby starsze. Przeciwwskazana będzie także w części chorób przewlekłych.
Dlatego też przed wdrożeniem jakiejkolwiek diety oczyszczającej warto skonsultować się ze specjalistą dietetykiem.